ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

12. Septembris 2023 /Nr.37 (1303)

Izlīgšanas nozīme krimināllietas iztiesāšanā
2 komentāri
Inga Putra
Zemgales apgabaltiesas tiesnese 

Restorative justice jeb koptaisnība1 ir tiesību institūts, ar kura palīdzību, kriminālprocesā izlīgstot, tiek risināts konflikts starp personu, kas izdarījusi noziedzīgu nodarījumu, un šī nodarījuma rezultātā cietušo personu. Pateicoties Valsts probācijas dienesta aktivitātei, arvien tiek aktualizēts koptaisnības jautājums arī no cietušā interešu aizsardzības aspekta, tādējādi kriminālprocesā iesaistītās personas (tiesneši, prokurori, advokāti, Valsts policijas amatpersonas) biežāk runā par noziedzīga nodarījuma rezultātā cietušo personu vajadzībām un to iespējamo apmierināšanu izlīgšanas procesā. Zināšanas un izpratne par šo tiesību institūtu vairojas, tiek lauzti stereotipi.

Raksta autore tiesneša darbā ir sastapusies ar kļūdainu tiesību normu izpratni un piemērošanu par izlīguma slēgšanu un stereotipisku domāšanu, piemēram, izmeklētājs uzskata, ka virzīt lietu izlīguma slēgšanai ir bezjēdzīgi: to neviens nevēlēsies, un tas tikai apgrūtina un paildzina kriminālprocesu, to nav lietderīgi darīt pat gadījumos, kad izlīguma slēgšanas procesu likumdevējs noteicis kā obligātu, izlīgums ir izdevīgs tikai apsūdzētajam, cietušais no tā neko neiegūst. Savukārt no kolēģiem tiesnešiem ir dzirdēts, ka tiesa nedrīkst iejaukties izlīguma slēgšanā.

Tāpēc šī raksta mērķis ir sniegt priekšstatu par izlīgšanas praktiskajiem aspektiem, izlīguma nozīmi krimināltiesisko attiecību taisnīgā noregulējumā, problēmām, ieguvumiem, vairot zināšanas par šo tiesību institūtu, sekmēt izpratnes par tā nozīmi veidošanos, tostarp atbildot uz jautājumu – kuram (pāridarītājam vai cietušajam) izlīgums ir izdevīgāks?

Jāuzsver, ka raksts tapis, ņemot vērā tikai autores profesionālo pieredzi krimināllietu iztiesāšanā. Citu kolēģu pieredze var atšķirties.

 

Izlīguma noslēgšanas veidi

Kriminālprocesā ir iespējami trīs izlīguma noslēgšanas veidi:

1) notariāli apliecināts izlīgums;

2) tiesas sēdē mutvārdos paziņots izlīgums, klātesot apsūdzētajam un cietušajam;

3) izlīgums Valsts probācijas dienestā apmācīta starpnieka klātbūtnē.

Notariāli apliecināts izlīgums kriminālprocesā ir retums, iespējams, viens no iemesliem tam varētu būt papildu izmaksas, proti, atlīdzība notāram. Izlīgums tiek sagatavots kā notariāls akts. Puses pašas var notāram iesniegt izlīguma projektu un var arī to uzdot sagatavot notāram.

Sazinoties ar Latvijas Zvērinātu notāru padomes rīkotājdirektoru Gati Litvinu, noskaidrots, ka praksē puses biežāk pie notāra ierodas ar izlīguma projektu, kur jau saskaņotas pušu intereses un vajadzības. Apliecinot darījumu kā notariālu aktu, notārs noskaidro notariālā akta dalībnieku gribu un darījuma noteikumus, skaidri un nepārprotami pieraksta personu paziņojumus, iepazīstina puses ar iespējamām darījuma tiesiskajām sekām, pārbauda dalībnieku identitāti un rīcībspēju.

komentāri (2)
2 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Lasītāja
13. Septembris 2023 / 16:48
0
ATBILDĒT
Ļoti labs raksts! Pateicība, raksta autorei.
Inga Putra > Lasītāja
15. Septembris 2023 / 08:53
0
ATBILDĒT
Paldies no raksta autores!
visi numura raksti
Dina Gailīte
Numura tēma
Kādēļ sabiedrībai ir nepieciešams atjaunojošais taisnīgums, un kā to veicināt
Šis žurnāla "Jurista Vārds" tematiskais laidiens tapis pēc Dr. iur. Andas Smiltēnas ierosinājuma un ar mērķi popularizēt Latvijas tiesībnieku saimē atjaunojošā taisnīguma (restorative justice) jeb, izmantojot nesen apstiprināto jauno ...
Anda Smiltēna, Natālija Laveniece-Straupmane
Skaidrojumi. Viedokļi
Restorative justice jeb koptaisnība: jēdziens, vēsture un mērķis
Aians D. Marders
Citu pieredze
Jaunā starptautiskā atjaunojošā taisnīguma sistēma: pārskats par triju gadu laikā sasniegto
Anvars Zavackis
Skaidrojumi. Viedokļi
Kas ir taisnīguma atjaunošana? Izlīgumu organizēšanas pieredze Valsts probācijas dienestā
Egils Levits
Mūsu autors
Iepazīstieties: JV autors Egils Levits
Latvijas Republikas īpašais pārstāvis starptautisko tiesību un valstu atbildības jautājumos. Bijis Latvijas Valsts prezidents, tiesnesis Eiropas Cilvēktiesību tiesā un Eiropas Savienības Tiesā, kā arī pirmais tieslietu ministrs pēc ...
AUTORU KATALOGS