ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

9. Jūlijs 2024 /Nr.28 (1346)

Apsūdzētā tiesību garantijas ECT sprieduma "Škoberne pret Slovēniju" perspektīvā
Mg. iur.
Linda Lielbriede
Zvērināta advokāta palīdze ZAB "Rusanovs & Partneri", Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes doktorante 

Apsūdzētā tiesisko garantiju pietiekamība ir viens no tiesību uz taisnīgu tiesu praktiskās īstenošanas elementiem. Lai gan šim jautājumam periodiska uzmanība tiek veltīta gan nacionālajā tiesu praksē, gan teorētiskajos izklāstos, šo tiesību satura izpratnes aktualizēšanai vērts ielūkoties arī Eiropas Cilvēktiesību tiesas 2024. gada 15. februārī pasludinātajā spriedumā lietā Škoberne pret Slovēniju (pieteikums Nr. 19920/20). Šajā lietā tika atzīts pieteikuma iesniedzēja Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas1 (turpmāk – Cilvēktiesību konvencija) 6. panta pirmās daļas un trešās daļas d. apakšpunktā paredzēto cilvēktiesību aizskārums, realizējot aizstāvību kriminālprocesā, kā arī Cilvēktiesību konvencijas 8. pantā paredzēto tiesību pārkāpums.

Pieteikuma iesniedzējs Slovēnijas pilsonis Milko Škoberne, bijušais Celjes rajona tiesas tiesnesis, 2013. gada nogalē tika atzīts par vainīgu kukuļa pieprasīšanā un kukuļņemšanā, kā arī ļaunprātīgā dienesta pilnvaru izmantošanā. Par kukuļņemšanu M. Škobernem tika piespriests piecu gadu brīvības atņemšanas sods, taču pēc trīs gadu soda izciešanas 2018. gadā viņam tika piemērota nosacīta pirmstermiņa atbrīvošana no soda.

Atbilstoši lietā nodibinātajiem faktiem 2010. gada novembrī iesniedzējs, pildīdams izmeklēšanas tiesneša pienākumus Celjes rajona tiesā, pieņēma lēmumu par starptautiskā apcietinājuma ordera atcelšanu, kas bija izdots tolaik starptautiskā meklēšanā izsludinātajam un vēlāk uz Horvātijas un Slovēnijas robežas aizturētajam Esadam Čahajičam.

Trīs nedēļas vēlāk E. Čahajičs vērsās policijā ar iesniegumu, norādot, ka tiesnesis M. Škoberne ar divu starpnieku palīdzību esot pieprasījis un pieņēmis kukuli, lai mēģinātu atcelt pirmajam piemēroto apcietinājuma orderi, kā arī vēlāk pieprasījis vēl 50 000 euro par "saviem pakalpojumiem". Policijai E. Čahajičs arī sniedza ziņas par telefona numuriem, kas tika izmantoti visu iesaistīto personu savstarpējā saziņā saistībā ar plānoto nodarījumu.

Ar Ļubļanas apgabaltiesas 2010. gada 16. decembra lēmumu telekomunikāciju pakalpojumu sniedzējiem tika noteikts pienākums sniegt datplūsmas un atrašanās vietas datus un ar tiem saistītos abonentu datus (turpmāk – telekomunikāciju dati) par tiesneša M.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Lina Beļuniene
Skaidrojumi. Viedokļi
Personvārdu rakstība dokumentos: Lietuvas Konstitucionālās tiesas judikatūra 2023. gadā
Intervija
Par Lietuvas konstitūcijas izstrādes līkločiem un konstitucionālās tiesas svarīgākajiem spriedumiem
Lietuvas un Latvijas konstitucionālās tiesības vēstures perspektīvā attīstījušās atšķirīgi. Lai sniegtu nelielu ieskatu Latvijas juristiem Lietuvas konstitucionālo tiesību vēsturē un tagadnē, būtiskākajos konstitucionālās ...
Aleksejs Dimitrovs
Skaidrojumi. Viedokļi
Latvija un Minoritāšu konvencija: cik tiesiska ir mazākumtautību tiesību ierobežošana
1 komentāri
Kristīne Ķipēna, Laura Šileikiste
Skaidrojumi. Viedokļi
Ieslodzījuma vietu sistēmai – 105 gadi. Kādas pārmaiņas nesīs reformas
Ieslodzījuma vietu pārvalde (turpmāk – Pārvalde) tika dibināta 1919. gada 8. jūlijā, tātad 2024. gadā 8. jūlijā tā svin 105. pastāvēšanas gadadienu. 105 gadi ir laika periods, kurā ir piedzīvotas dažādas varas, ...
Mārcis Vanders
Skaidrojumi. Viedokļi
Kriptomonētas un to kopsakars ar naudu
AUTORU KATALOGS