ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

18. Jūnijs 2024 /Nr.25/26 (1343/1344)

Trūkumi normatīvajos aktos "projektē un būvē" metodes sekmīgai lietošanai būvniecībā
Mg. iur., MBA
Jānis Uzulēns
SIA "Būves nākotnei" jurists 

Tiek uzskatīts, ka "projektē un būvē" kā būvniecības projekta realizācijas metode ir senākā no zināmajām metodēm. Latvijā minētā būvniecības projekta realizācijas metode līdztekus lineārai projekta realizācijas metodei un publiskajai un privātajai partnerībai ir pietiekami zināma un būvniecības nozarei saprotama.

Katrai metodei ir savas priekšrocības un mīnusi. Būvniecības īstenošanas metodes izvēle ir svarīgs posms, plānojot projektu, un piemērotākās metodes izvēle ir jāvērtē kopā ar piemērojamiem līgumu noteikumiem, atlases kritērijiem utt.

Projekta īstenošanas metode ir praktisko pasākumu sistēma, ar kuru tiek organizētas, vadītas un finansētas ar projekta īstenošanu saistītās darbības – pirmsprojekta stadija, projekta izstrāde, būvdarbu iepirkums, būvdarbi, būves ekspluatācija un apsaimniekošana. Katrai projekta īstenošanas metodei ir atšķirīgs būvniecības procesā iesaistīto dalībnieku līgumsaistību modelis.

Metodes galvenie izvēles kritēriji ir drošība, izmaksas, kvalitāte, laiks, vietas konteksts un atbilstība plānotajiem mērķiem, kā arī visu risku novērtējums. Ar projekta īstenošanas metodi ir cieši saistīta iepirkuma stratēģija, līgumu noteikumi, maksājumu veidi un arhitekta (autora piebilde: projekta vadītāja) īstenotā projekta vadības un koordinācijas forma.

Galvenās būvniecības īstenošanas metodes ir:

  • projekts – iepirkums – būvdarbi;
  • būvniecības vadība;
  • projekts – būvdarbi;
  • integrētā būvniecības īstenošana.1

Ir skaidrs, ka nozari regulējošais normatīvais regulējums nevar būt vienmērīgi pieņemams katrai no metodēm, jo katrai metodei būvniecības procesa dalībnieku atbildība, tiesības, pienākumi, risku pārvaldība ir atšķirīga. "Projektē un būvē" kā būvniecības projekta realizācijas metodei, autora ieskatā, normatīvais regulējums nav draudzīgs. Drīzāk tāds, kas vismaz publiskajā iepirkumā noteikti paildzina kopējo būvniecības procesam nepieciešamo laiku un liedz būvniekam, kas vienlaikus arī nodrošina būvprojekta izstrādi, paveikt būvdarbus ātrāk.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Jānis Uzulēns
Numura tēma
Kā panākt, lai būvniecības process būtu labi pārvaldīts, raits un efektīvs
Una Petrauska, Līna Gavare
Skaidrojumi. Viedokļi
Vai pienācīgas rūpības pienākums uzņēmumu vērtības ķēdē ir saistošs būvniecības nozarei
2 komentāri
Irēna Lejiņa
Skaidrojumi. Viedokļi
Būtiskākie pievienotās vērtības nodokļa aspekti būvniecības nozarē
Pievienotās vērtības nodokļa (turpmāk – PVN) piemērošana būvniecības nozarē ir atšķirīga no PVN sistēmas standarta principiem. Šajā rakstā autore sniegs ieskatu par nodokļa piemērošanas nosacījumiem, specifiku un ...
Mārtiņš Liepiņš
Skaidrojumi. Viedokļi
Būvniecības normatīvā bāze, līgumi un juristu darbs – no inženiera skatupunkta
Juitina Čeņa
Skaidrojumi. Viedokļi
Cik riskants ir risks: būvniecības sektora skice
Risks noteikti nav reti lietots vārds būvniecības sektorā. Raksta sākumā tiks analizēts, cik nozīmīga ir riska definīcijas izvēle. Pēc tam sniegts ieskats par dažādiem riska definēšanas veidiem. Tāpat rakstā ir veikta riska ...
AUTORU KATALOGS