Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

DOMNĪCA ESEJA

15. Jūnijs 2018 / 15:29

Par politiķu un juristu ētiku
4 komentāri
Jānis Lapsa
zvērināts advokāts, ZAB “Kalniņa, Lapsa un partneri” partneris 

Pēdējās divās nedēļās vēroju notiekošo mūsu valstī. Un ir pienācis brīdis, kad sirds pilna. Lai gan varētu rakstīt ar konkrētiem vārdiem un konkrētām situācijām, mēģināšu pavisam īsi, kodolīgi, ar neitrālu skatījumu.

Pēdējās divās nedēļās vēroju notiekošo mūsu valstī. Un ir pienācis brīdis, kad sirds pilna. Lai gan varētu rakstīt ar konkrētiem vārdiem un konkrētām situācijām, mēģināšu pavisam īsi, kodolīgi, ar neitrālu skatījumu.

To visu notiekošo var nosaukt – cinisms neaprakstāms. Vēlēšanu tuvošanās aizmiglojusi prātu daudziem. Skaļie virsraksti un izsaucieni dod iespēju medijiem pelnīt un audzēt reitingus, savukārt atsevišķām personām – neprātīgi uzvesties.

Tāpēc dažas lietas no manas gan kā pilsoņa, gan kā advokāta puses.

1. Ja kādam ir informācija par smaga vai sevišķi smaga nozieguma gatavošanu vai izdarīšanu, bet persona par to neziņo – atbildība pēc Krimināllikuma 315. panta.

2. Ja kāda valsts amatpersona nepilda savus pienākumus (bezdarbība) – atbildība pēc Krimināllikuma 319. panta.

3. Jebkurš fakts par iespējamu noziegumu jāpārbauda (pat bez iesnieguma), un, lai kādu sauktu pie atbildības, jābūt pierādījumiem, nevis pieņēmumiem/izdomājumiem.

4. Ir tāda lieta kā nevainīguma prezumpcija. Neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta likumā noteiktajā kārtībā. Personai nav jāpierāda savs nevainīgums. Visas saprātīgās šaubas par vainu, kuras nav iespējams novērst, jāvērtē par labu personai (Kriminālprocesa likuma 19. pants).

5. Savstarpējā komunikācijā personām ir jāizturas ar abpusēju cieņu un atbilstoši morāles/ētikas normām. Paaugstināta latiņa ir noteiktām personu kategorijām, t.sk. zvērinātiem advokātiem, arī ārpus profesionālās darbības (t.i., ikdienā). Ja kāds advokāts to nespēj, jāapsver jautājums par savas profesionālās darbības apturēšanu.

6. Nemelojiet – meliem īsas kājas un rokas. Katram skapī ir pa skeletam.

7. Visbeidzot, viss nāk atpakaļ. Labais tiek atdarīts ar labu.

Punkts.

75
komentāri (4)
4 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Cietušais
17. Oktobris 2018 / 09:10
6
ATBILDĒT
Es gan varētu rakstīt par konkrētu vārdu un konkrētu situāciju, kurā pats J.lapsa izrādīja cinismu neaprakstāmu, bez abpusējas cieņas un neatbilstoši morāles/ētikas normām
Jāņa Čoms > Cietušais
18. Oktobris 2018 / 12:06
0
ATBILDĒT
Klau - Jānis nav nekāds svētais, viņam ir savi trūkumu, bet, kopumā, viņš ir labs cilvēks (Labs pasniedzējs, atbalstošs, labs profesionāls un ar humora izjūtu). Tavs arguments ir tipiskais “tu quoque” (tulkojums visiem latiņu valodas heiteriem - "Tu arī" arguments, kas pēc būtības ir loģikas kļūda). Fakts, ka Jānis kādreiz, pēc Tavām domām, ir rīkojies nemorāli, nedz ietekmē viņa argumentā spēku, nedz attaisno nemorālo rīcību (nedz konkrētu, nedz vispārējo). Ja Tev šķiet kā kaut kāda Jāņa rīcība neatbilst morāles normām, tad dari tā kā viņš pats aprakstījis šajā rakstā un beidz tērēt laiku šeit. Vai arī dod Tavu feedback pašam Jānim. Nav ko sūdzēties gaisā. Jauku Tev dienu! :)
Cietušais > Jāņa Čoms
26. Novembris 2018 / 11:13
4
ATBILDĒT
Tātad, klausies uz viņa vārdiem, bet neskaties uz viņa darbiem. Āmen
Jāņa čoms > Cietušais
27. Novembris 2018 / 09:27
1
ATBILDĒT
Tu gāji pie Jāņa šajā mēneša laikā? Darīji kaut ko lietas labā, lai strīdu risinātu? Vai arī Tev vajadzēja vairāk nekā mēnesi, lai izdomātu šādu nožēlojamu pseido-"comeback"? Vecais - cieni sevi, lūdzu. Ja neko nedarīji, tad arī Tavi darbi par Tevi labi neliecina; un, ja lietu nevar risināt, tad lūdzu tiec tam pāri un turpini ar Tavu dzīvi. Netērē laiku.
jaunākās esejas
Egons Rusanovs, Signe Skutele
Eseja
Konservatīvisms Rodžera Skrutona izpratnē IV. Konservatīvisms-patriotisms, kārtība un brīvība
Rodžers Skrutons būtisku savas intelektuālās dzīves daļu bija veltījis tam, lai definētu un aizstāvētu konservatīvismu kā “sociālo filozofiju un politisko programmu”.Viņš uzskatīja, ka būt par konservatīvo ...
Egons Rusanovs, Signe Skutele
Eseja
Konservatīvisms Rodžera Skrutona izpratnē III. Izvēle starp reformu un revolūciju
Fiziķis prof. Mārcis Auziņš kādā savā intervijā sacīja šādus vārdus: “Pēdējā laikā ar baudu lasu angļu intelektuāļa filozofa Rodžera Skrutona grāmatas. Viņš ir dīvains, dzīvo savā lauku ...
Egons Rusanovs, Signe Skutele
Eseja
Konservatīvisms Rodžera Skrutona izpratnē II Īsa biogrāfija
Egons Rusanovs, Signe Skutele
Eseja
Konservatīvisms Rodžera Skrutona izpratnē I

Manipulācijas ar nosaukumiem un tomēr − sociālisma nemainīgā būtība

2 komentāri
Egons Rusanovs
Eseja
“...a, kad jūs labāk atcerējāties notikušo uzreiz pēc notikuma vai tagad?”

Kāda it kā nevainīga, tomēr intelektuāli gluži vai tracinoša un simptomātiska jautājuma analīze ar provizorisku diagnozi Latvijas postpadomju kriminālprocesam: lēni ritošā (neatgriezeniskā?) deģenerācija(?)

3 komentāri
AUTORU KATALOGS