ŽURNĀLS Tiesību politika

8. Oktobris 2024 /Nr.41 (1359)

Tuvākajos gados var pietrūkt tiesnešu
7 komentāri
Dr. iur.
Gatis Litvins
Valsts kontroles padomes loceklis 

No Latvijas Republikas Satversmes 92. pantā un Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas 6. pantā noteiktajām tiesībām uz taisnīgu tiesu izriet valsts konstitucionāls pienākums aktīvi organizēt savu tiesu sistēmu tā, lai tiesas spētu izpildīt visus tām uzdotos uzdevumus un tiesas procesi noritētu saprātīgā termiņā. Lai nodrošinātu tiesu darbību, ir nepieciešami pietiekami un kvalitatīvi cilvēkresursi – tiesneši un tiesu darbinieki. Tāpēc Valsts kontrole veica revīziju par cilvēkresursu pieejamību un attīstību Latvijas rajona (pilsētas) tiesās un apgabaltiesās. Šis raksts sniegs ieskatu par Valsts kontroles ziņojumā1 iekļauto analīzi attiecībā uz cilvēkresursu situāciju, identificētajām galvenajām problēmām tiesu cilvēkresursu noturībā un attīstībā, kā arī piedāvātajiem ieteikumiem to risināšanai.

Revīzijā konstatētais liecina, ka kopumā ir radīti priekšnoteikumi Latvijas tiesu nodrošināšanai ar profesionāliem un kompetentiem cilvēkresursiem, tomēr revīzijas rezultātā atklātas vairākas Latvijas tiesu sistēmas problēmas cilvēkresursu pārvaldībā un attīstībā.

 

Nav stratēģiska redzējuma cilvēkresursu attīstības riskiem tiesās

Tieši tiesnesis un viņa atbalsta personāls ir tiesību uz taisnīgu tiesu iedzīvinātāji un tiesiskas valsts vērtību nesēji. Sabiedrības interešu īstenošana nav iedomājama bez kvalitatīviem tiesu sistēmas cilvēkresursiem. Lēmumiem par cilvēkresursu plānošanu un vadību jābūt savlaicīgiem un ilgtspējīgiem, lai nodrošinātu nepārtrauktu un kvalitatīvu tiesu darbu.

Lai nodrošinātu šo mērķu sasniegšanu, būtiska ir arī atbilstoša finanšu resursu piešķiršana un ekonomiska izmantošana tiesu sistēmā. Tiesu finansējums katru gadu palielinās vidēji par 9 %, lielākā daļa no institūciju izdevumiem ir izdevumi atlīdzībai – pirmā un otrā līmeņa tiesās vidēji 75 % no kopējiem izdevumiem, Augstākajā tiesā – 91 % (skat. 1. attēlu).

1. attēls. Latvijas tiesu sistēmas finansējums, valsts budžeta programmu izdevumi milj. eiro

* Plānotais finansējums

Valsts kontroles ieskatā, pagaidām cilvēkresursu attīstība tiesu sistēmā netiek skatīta kā stratēģiski vadāms jautājums. Latvijā nav formulēts redzējums par to, kā tuvākajā nākotnē īstenot tiesu personāla attīstību un stiprināt personāla kapacitāti tiesās. Lai gan iesaistītās institūcijas –Tieslietu ministrija, Tiesu administrācija, Tieslietu padome – ir izstrādājušas vidēja termiņa stratēģijas, tajās tomēr nav piedāvāti risinājumi personāla iztrūkuma mazināšanai tiesu sistēmā. Esošajos plānošanas dokumentos nav definētas konkrētas problēmas, veikta analīze vai ietverti konkrēti risināmie jautājumi noteiktā laika posmā. Tajos nav pilnībā aplūkoti riski un iespējamie risinājumi tiesnešu un tiesu darbinieku personāla piesaistei (vakanču aizpildīšanai).

Tiesu cilvēkresursu attīstībai jābūt galvenajai prioritātei. Lai arī moderns tiesu materiāltehniskais nodrošinājums ir būtisks, tieši kvalitatīvi un ilgtspējīgi cilvēkresursi ir izšķiroši, lai nodrošinātu tiesības uz taisnīgu tiesu. Tāpēc ir būtiski, lai Latvijā būtu stratēģisks redzējums cilvēkresursu attīstībai un ilgtermiņa plānošanai, kā arī skaidri noteikts atbildīgais un līderis šī jautājuma virzīšanā.

komentāri (7)
7 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Homērs
16. Oktobris 2024 / 10:03
0
ATBILDĒT
Parādiet nozari, kur šobrīd netrūkst cilvēku. Akūts cilvēkresursu trūkums ir visās iespējamās jomās. Mēs darba resursu plānošanā joprojām dzīvojam pagājušā gadsimta modelī, kad mūs te bija par gandrīz 1 miljonu vairāk.
Ironiski izsakoties - ja būs vairāk tiesnešu, tad uz tā rēķina būs mazāk blēžu un krāpnieku, ko tiesāt.
Daumants
9. Oktobris 2024 / 14:28
9
ATBILDĒT
Pieļauju, ka tiesu darbinieku kadru biežā mainība nav nekas peļams. Apstāklis, ka tiesu darbinieki ātri apgūst amata prasmes un atrod labāk apmaksātu darbavietu liecina tikai par to, ka tiesas labi sagatavo savus darbiniekus profesionālajai darbībai. Valsts/pašvaldību iestāžu un tiesu darbība aptver cita starpā arīdzan speciālistu sagatavošanu privātajam sektoram. Biežā kadru mainība tiesās nav traucējusi līdz šim tiesu darbībai, un netraucēs arī turpmāk.
Amatu Pētnieks > Daumants
16. Oktobris 2024 / 14:18
0
ATBILDĒT
Nu jau nu jau! Jebkuram tiesnesim tieši darbinieku mainība ir nopietna problēma. Un uzmienat nu, kādēļ darbinieki iet prom? Pareizi, jo ar augstāko izglītību par veikala pārdevēja algu 5 pilnas darba dienas nedēļā strādāt ir apkaunojoši un nožēlojami!
Egons
8. Oktobris 2024 / 08:51
14
ATBILDĒT
Tiesnešu trūkumam ir politisks iemesls. Pie Latvijas - Baltkrievijas robežas mežos pulcējas simtiem atbilstoša līmeņa profesionāļu, tomēr tie netiek ielaisti valstī, jo politika ir svarīgāka par veselo saprātu un valsts interesēm.
Egils > Egons
8. Oktobris 2024 / 17:32
0
ATBILDĒT
Atalgojuma un darbinieku stabilitātes un prestiža jautājumi jārisina. Kā var strādāt kvalitatīvi, ja 5 x gadā mainās tiesas sēžu sekretāri un palīgi vienam tiesnesim. Tāpat tiesnešu noslodzes jautājumi- īpaši vispārējās jurisdikcijas tiesās netiek risināti.
Temīda > Egils
15. Oktobris 2024 / 13:47
6
ATBILDĒT
Lielākajā daļā Eiropas valstu pirmā līmeņa tiesās tiesneši spriedumus raksta paši, bez palīgiem. Bieži vien arī otrā līmeņa tiesās.
Turpretī Latvijā ir ne vien 2x vairāk tiesnešu nekā vidēji Eiropā, bet vēl pilnas tiesas ar tiesu darbiniekiem.
Šī ir problēma sakne, pie kuras jāķeras - Latvijas tiesas ir sevišķi neefektīvas un tiesu sistēma ir pārfinansēta!!! Nauda ir steidzami jāpārdala par labu iekšlietu sistēmai.
Jānis > Temīda
15. Oktobris 2024 / 18:19
0
ATBILDĒT
Cilvēkresursa efektivitātes jautājums. Arī iekšlietu sistēma mums ir pārfinansēta. Ko dotu, ja to naudu pārdalītu, piemēram, policijas iestādēm, ja Latvijā jau tagad uz cik tur iedzīvotājiem ir lielākais VP darbinieku īpatsvars Eiropā.
Varbūt jāsāk raudzīties uz pavisam citu pusi – kā pacelt cilvēka resursu un enerģijas jaudu, to ieguldot darbā, nevis kafijošanā un tukšās pļāpās?
visi numura raksti
Jānis Baumanis
Atsaucoties uz publicēto
Krimināltiesībās principam "likuma nezināšana neatbrīvo no atbildības" nav izņēmumu
2024. gada 10. septembrī žurnālā "Jurista Vārds" rakstā "Nodoma un neuzmanības izpratnes kļūdas tiesu nolēmumos"1 Māris Leja atkārtoja 2017. gada 22. augusta rakstā "Princips "likuma nezināšana neatbrīvo no atbildības" ...
Valērija Barišņikova
Skaidrojumi. Viedokļi
Sprieduma izpildes izdevumi fiziskās personas maksātnespējas procesā
Šī raksta mērķis ir pievērst uzmanību sprieduma izpildes izdevumu segšanas problemātikai fiziskās personas maksātnespējas procesa kontekstā, jo, kā autore ir novērojusi praksē, starp tiesību piemērotājiem nav konsekventa viedokļa ...
Viktorija Soņeca
Tiesību prakses komentāri
Tiesa konkrētos apstākļos var nepiemērot konstitucionālās tiesas nolēmumu
Šarlote Šneidere, Marisa Aktumane
Akadēmiskā dzīve
No pirmās pieredzes līdz panākumiem: Juridiskās prakses un palīdzības centra 25 gadu stāsts  
Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes Juridiskās prakses un palīdzības centrs (turpmāk – Centrs) ir vieta, kur topošajiem juristiem ir iespēja iegūt reālu pieredzi un pilnveidot savas prasmes juridiskajā laukā. Centrs ...
Latvijas Republikas prokuratūra
Notikums
Pasniegti apbalvojumi prokuroriem un prokuratūras darbiniekiem
2024. gada 26. septembrī Latvijas Republikas prokuratūra atzīmēja tās dibināšanas 34. gadadienu. Par godu šim notikumam 27. septembrī ģenerālprokurors Juris Stukāns svinīgā pasākumā pasniedza prokuratūras apbalvojumus – ...
AUTORU KATALOGS