ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

26. Marts 2024 /Nr.13/14 (1331/1332)

Digitālo pakalpojumu akts: dezinformācija no patērētāju tiesību skatpunkta
Dr. iur.
Zanda Dāvida
 

Ievads

Sabiedrībā termins “dezinformācija” galvenokārt tiek saistīts ar nepatiesu informāciju, kas var radīt būtisku kaitējumu sabiedrībai, piemēram, risku negodīgi ietekmēt demokrātijas un politikas veidošanas procesus. Līdz ar to minētie riski arī ir visplašāk pētīti zinātniskajā literatūrā un analizēti dažādos Eiropas Savienības (turpmāka – ES) politikas dokumentos.1 2019. gadā Covid-19 vīrusa pandēmija aktualizēja medicīnas jomā jau sen zināmu dezinformācijas seku veidu – kaitējumu sabiedrības veselībai, taču arī šī problemātika pamatā tika aplūkota un pētīta no dezinformatoru mērķu – destabilizēt demokrātiju, apdraudēt veselības nozares normālu funkcionēšanu2 un mazināt uzticību ES un nacionālo valstu iestādēm3 – skatpunkta. Tādējādi secināms, ka šobrīd dezinformācijas tiesisko aspektu izpētei no patērētāju tiesību aizsardzības skatījuma nav pievērsta pietiekoša uzmanība, lai gan Covid-19 vīrusa pandēmijas laikā radās praktiskas situācijas, kas mudināja un vēl joprojām mudina uzdot skaidri neatbildētu jautājumu – vai dezinformācijas jēdziens var tikt tiesiski attiecināts arī uz patērētājiem?

Ilustrācijai aplūkosim konkrētu gadījumu. Covid-19 vīrusa aktīvas izplatības laikā patērētājiem adresētā komercpraksē tika apgalvots, ka dažādi uztura bagātinātāji (piemēram, zivju eļļa,4 D vitamīns5 u.c.) un vielas (piemēram, ēteriskās eļļas;6 autores piezīme – lielu daļu no tām nedrīkst lietot iekšķīgi), un pat veterinārmedicīnā lietotās prettārpu zāles – ivermektīns7 palīdz izvairīties no saslimšanas ar Covid-19 vīrusu. Minētie apgalvojumi nav zinātniski pierādīti un pamatoti, jo pierādījumi, turklāt tikai sākuma izpētes stadijā, ir tikai par atsevišķu šo uzskaitīto preču (piemēram, D vitamīna, zivju eļļas) iespējamo pozitīvo ietekmi ar vīrusu inficētajai personai nesaslimt smagi, ja vien persona ļoti lielās devās ir lietojusi minētos uztura bagātinātājus. Līdz ar to saskaņā ar Negodīgas komercprakses direktīvu8 (turpmāk – NKD) 12. pantu iepriekš minētie apgalvojumi ir atzīstami par nepatiesiem. Ņemot vērā patērētāju plašo atsaucību un ticību šiem apgalvojumiem, autores ieskatā, tie radīja ne tikai pamatotus riskus patērētājiem ciest lielus ekonomiskos zaudējumus, bet vecināja arī nopietnu apdraudējumu sabiedrības veselībai kopumā, veselības nozares normālai funkcionēšanai un mazināja uzticību ES un nacionālo valstu iestādēm. Tādējādi tika radīti riski demokrātijas destabilizēšanai, kas jau ir acīmredzams dezinformācijas jēdziena tiesiskais elements.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Anda Rožukalne
Skaidrojumi. Viedokļi
Viltus ziņas: definīcijas, problēmas, sabiedrība
Iespējams, ka pirms brīža jūsu acu priekšā bija nepatiesa informācija par politiku, slavenībām, precēm, veselību utt. Trešā daļa Eiropas Savienības (turpmāk – ES) iedzīvotāju regulāri sastopas ar maldinošu informāciju, un ...
Rihards Bambals, Inga Godmane
Skaidrojumi. Viedokļi
Demokrātisko procesu aizsardzībai ar komunikāciju un izglītību vien nepietiks
Emīls Jonins, Maksims Dvorovijs
Skaidrojumi. Viedokļi
Dezinformācija Latvijā un Ukrainā
Viktorija Soņeca
Skaidrojumi. Viedokļi
Dziļviltojumi – riski un izaicinājumi nacionālo un Eiropas Parlamenta vēlēšanu kontekstā
Andrejs Judins
Skaidrojumi. Viedokļi
Par ierosinājumu kriminalizēt dziļviltojumu tehnoloģiju izmantošanu vēlēšanu procesa ietekmēšanai
AUTORU KATALOGS