2024. gada 3. septembra "Jurista Vārdā" trīs publikācijas tika veltītas diviem Latvijas Republikas Satversmes tiesas (turpmāk – Satversmes tiesa) spriedumiem lietās par pāreju uz mācībām tikai valsts valodā izglītības iestādēs. Viens no minētajiem spriedumiem – 2024. gada 10. jūlija spriedums lietā Nr. 2022-45-01 – attiecās uz pārejas uz mācībām valsts valodā privātajās izglītības iestādēs atbilstību Latvijas Republikas Satversmei (turpmāk – Satversme), un tajā Satversmes tiesa atzina normas, saskaņā ar kurām privātajās izglītības iestādēs vispārējās izglītības saturs ir jāapgūst valsts valodā, par Satversmei atbilstošām (turpmāk – Spriedums). Nedaudz pēc minētajām publikācijām – 2024. gada 9. septembrī – publicētas trīs tiesnešu atsevišķās domas lietā Nr. 2022-45-01. "Jurista Vārds" piedāvā ieskatu tajā, kāpēc trīs Satversmes tiesas tiesneši pilnībā nepiekrīt viedoklim, kas izteikts Spriedumā.
Satversmes tiesas tiesneses Jautrītes Briedes atsevišķās domas
Savās atsevišķajās domās Satversmes tiesas tiesnese J. Briede norāda, ka piekrīt Spriedumam un tā secinājumiem par apstrīdēto normu atbilstību Satversmei, tomēr nepiekrīt tam, ka šajā lietā vispār bija jāvērtē apstrīdēto normu atbilstība Satversmes 114. pantam, kas paredz personu, kuras pieder pie mazākumtautībām, tiesības saglabāt un attīstīt savu valodu, etnisko un kultūras savdabību.1 Turpmāk apskatītās atsevišķās domas atspoguļo jautājumu, kas Spriedumā neizpelnījās izvērstu atbildi, bet, kam, tiesneses ieskatā, nepieciešama detalizētāka iedziļināšanās.2
Vispārējā konvencijā par nacionālo minoritāšu aizsardzību (turpmāk – Konvencija) nacionālās minoritātes jēdziens nav ticis definēts, jo visas Eiropas Padomes dalībvalstis tā arī nav spējušas atbalstīt vienotu definīciju.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes