ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

26. Marts 2008 /Nr.12 (517)

Saistību izpildīšana brīdinājuma kārtībā
Dipl.iur.
Jūlija Švecova
"Lindorff Oy" Latvijas filiāles juriste 
Mg.iur.
Oskars Tretjuks
"Lindorff Oy" Latvijas filiāles galvenais jurists 

Latvijas juristu vidū ir izskanējuši viedokļi, ka samērā nesen ieviestais saistību piespiedu izpildīšanas veids - saistību piespiedu izpildīšana brīdinājuma kārtībā (turpmāk - brīdinājuma kārtība) - tikai daļēji kalpo savam mērķim. Vērojama tendence, ka kreditori atsakās no šī tiesību aizsardzības veida, tā vietā izvēloties ilgāku un dārgāku procesu - prasības tiesvedību. Kāpēc? Šajā rakstā autori centīsies atbildēt uz šo jautājumu, mēģinot brīdinājuma kārtību un ar to saistītās norises aplūkot no labumu gūšanas skatpunkta katrai pusei, kas šajā procesā tā vai citādi ir iesaistīta.

Mg.iur. Nikolaja Zikova (JV, 23.01.2007., Nr. 4; JV, 29.01.2008., Nr. 4.) uzsāktā Civilprocesa likuma (turpmāk – CPL) 50.1 nodaļā regulētā tiesību institūta problēmu analīze pamudināja šī raksta autorus izteikt arī savu viedokli dažu aplūkoto problēmjautājumu kontekstā. Autori uzsver, ka minētos jautājumus apskatām ne tik daudz no teorētiskās, cik no praktiskās puses, daloties savā juristu darba pieredzē un izklāstot savu skatījumu uz tiesu prakses problēmām. Autoriem juridiskajā praksē ir iespēja nepastarpināti novērtēt brīdinājuma kārtības darbību un izprast tās trūkumus.

 

Iemesli brīdinājuma kārtības normu neviennozīmīgai piemērošanai

Pieteikumu par saistību piespiedu izpildīšanu brīdinājuma kārtībā izskatīšana ietilpst tikai un vienīgi rajona (pilsētas) tiesu kompetencē. Pieteicēja jeb kreditora tiesības uz šajā kārtībā pieņemto tiesas lēmumu pārsūdzēšanu likums būtiski ierobežo.

Lēmums par atteikšanos pieņemt pieteikumu, kuru tiesa izdod, pamatojoties uz pieteikuma neatbilstību CPL 406.1, 406.2 un 406.3 panta prasībām, un lēmums par tiesvedības izbeigšanu, ko tiesa pieņem, ja parādnieks termiņā (vai līdz lēmuma pieņemšanai) atbildē uz brīdinājumu ir izteicis iebildumus (iebildumi var izpausties arī kā samaksa 14 dienu laikā no brīdinājuma izsniegšanas dienas, iesniedzot tiesā pierādījumu par samaksu) vai atzinis parādu kādā tā daļā un pieteicējs nav piekritis saistību izpildīšanai atzītajā daļā, nav pārsūdzams.

Rodas jautājums, kāpēc brīdinājuma kārtībā pieņemts lēmums nevar būt blakus sūdzības objekts. Iespējamā atbilde varētu būt – brīdinājuma kārtībā pieņemtie lēmumi ir procesuāli vienkārši, un tajos juridiskas kļūdas nav iespējamas.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Valentija Liholaja
Skaidrojumi. Viedokļi
Personas atbrīvošana no kriminālatbildības, no soda
vai no soda izciešanas
Likumdevējs Krimināllikumā (turpmāk KL) un Kriminālprocesa likumā (turpmāk KPL) paredz gadījumus un kārtību, kādā personas, kuras izdarījušas noziedzīgu nodarījumu, var tikt atbrīvotas no kriminālatbildības, no soda vai no ...
Andrejs Novikovs, Ieva Devjatnikovaite
Citu pieredze
Sabiedriskās kārtības nodrošināšana pašvaldību teritorijā
Rakstā analizēts par sabiedriskās kārtības nodrošināšanu pašvaldību teritorijā atbildīgo subjektu darbības tiesiskais regulējums, atklātas kolīzijas rīcības un atbildības apjomā starp pašvaldību institūcijām un policiju, kā ...
Kristiāns Štarks
Citu pieredze
Pamattiesības un privāttiesības
Tiesību prakse
Par atvaļinājuma kompensāciju, ja darba tiesiskās attiecības izbeigtas pārbaudes termiņa laikā
Ja darbiniekam, izbeidzot darba tiesiskās attiecības pārbaudes termiņa laikā, izveidojies apmaksātā atvaļinājuma uzkrājums, tas jākompensē naudā. Šī kompensācija izmaksājama neatkarīgi no tā, cik ilgu laiku darbinieks bijis ...
Latvijas Zvērinātu advokātu padome
Informācija
Latvijas Zvērinātu advokātu padomē
AUTORU KATALOGS