Civiltiesiskajā apgrozībā novērojamās situācijas, kad atsavinātājs nodod ieguvējam atsavinājuma līguma noteikumiem neatbilstošu lietu, ārvalstu tiesību literatūrā un tiesu praksē nereti apskata no citas lietas (aliud lietas) un lietas ar trūkumiem (peius lietas) nošķiršanas koncepta skatpunkta. Savukārt Latvijā aliud un peius lietas nošķiršanas konceptam uzmanība ir pievērsta nepelnīti maz. Starpkaru perioda literatūrā teju garāmejot norādīts, ka šāds koncepts pastāv un tas var ietekmēt lietas atsavinātāja un ieguvēja tiesiskās attiecības.1 Arī jaunākajā tiesību literatūrā pamatā ir tikai ieskicēta šāda koncepta ideja un problemātika.2 Raksta uzdevums ir sniegt ieskatu aliud un peius lietas nošķiršanas koncepta izpratnē.
Aliud un peius lietu jēdzieni
Vienkāršoti aliud lietas jēdziena būtību raksturojis profesors Konstantīns Čakste, norādot, ka ar to saprot citu lietu jeb citu preci.3 Proti, ar aliud saprot saistību izpildei nederīgu lietu, kas pēc savas būtības atšķiras no tās, kuru atsavinātājam atbilstoši noslēgtā atsavinājuma līguma noteikumiem ir pienākums nodot ieguvējam.4 Turklāt ir nodalāmi vairāki aliud lietas veidi. Tā profesors Augusts Lēbers (August Loeber) starpkaru perioda tirdzniecības tiesību pārskatā norādījis, ka ar neattiecīga pirkuma līguma izpildīšanu saprot citstarp "nepareizo piegādājumu (..), t.i., defekti preču daudzuma, identitātes ziņā vai kad nodots kāds aliud".5 Lai arī minētā skaidrojuma tekstuālā uzbūve liecina par aliud lietas nodalīšanu no neatbilstošas lietas preču daudzuma vai identitātes ziņā, profesors principā atspoguļo ārvalstīs atzītu iedalījumu, atbilstoši kuram aliud lieta var izpausties trīs dažādos veidos: pirmkārt, kā līgumam neatbilstoša lieta identitātes ziņā jeb identitātes aliud (Identitätsaliud – vācu val.), otrkārt, kā kvalifikācijas aliud (Qualifikationsaliud – vācu val.) un, treškārt, kā līgumam neatbilstoša lieta daudzuma ziņā jeb kvantitātes aliud (Quantitätsaliud – vācu val.).6
Identitātes aliud ir tāda lieta, kura neatbilst atsavinājuma līgumā paredzētajai individuāli noteiktajai lietai. Proti, identitātes aliud ir saistīta ar atsavinājuma līgumiem, kur atsavinātājam ir pienākums nodot ieguvējam individuāli noteiktu lietu.7 Ilustrējot aliud un peius lietas nošķiršanas konceptu, tiesību literatūrā vairums piemēru sniegti tieši no identitātes aliud lietas skatpunkta. Tipiski identitātes aliud lietas nodošana skaidrota ar situācijām, kurās pircējs vēlas nopirkt kādu konkrētu gleznu. Piemēram, ja noslēgts pirkuma līgums par Salvadora Dalī gleznas "Mīkstie pulksteņi" pirkumu, identitātes aliud ir šā paša mākslinieka glezna "Degošā žirafe".8 Savukārt relatīvi specifisku identitātes aliud lietas izpratni var novērot, atsavinot individuāli noteiktus transportlīdzekļus. Proti, par identitātes aliud var uzskatīt tādu transportlīdzekli, kura unikālais identifikācijas numurs nesakrīt ar līgumā paredzēto (tā norādot, ka tas ir pavisam cits transportlīdzeklis),9 ja arī citādi tā specifikācija būtu līgumam atbilstoša. Tā, ja pircējs vēlas nopirkt tieši kādam slavenam mūziķim piederošu automašīnu, citai personai piederošajai automašīnai nav vēlamās identitātes, pat ja tas ir tāds pats modelis ar identiskiem tehniskajiem parametriem, vizuālo izskatu un citām raksturojošām īpašībām.
Kvalifikācijas aliud ir sugas lieta, kura neatbilst atsavinājuma līgumā paredzētajai lietu šķirai. Tādējādi kvalifikācijas aliud ir vērtējams sugas lietu atsavinājuma līgumos.10 Proti, kā skaidrots juridiskajā literatūrā: "Ja pirkuma līgums ir noslēgts par [sugas] lietām, tad par citas lietas piegādi nolīgtās vietā var runāt gadījumos, kad nodotās lietas neatbilst tai lietu šķirai, par kuru puses bija vienojušās pirkuma līgumā."11 Piemēram, ja puses noslēgušas pirkuma līgumu par Spānijas apelsīniem, par nepārprotamu kvalifikācijas aliud var tikt uzskatīti Spānijas citroni un gurķi.12 Taču lietu šķiras jēdziens ir salīdzinoši nenoteikts,13 un par kvalifikācijas aliud var atzīt arī dažādus lietu tipus un modifikācijas plašākas savstarpēji līdzīgu lietu šķiras ietvaros.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes