Noziedzīgos nodarījumos cietušo tiesības uz valsts kompensāciju Latvijas tiesiskajā sistēmā ir nostiprinātas jau 17 gadus un tiek aizsargātas ar likumu. 2004. gada 29. aprīlī pieņemtā Padomes Direktīva 2004/80/EK1 par kompensāciju noziedzīgos nodarījumos cietušajiem (turpmāk – direktīva) noteica pienākumu katrā Eiropas Savienības dalībvalstī nacionālā līmenī ieviest valsts kompensāciju shēmu, kas nodrošina taisnīgu un atbilstīgu kompensāciju noziegumos cietušajiem. 2006. gada 18. maijā tika pieņemts likums "Par valsts kompensāciju cietušajiem" (turpmāk – likums), kas stājies spēkā 2006. gada 20. jūnijā. Likums noteic, ka valsts kompensācija noziedzīgos nodarījumos cietušajiem tiek izmaksāta no valsts budžeta līdzekļiem. Par valsts kompensāciju izmaksu atbildīgā institūcija ir Juridiskās palīdzības administrācija. Saskaņā ar šo likumu fiziskajai personai, kura Kriminālprocesa likuma kārtībā ir atzīta par cietušo, ir tiesības saņemt kompensāciju par tīša noziedzīga nodarījuma rezultātā radīto morālo aizskārumu, fiziskajām ciešanām vai mantisko zaudējumu.2
Likuma 3. panta ceturtā daļa noteic, ka tiesības uz valsts kompensāciju ir, ja tīša noziedzīga nodarījuma rezultātā iestājusies personas nāve, cietušajam nodarīti smagi vai vidēja smaguma miesas bojājumi, aizskarta cietušā tikumība vai dzimumneaizskaramība, cietušais ir cilvēku tirdzniecības upuris vai cietušais inficēts ar cilvēka imūndeficīta vīrusu, B vai C hepatītu. Lai personai rastos tiesības saņemt valsts kompensāciju, jāpastāv šādu priekšnoteikumu kopumam:
– fiziskā persona Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā atzīta par cietušo;
– kaitējums nodarīts tīša noziedzīga nodarījuma rezultātā;
– konstatētas kādas no likuma 3. panta ceturtajā daļā minētajām sekām.
Vienam noziedzīgā nodarījumā cietušajam izmaksājamās valsts kompensācijas maksimālais apmērs ir Latvijas Republikā noteiktās piecas minimālās mēneša darba algas. Izmaksājamās valsts kompensācijas apmēru aprēķina, ņemot vērā minimālās mēneša darba algas apmēru, kāds noteikts brīdī, kad persona atzīta par cietušo, proporcionāli maksimālajam valsts kompensācijas apmēram atkarībā no sekām, kas iestājušās noziedzīgā nodarījuma rezultātā. Piemēram, ja noziedzīgā nodarījuma rezultātā iestājusies personas nāve, valsts kompensāciju izmaksā 100 % apmērā, savukārt, ja cietušajam nodarīti vidēja smaguma miesas bojājumi, – 50 % apmērā no valsts kompensācijas maksimālā apmēra.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes