Šis žurnāla "Jurista Vārds" laidiens veltīts tiesu efektivitātes problēmai. Tāpat kā jebkura cita valsts funkcija – arī tiesu sistēma – ir jāorganizē tādējādi, lai tās uzdevumi tiktu izpildīti pēc iespējas kvalitatīvi, ātri un sabiedrībai izdevīgā un saprotamā veidā, kā arī vienlaikus maksimāli efektīvi (taupīgi) izlietojot valsts resursus.
Tiesu sistēmai ir izšķiroša loma tiesiskas valsts funkcionēšanā, un ļoti būtisks šajā aspektā ir tiesu neatkarības jautājums. Tas ir viens no iemesliem, kādēļ tiesu efektivitātes problēma ir politiski jūtīga, jo izpildvaras un likumdevēja pievēršanos šim tematam tiesas var uzskatīt par savas neatkarības apdraudējumu. Taču tādā gadījumā atbildība par sava darba organizēšanas efektivitāti ir aktīvi jāuzņemas pašai tiesu varai.
Stiprinot tiesu varas neatkarību Latvijā, pēdējos gados Tieslietu padomei ir nodots aizvien vairāk kompetences, tai skaitā tiesnešu atlases, kvalifikācijas un karjeras jautājumi, tiesu iestāžu strukturālā plānošana utt. Pašlaik notiek aktīva virzība uz to, lai Tieslietu padome pārņemtu arī rajonu un apgabaltiesu darba administrēšanu, ko līdz šim pārraudzījusi Tieslietu ministrijai padotā Tiesu administrācija. (Satversmes tiesa, Augstākā tiesa un prokuratūra jau šobrīd ir patstāvīgas, t.sk. neatkarīgi veido un administrē savus budžetus.) Tas nozīmē, ka pašas tiesu varas atbildība par tiesu sistēmas efektivitāti turpmāk tikai pieaugs. Būtiskākais lēmumu pieņēmējs nākotnē būs Tieslietu padome, kas jau šobrīd ir sākusi pievērsties efektivitātes problēmām.
Tiesu efektivitāte ir sarežģīts un daudzslāņains jautājums. Visbiežāk tiesu darbu vērtē, mērot spriedumu pieņemšanas ātrumu, tiesu "caurlaidību" un neizskatīto lietu uzkrājumus. Vienlaikus tiek aplūkoti arī ekonomiskie aspekti: infrastruktūras izmaksas, tiesnešu un tiesu sistēmas darbinieku skaits, atalgojums un noslodze, tiesu pieejamība sabiedrībai (sistēmas atvērtība, tiesu nodevas, juridiskās palīdzības izmaksas) utt. Aizvien nozīmīgāka ir tiesu digitalizācija kā viens no attīstības rādītājiem. Tiek pētīta arī dzimumu līdztiesība, tiesu sistēmas paškontrole (disciplinārā atbildība un kvalifikācijas kontrole) u.c. aspekti.
Diskutējot par šīm problēmām, vienlaikus ir būtiski arī atcerēties, ka dažādi efektivizācijas pasākumi nedrīkst apdraudēt tiesiskas valsts pamatprincipus, tai skaitā – tiesības uz taisnīgu tiesu, vienlīdzību likuma priekšā, tiesas spriešanas atklātības principu utt. Kaut arī šajā žurnālā tas nav īpaši aktualizēts, tomēr jāatgādina par šaubām, kas pēdējā laikā izskanējušas saistībā ar vairākiem plaši lietotiem "efektivizācijas instrumentiem" (klātienes tiesas sēžu masveida aizstāšana ar rakstveida procesiem, lielākās krimināllietu daļas noslēgšana pirmstiesas stadijā u.c.). Šai sakarā ārvalstu publikācijās tiek ironiski lietots tiesu sistēmas "makdonaldizācijas" (Mc Justice) jēdziens.
Šajā žurnālā piedāvājam astoņas publikācijas, kas veltītas dažādiem Latvijas tiesu sistēmas efektivitātes aspektiem.
Par tiesu efektivitātes jēdzienu un novērtēšanas iespējām "Jurista Vārdam" uzrakstījušas Anna Skrjabina ("Tiesu efektivitāte (laikā un telpā)"), kā arī Inita Ilgaža un Līga Reinfelde ("Kā novērtēt tiesu darba efektivitāti"). Tieslietu padomes veikums tiesu efektivitātes problēmu pētniecībā atspoguļots Daces Šulmanes un Riharda Veinberga publikācijās ("Tieslietu padomes darba grupa: četri virzieni tiesu sistēmas efektivizēšanai" un "Latvijas tiesu darbības rādītāji – pamats lēmumiem par tiesu sistēmas attīstību").
Nākamās četras publikācijas veltītas praktiskiem pasākumiem, kas jau ir veikti vai tiek plānoti tiesu darba efektivizēšanai. Pilotprojektu, kurā Latvijā pirmo reizi notika mēģinājums "svērt" dažādus tiesu spriedumus, lai objektīvi novērtētu tiesnešu darba slodzi, aplūko Svetlana Beļajeva. Savukārt Diāna Adamoviča analizē to, kā Latvijas tiesu sistēmā tika ieviests e-lietas pirmais posms. Alēns Mickevičs aplūko e-lietas ieviešanas panākumus un grūtības kriminālprocesā. Bet Armīns Meisters piedāvā jaunas idejas tiesas spriešanas efektivitātei krimināllietās.
"Jurista Vārda" redakcija pateicas autoriem, kas atsaucās aicinājumam diskutēt par tiesu efektivitāti Latvijā un meklēt ceļus tās uzlabošanai. Redakcija cer, ka ar šo tematisko žurnālu aizsāktā diskusija turpināsies un nesīs praktiskus rezultātus, ko novērtēs Latvija sabiedrība.