Mag. iur. Kristīne Ķipēna, Kriminoloģisko pētījumu centra vadošā kriminoloģe, — “Latvijas Vēstnesim”
Foto: Arnis Blumbergs, “LV” |
Jebkurš tiesībaizsardzības sistēmas darbinieks Latvijā vai citur pasaulē katru dienu sastopas ar noziedzīgiem nodarījumiem dažādās to formās un izpausmēs. Katrs no šiem ekspertiem zina, kas ir noziedzīgs nodarījums un ka par tā izdarīšanu vainīgajam ir jāsaņem sods. Eksperti zina, kā pierādīt to vai citu noziedzīgo nodarījumu, kā atrast vainīgo un noteikt sodu par nodarījumu.
Taču tiesībaizsardzības iestādes nodarbojas tikai ar tiem noziedzīgajiem nodarījumiem, par kuriem tās ir uzzinājušas – par notikušo saņemts iesniegums vai kā citādi. Taču ne jau visi noziedzīgie nodarījumi nonāk policijas redzeslokā un diezgan daudzi noziegumi tā arī nekad nekļūst zināmi policijai, jo par tiem neviens nekad nepaziņo.
Gandrīz katrs noteikti var atcerēties vismaz vienu situāciju, kad vajadzēja paziņot policijai – piemēram, trolejbusā no kabatas izvilka santīmus, pārdevējs veikalā neiesvēra tik daudz preces, cik būtu vajadzējis, mašīnai pa nakti kāds “aizņēmās” logu tīrītājus, ārsts pieprasīja “piecīti” par pakalpojumu utt. It kā kaitējums nav liels, bet formāli ir izdarīts noziegums, par kuru neviens nav ziņojis. Mēdz būt arī nopietnāki gadījumi – piemēram, kādas mājas pagalmā regulāri pulcējas dzērāji vai narkomāni, regulāri tur lieto savu “vielu” un pie reizes apzog šķūnīšus, pagrabus vai sliktākajā gadījumā, – iedzīvotājus. Neviens par viņiem neziņo, jo baidās no atriebības. Neziņošanas iemesli var būt ļoti dažādi un katrā gadījumā atšķirīgi.
Šie noziedzīgie nodarījumi, par kuriem neviens nekad tiesībaizsardzības iestādēm nepaziņo un par kuriem tās neuzzina, ir latenti noziegumi (latents – apslēpts, slēpts, nezināms), kuri, kā izrādās, nav vis daži gadījumi gadā, bet skaita ziņā pat pārsniedz reģistrēto noziedzīgo nodarījumu skaitu.
Pasaulē latentos noziegumus sāka pētīt 20.gs. 70.gados, bet Latvijā pirmais latentās noziedzības pētījums tika veikts 1996.gadā. Šobrīd pasaulē notiek unificēts latentās noziedzības pētījums Starptautiskā noziegumu upuru aptauja — ANO Starpreģionālā noziedzības pētījumu institūta pārraudzībā –un tā ļauj noteikt latentās noziedzības izplatību visā pasaulē, jo visās valstīs tiek lietota vienāda aptaujas anketa.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes