ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

22. Jūlijs 2025   •   Nr.29 (1399)

Advokāta tiesību uz vārda brīvību robežas demokrātiskā tiesiskā justīcijas sistēmā
1 komentāri
Mg. iur.
Linda Lielbriede
Zvērināta advokāta palīdze 

Šīs publikācijas mērķis, tostarp ievērojot Zvērinātu advokātu palīgu profesionālās sagatavošanas, darbības uzraudzības un eksāmenu komisijas lūgumu publikācijas autorei, ir ielūkoties atsevišķos tiesību avotos, meklējot atbildi uz jautājumu, kā demokrātiskā tiesiskā justīcijas sistēmā būtu uzlūkojamas advokātam piemītošās tiesības uz vārda brīvību.

Pazīstamā paruna “runāšana sudrabs, klusēšana – zelts” atgādina, ka zināmos apstākļos klusēšana var izrādīties prātīgāka izvēle iepretim verbalizētam kādu apstākļu novērtējumam. Tas jo sevišķi attiecas uz dažādu profesiju un amatu pārstāvjiem, kuru izteikumi ne tikai iekļauj informatīvo komponenti, bet arī tā paudējam uzliek papildu atbildības nastu par izteikuma patiesumu un korektumu. Advokāta profesionālā misija gan asociatīvi, gan praktiski nav iedomājama bez mutvārdos vai rakstveidā paustiem izteikumiem, viedokļiem, argumentiem un replikām. Katrs izteikts un arī neizteikts vārds, kuru savā profesionālajā misijā pauž advokāts, vistiešākajā mērā var ietekmēt advokāta juridisko palīdzību lūgušo klientu, konkrēto tiesisko situāciju un vienlaikus arī sabiedrības uztveri un izpratni par tiesiskumu.

Jautājums par advokāta tiesībām uz vārda brīvību juridiskajā diskursā aplūkots samērā reti, tomēr nevarētu sacīt, ka šīs garantijas izpratnes robežas nebūtu bijušas pakļautas praktiskam novērtējumam. Tādējādi šīs publikācijas mērķis, tostarp ievērojot Zvērinātu advokātu palīgu profesionālās sagatavošanas, darbības uzraudzības un eksāmenu komisijas lūgumu publikācijas autorei, ir ielūkoties atsevišķos tiesību avotos, meklējot atbildi uz jautājumu, kā demokrātiskā tiesiskā justīcijas sistēmā būtu uzlūkojamas advokātam piemītošās tiesības uz vārda brīvību.

 

Advokāta profesionālās misijas izpratne

Latvijas Republikas Advokatūras likuma (turpmāk – Advokatūras likums) 2. pants noteic, ka advokatūra ir tiesiskas valsts justīcijas neatņemama sastāvdaļa. Saskaņā ar Advokatūras likuma 3. pantu advokāti ir neatkarīgi un profesionāli juristi, kas sniedz juridisko palīdzību, aizstāvot un pārstāvot tiesā un pirmstiesas izmeklēšanā personu likumīgās intereses, sniedzot juridiskas konsultācijas, gatavojot juridiskus dokumentus un veicot citas juridiskas darbības.

SAISTĪTIE RESURSI
komentāri (1)
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Būs labi
25. Jūlijs 2025   •   08:58
0
ATBILDĒT
Te nāk prātā dažu advokātu piekoptā prakse sūdzību rakstīšanā. Normālu un juridiski korektu sūdzību paraksta pats, bet otrā (bieži tā arī ir vienīgā) saraksta, maigi sakot, pilnīgus murgus, neizvēloties izteicienus, un to dod parakstīt klientam. Tāda kā zemnieka viltība - tas jau neesmu es, to jau klients.
visi numura raksti
Laura Šāberte
Skaidrojumi. Viedokļi
Tiesības saņemt kapelāna garīgo aprūpi ārstniecības iestādēs Latvijā
Raksta mērķis ir sniegt ieskatu pacienta, tā tuvinieku un ārstniecības personas tiesībās saņemt ārstniecības iestādes kapelāna garīgo aprūpi un identificēt šo tiesību īstenošanas problemātiku ārstniecības iestādēs Latvijā.
Gaidis Bērziņš, Signija Kapteine
Skaidrojumi. Viedokļi
Ar naudas līdzekļu apķīlāšanu saistītu prasības nodrošinājuma līdzekļu atbilstība tiesiskās aizsardzības procesa mērķiem
Autori rakstā vērtē, vai prasības nodrošināšana novērš sprieduma neizpildes risku attiecībā uz parādnieku, kuram tiek īstenots tiesiskās aizsardzības process, īpašu uzmanību pievēršot Maksātnespējas likumā tieši ...
Alla Ličkovska
Skaidrojumi. Viedokļi
Pētījums par valdes locekļu atbildības institūta efektivitāti maksātnespējas procesā
Rakstā sniegta informācija par Maksātnespējas kontroles dienesta veikto pētījumu1 par juridisko personu maksātnespējas procesos izmantoto valdes locekļu civiltiesiskās atbildības mehānismu efektivitāti, atspoguļojot galvenos pētījuma ...
Aldis Alliks
Viedoklis
“Darbaļaužu sūdzības” spēks un tās izskatīšanas sekas mūsdienās
14 komentāri
Tiesnešu ētikas komisija
Tiesību politika
Par tiesneša amata kandidāta iespējamiem reputācijas riskiem

Tiesnešu ētikas komisijas 2025. gada 27. maija atzinums par tiesneša amata kandidāta iespējamiem reputācijas riskiem.1

AUTORU KATALOGS