…ņemot vērā citvalstu onstitucionālo tiesu pieredzi
Ineta Dobroviča, Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes studente, — "Latvijas Vēstnesim"
Foto: Arnis Blumbergs, "LV"
Pēc Otrā pasaules kara Eiropas valstis cita pēc citas izveidoja konstitucionālās tiesas. To uzdevums bija nodrošināt varas dalīšanas principa ievērošanu un personu pamattiesību aizsardzību pret iespējamo likumdevēja patvaļu. Pēc neatkarības atjaunošanas arī Latvijā tika izveidota Satversmes tiesa ar tādiem pašiem uzdevumiem kā pārējo valstu konstitucionālajām tiesām.
Tomēr pašreizējā Satversmes tiesas modelī, manuprāt, ir saskatāmi trūkumi, kas kavē efektīvu indivīda pamattiesību aizsardzību. Jo Satversmes tiesa nav pieejama pašiem indivīdiem, kuru tiesības tiesai vajadzētu aizsargāt. Pastāvošā netiešā piekļūšana Satversmes tiesai ar vispārējo tiesu starpniecību ir lieki sarežģīta. Savukārt iespēja griezties Satversmes tiesā caur Valsts cilvēktiesību biroju ir visai maznozīmīga, jo Valsts cilvēktiesību birojam nav dotas tiesības ierosināt lietu par likuma atbilstību Satversmei. Satversmes tiesas likums arī nedod tiesības atsevišķiem indivīdiem pašiem griezties Satversmes tiesā.
Tādējādi Satversmes tiesa nevar pilnvērtīgi realizēt vienu no tās galvenajām funkcijām – efektīvi aizsargāt cilvēku pamattiesības un pamatbrīvības. Tādēļ Satversmes tiesas modeli būtu vēlams uzlabot, un šajā procesā var palīdzēt citu valstu pieredze konstitucionālās uzraudzības jautājumos.
Indivīda netieša griešanās
Satversmes tiesā
Pasaules prakse konstitucionālās uzraudzības jautājumos rāda, ka indivīdi savu konstitūcijā garantēto tiesību aizsardzībai var gan netieši, gan tieši vērsties konstitucionālajā tiesā.
Netieša piekļūšana konstitucionālajai tiesai var notikt ar vispārējo tiesu, kā arī citu kompetentu institūciju un amatpersonu starpniecību.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes