Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība sākusi parakstu vākšanu par Satversmes grozījumu projektu, ar kuru iecerēts Satversmē nostiprināt iespēju vēlētājiem ierosināt Saeimas atlaišanu. Iepazīstoties ar piedāvāto grozījumu projektu, var secināt, ka uz to var paraudzīties no trīs skatupunktiem: formāli juridiskā, juridiski saturiskā un politiskās lietderības viedokļa.
Dažas domas par Saeimas atlaišanas kārtības grozīšanu
Saeimas atlaišanas jautājums nedrīkstētu kļūst par ikdienas politiskās un ekonomiskās cīņas ieroci.
Mg.iur. Edgars Pastars
Foto: Māris Kaparkalējs, “LV” |
Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība sākusi parakstu vākšanu par Satversmes grozījumu projektu, ar kuru iecerēts Satversmē nostiprināt iespēju vēlētājiem ierosināt Saeimas atlaišanu.
Iepazīstoties ar piedāvāto grozījumu projektu, var secināt, ka uz to var paraudzīties no trīs skatupunktiem: formāli juridiskā, juridiski saturiskā un politiskās lietderības viedokļa.
Formāli juridiskais aspekts
Grozījumu projekta iniciatori vēlas panākt, lai ne mazāk kā vienai desmitajai daļai vēlētāju tiek piešķirtas tiesības ierosināt Saeimas atlaišanu. Pēc tam par šo jautājumu notiktu tautas nobalsošana, kurā tiktu lemts – atlaist vai neatlaist Saeimu. Lai noskaidrotu, vai šis mērķis tiek sasniegts formāli juridiski pareizi, ir jāanalizē grozījumu projekta teksts.
Grozījumu projektā iecerēts grozīt divus Satversmes pantus – 78. un 79. pantu. Abi šie panti ietverti Satversmes nodaļā “Likumdošana” un reglamentē likumdošanas ceļā regulējamus jautājumus – likumdošanas kārtība, likumu pieņemšana, atcelšana, kompetences deleģēšana u.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes