Viens no tiesiskas valsts pamatelementiem ir labi funkcionējoša, moderna un efektīva tiesu sistēma. Eiropas Savienībā ir četri vispārēji pieņemtie rādītāji tiesiskuma kvalitātes mērīšanai: (1) tiesu pieejamība, (2) atbilstoši finanšu un cilvēkresursi tiesu sistēmas darbības nodrošināšanai, (3) tiesu darbības novērtēšanas sistēmas ieviešana, kā arī (4) kvalitātes standartu izmantošana.
Tiesiskuma kvalitātes nodrošināšanai nepieciešama pastāvīga uzraudzība un procesu pilnveidošana. Saskaņā ar Eiropas Padomes ziņojumu par tiesiskuma rādītājiem (EU Justice Scoreboard) galvenie dalībvalstu tiesu sistēmu darbības efektivitātes novērtēšanas kritēriji ir: (1) tiesvedības ilgums, (2) lietu pabeigšanas koeficients jeb caurlaidība (pabeigto lietu skaita un ienākošo lietu skaita attiecība), kā arī (3) nepabeigto lietu uzkrājums (novērtēšanas perioda beigās neizskatīto lietu atlikums).
Tiesu darba efektivitātes rādītāji ir pastāvīgi uzlabojami, izstrādājot atbilstošus rīkus, politikas, procedūras un pasākumus. Tas īstenojams, sadarbojoties visiem valsts varas atzariem, kā arī konsultējoties ar Eiropas Savienībā dibinātajiem ekspertīzes centriem. Eiropas Padomes Tiesiskuma efektivitātes izvērtēšanas komisija (turpmāk – CEPEJ) sadarbībā ar dalībvalstīm sniedz vispusīgu konsultatīvu un metodoloģisku atbalstu tiesu sistēmu darbības pilnveidošanai.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes