ŽURNĀLS

15. Aprīlis 2003 /Nr.15 (273)

Par starptautiskajām sankcijām cīņā pret terorisma finansēšanu

Par starptautiskajām sankcijām cīņā pret terorisma finansēšanu

Aldis Lieljuksis, Noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta priekšnieka vietnieks, – “Latvijas Vēstnesim”

LIELJUKSISA.JPG (20509 bytes)
Foto: no personiskā arhīva

Terorisma draudi pasaulē nevis samazinās, bet gan pieaug. Tāda ir baisā realitāte. Patiesu gatavību aktīvi nepakļauties draudiem nosaka ne tik daudz formāli pieņemtu un nerealizētu normu, cik praktiski darbojošos aizsargājošu un kontroles mehānismu. Terorisma finansēšanas ierobežošana ir pamats sekmīgai terorisma apkarošanai, tāpēc tieši terorisma finansēšanas problēmai ir veltīts tik daudz starptautiskās sabiedrības un specdienestu uzmanības pēdējos divos gados.

Iepazīstoties ar 1. aprīlī Ministru kabineta mājaslapā ievietoto “Informatīvo ziņojumu par Latvijas rīcības plānu terorisma apkarošanas izpildē”, pievērsu uzmanību tiem plāna punktiem, kas attiecas uz terorisma finansēšanas ierobežojošiem pasākumiem un kuri saskaņā ar ziņojumu ir izpildīti vai daļēji izpildīti. Konstatēju, ka vairākiem pasākumiem formālā puse tiešām ir izpildīta – esam pievienojušies jaunām konvencijām, izdevuši jaunus Ministru kabineta noteikumus, noslēguši jaunus starpvaldību līgumus. Taču, iedziļinoties jaunpieņemtajos normatīvajos dokumentos, nākas secināt, ka to praktiskai realizācijai pietrūkst izstrādātu darbības ieviešanas un kontroles mehānismu, virknei jaunpieņemto terminu Latvijas likumdošanā nav skaidrojuma. Turklāt situācija pasaulē ir mainījusies, terorisma finansēšanas ierobežošanai pieņemtas 8 jaunas Finanšu rīcības darba grupas (FATF) rekomendācijas, ASV pieņemts jauns pretterorisma likums, izveidotas jaunas speciālas terorisma finansēšanas kontroles institūcijas. “Karstā” terorisma problēma un nepārtraukti mainīgā situācija prasa tai regulāri sekot līdzi un operatīvi reaģēt visās jomās.

Tāpēc nepieciešams nevis samierināties ar paveikto, bet gan detalizēti izpētīt situāciju un aktivizēt darbu nepilnību un trūkumu novēršanā.

Pievērsīšos tikai divām no daudzajām terorisma finansēšanas ierobežošanas likumdošanas problēmām nolūkā norādīt uz konkrētām konstatētajām nepilnībām starptautisko sankciju realizācijā un juridisko personu atbildībā.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
0
komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Jānis Grīnbergs
Domājot par advokāta profesijas lielāko vērtību
Par VCB dalību starptautiskajā konferencē
Rūta Kesnere
Lai cienām un saprotam citādo
Ilze Plakane
Pamattiesību ierobežošana Satversmē
Latvijas Zvērinātu revidentu asociācijas biedri
AUTORU KATALOGS