Ievads
Būvniecības process sastāv no vairākiem secīgiem posmiem, un tā veiksmīgs galarezultāts ir būves pieņemšana ekspluatācijā un nodošana pasūtītājam. Būvprojekta sekmīga realizācija ir atkarīga no visu būvniecības procesā iesaistīto personu mijiedarbības. Būvniecības procesa neatņemama sastāvdaļa ir dažādu risku apdrošināšana. Šim nolūkam likumā noteiktajiem subjektiem ir paredzēta obligātā civiltiesiskās atbildības apdrošināšana, ko papildina ar brīvprātīgo apdrošināšanu. Pārdomāta apdrošināšana sekmē efektīvu risku pārvaldību u39.-45.lpp.n līdz ar to arī efektīvu nepieciešamo resursu izmantošanu.
Raksta mērķis ir apskatīt jautājumu par pārdomātu apdrošināšanu būvniecības procesā no pasūtītāja skatpunkta publiskajos iepirkumos. Tieši pasūtītājam kā pakalpojuma pircējam ir iespējams noteikt sev vēlamās prasības apdrošināšanai, neaprobežojoties tikai ar civiltiesiskās atbildības obligāto apdrošināšanu minimālajā apmērā. Tādējādi pasūtītājs nākotnē var izvairīties no ilgstošas tiesvedības ar būvspeciālistu vai būvdarbu veicēju, lai konstatētu minēto personu atbildību par būvniecības procesā darbības vai bezdarbības rezultātā nodarīto kaitējumu un saņemtu apdrošināšanas atlīdzību. Pasūtītājam vispiemērotākais apdrošināšanas līgums ļaus saņemt apdrošināšanas atlīdzību bez liekas kavēšanās un ilgstošas tiesvedības.
Raksta tēma par apdrošināšanu būvniecības procesā ir aktuāla, jo tā sniedz ieskatu, kā apdrošināšana var nodrošināt finansiālu drošību un aizsargāt būvniecības procesa dalībniekus pret dažādiem riskiem un neveiksmēm būvniecības procesā. Rakstā netiks apskatīts jautājums par kredītiestāžu garantijām un ieturējuma naudu, kas var tikt piemērotas apdrošinātāja garantiju vietā. Rakstā tiks apskatīts tikai apdrošināšanas jautājums būvniecības procesā.
Katrai būvniecības iecerei individuāla pieeja
Apdrošināšana ir neatņemama būvniecības procesa sastāvdaļa, kas pilda ne tikai būvnieka saistību pret pasūtītāju pienācīgas izpildes nodrošinājumu, bet arī trešo personu efektīvu tiesību aizsardzību. Normatīvajos aktos ir noteiktas minimālās apdrošināšanas prasības būvniecības procesā. Būvniecības likumā paredzēts pienākums būvspeciālistiem (būvprojekta vadītājam, būvprojekta ekspertīzes vadītājam, atbildīgajam būvdarbu vadītājam) apdrošināt savu profesionālo atbildību par būvniecības procesā to darbības vai bezdarbības rezultātā nodarīto kaitējumu citu būvniecības dalībnieku un trešo personu dzīvībai, veselībai vai mantai, kā arī videi. Tāpat arī Būvniecības likums uzliek par pienākumu būvdarbu veicējam apdrošināt savu civiltiesisko atbildību par tā darbības vai bezdarbības rezultātā nodarīto kaitējumu trešo personu dzīvībai un veselībai vai mantai nodarītajiem zaudējumiem.1 Savukārt Ministru kabinets ar noteikumiem (turpmāk – MK noteikumi Nr. 502)2 ir noregulējis minimālās prasības būvspeciālistu un būvdarbu veicēju civiltiesiskās atbildības obligātajai apdrošināšanai.
Neizvērtējot nākotnē iespējamos riskus, varētu rasties iespaids, ka likumdevējs ir parūpējies par būvniecības procesā iesaistīto dalībnieku un trešo personu tiesību efektīvu aizsardzību. Praksē sastopamas situācijas, kad pasūtītāji kā vienīgo kritēriju paredz apdrošināšanas atbilstību normatīvo aktu prasībām un efektīvi neizmanto risku pārvaldības iespēju. Savukārt normatīvajos aktos noteiktā būvspeciālistu un būvdarbu veicēju civiltiesiskās atbildības obligātā apdrošināšana var nebūt pietiekama pasūtītāja efektīvai tiesību aizsardzībai.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes