2025. gada martā tika publicēts Eiropas Prokuratūras (turpmāk – EPPO) 2024. gada pārskats. No tā izriet, ka 2024. gadā saistībā ar Latviju ir uzsāktas sešpadsmit izmeklēšanas par nodarījumiem, kuru aplēstais kaitējums veido 17,42 miljonus eiro. Izmeklēšanas stadijā atradās četrdesmit trīs lietas par nodarījumiem, kuru aplēstais kaitējumsveido 130,7 miljonus eiro, no kurām trīs lietas ir saistībā ar krāpšanu PVN jomā ar aplēsto kaitējumu 90,5 miljoni eiro.
Pastāstiet, lūdzu, par savu darbu. Kā strādā Eiropas prokurori?
Ar Latvijas lietām strādājam pieci prokurori – Eiropas prokurors Luksemburgā un četri deleģētie prokurori Latvijā. Eiropas prokurors Latvijas izpratnē atbilst amatā augstākam prokuroram, proti, Latvijas Republikas Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta virsprokuroram, kas organizē darbu un veic gan Kriminālprocesa likumā, gan Regulā 2017/1939 noteiktās procesuālās funkcijas.
Regulā 2017/1939 Eiropas prokuroram noteiktās funkcijas, pirmkārt, ir stratēģiskā vadība, darbojoties kolēģijā. Kolēģija pieņem stratēģiskus lēmumus par EPPO rīcības un attīstības virzieniem un veidiem saskaņā ar tai regulā noteikto pienākumu loku. Otrkārt, Eiropas prokurori darbojas pastāvīgajās palātās. Pašreiz EPPO ir piecpadsmit pastāvīgās palātas, un es darbojos divās no tām. Ir prokurori, kam ir vēl lielāks lietu skaits, piemēram, Vācijas, Itālijas, Rumānijas kolēģi, kas darbojas vienā patstāvīgajā palātā, savukārt kolēģi no valstīm ar niecīgu lietu skaitu, piemēram, Igaunijas, Maltas, Kipras, Luksemburgas, darbojās trijās patstāvīgajās palātās, lai balansētu darba slodzi. Eiropas prokurors attiecīgajā patstāvīgajā palātā uzrauga un lemj citu valstu krimināllietu izmeklēšanas un tiesu procesu gaitu, kā arī ziņo par lietvedībā esošajām (Latvijas) lietām un atskaitās par izdarīto, par to, kas nav izdarīts, un par iemesliem, grūtībām un neskaidrajiem tiesību, izmeklēšanas taktikas jautājumiem. Gadījumos, kad kādu jautājumu nevar atrisināt vietējā līmenī, un tādi jautājumi var būt, jo izmeklēšanas ir ar starptautisku raksturu, pastāvīgās palātas iesaka risinājumus, kurus paši prokurori pēc tam izvērtē un piemēro praktiski.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes