ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

23. Septembris 2008 /Nr.36 (541)

Jaundzimuša bērna slepkavība
8 komentāri
Gunta Vēvere
LU Juridiskās fakultātes studente 

Viduslaikos jaundzimuša bērna slepkavība tika atzīta par izdarītu vainu pastiprinošos apstākļos, jo sabiedrībā liela ietekme bija baznīcai un kanonisko tiesību dogmām. Kanoniskās tiesības to atzina par nesodāmu tikai gadījumos, ja garīdzniecība atteicās bērnu kristīt viņa sevišķi ērmīgā izskata dēļ. Šajā gadījumā tēvam bija jāatnes jaundzimušais uz baznīcas sētu un jāierok bedrē, pirms tam uzrādot bērnu baznīcas kalpotājam.1

18. gadsimta beigās un 19. gadsimta sākumā ārlaulībā ieņemta jaundzimuša bērna slepkavība, kas izdarīta aiz kauna vai bailēm, tika atzīta par izdarītu vainu mīkstinošos apstākļos. Vairumā valstu atzīts, ka šim nodarījumam ir privileģēts sastāvs neatkarīgi no tā, vai bērns ieņemts ārlaulībā vai ne. Vācu juristi to skaidro ar to, ka mūsdienu sabiedrībā ārlaulībā dzimis bērns netiek vērtēts tik negatīvi kā agrāk.2

Ik gadu Latvijā tiek izdarītas ne vairāk kā trīs jaundzimuša bērna slepkavības, kas norāda, ka praksē šādi nodarījumi nav sastopami bieži. Taču KL 119. pantā norādītais noziedzīgais nodarījums ir aktuāls tajā izdarāmo grozījumu nepieciešamības dēļ. Šobrīd netiek regulēti gadījumi, kad noziedzīgā nodarījuma subjekts ir nevis jaundzimušā juridiskā māte, bet gan kāda cita persona, kas bērnu dzemdējusi, bet nav atzīstama par sava bērna māti KL 119. panta izpratnē. Šāda tradicionāla jautājuma izpratne neatbilst mūsdienu medicīnas attīstības iespējām un tādam medicīniskajam stāvoklim, kādā var atrasties tikai dzemdētāja, kas var arī nebūt KL 119. pantā definētā sava bērna māte. Tādēļ autore šajā rakstā analizēs KL 119. pantā ietverto noziedzīgā nodarījuma sastāvu, pētīs citu valstu krimināllikumos ietverto regulējumu par jaundzimuša bērna slepkavību, kā arī piedāvās racionālākos KL 119. panta iespējamos grozījumus, kas precīzi definētu noziedzīgā nodarījuma subjektu.

 

1. Noziedzīga nodarījuma sastāvs

Kriminālatbildība par jaundzimuša bērna slepkavību paredzēta KL 119. pantā: "Par sava bērna slepkavību, ko māte izdarījusi dzemdību laikā vai tieši pēc dzemdībām to izraisītā psihiskā un fizioloģiskā stāvokļa ietekmē, – soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem."

Vērtējot noziedzīgā nodarījuma sankciju, šāds nodarījums uzskatāms par mazāk smagu noziegumu, savukārt pēc nodarījuma kaitīguma smaguma tam piemīt nodarījumu mīkstinoši apstākļi jeb privileģēts sastāvs.

Lai nodarījums tiktu kvalificēts kā jaundzimuša bērna slepkavība, obligāti jābūt šādiem nosacījumiem:

1) noslepkavots jaundzimis bērns;

2) slepkavība izdarīta dzemdību laikā vai tieši pēc dzemdībām;

3) jaundzimuša bērna slepkavību izdarījusi viņa māte;

4) slepkavība izdarīta dzemdību izraisītā psihiskā un fizioloģiskā stāvokļa ietekmē;

5) pēkšņi radies nodoms.

1.1. Noziedzīga nodarījuma objekta jēdziens

Noziedzīgā nodarījuma objekts ir jaundzimuša bērna dzīvība. KL 119. panta izpratnē, par jaundzimušu bērnu uzskatāms dzimstošs vai tikko piedzimis bērns.3 Pediatrijā jaundzimis bērns ir piedzimis dzīvs bērns līdz mēneša vecumam, bet akušerijā – līdz vienai nedēļai.4 Jāteic, ka jaundzimuša bērna jēdziens medicīnā un tiesu medicīnā ir atšķirīgs, jo tiesu medicīnā par jaundzimušu bērnu uzskata bērnu, kas kopš dzimšanas nav nodzīvojis ilgāk par diennakti.5

Tā kā noziedzīgā nodarījuma objekts ir ne tikai tikko piedzimis bērns – jaundzimušais līdz vienai diennaktij, bet arī dzimstošs bērns, analizējot šī noziedzīgā nodarījuma objektu, svarīgi noskaidrot, kurš brīdis uzskatāms par cilvēka dzīvības sākumu un no kura brīža tieši dzimstoša bērna dzīvība kļūst par noziedzīga nodarījuma objektu.

Jautājumā par cilvēka dzīvības sākumu tiesību zinātnē izteikti dažādi viedokļi, kurus nosacīti var iedalīt vairākās grupās jeb teorijās:

• "Dzemdību sāpju teorija" – autori, kuri uzskata, ka cilvēka dzīvības sākums saistāms ar fizioloģisko dzemdību sākumu. Piemēram, S. Borodins dzīvības sākumu saista ar dzemdību procesa sākuma momentu. Pēc viņa domām, mātes nelikumīgas darbības šajā laika posmā ir attiecināmas uz jaundzimušā bērna dzīvības atņemšanu, nevis grūtniecības pārtraukšanu.

• Teorija par daļēju bērna atdalīšanos no mātes miesām – autori, kuri raksta, ka dzīvības sākums ir bērna dzimšanas process – bērna parādīšanās no mātes miesām. M. Šargorodskis6 norāda, ka bērna dzīvības atņemšana dzemdību laikā, kad kaut vai daļa no bērna atrodas mātes miesās, kvalificējama kā slepkavība.

• Teorija par pilnīgu bērna atdalīšanos no mātes miesām – par dzīvības sākumu uzskata momentu, kad bērns ir pilnībā atdalījies no mātes miesām.

• "Patstāvīgas elpošanas teorija" – autori (M. Grodzinskis, A. Krasikovs, P. Mincs),7 kas uzskata, ka cilvēka dzīvības sākums saistāms ar brīdi, kad bērns pilnīgi atdalījies no mātes miesām un patstāvīgi sācis elpot.

komentāri (8)
8 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
me
11. Novembris 2008 / 14:12
0
ATBILDĒT
Autore ir malacis! Raksts ļoti labi izskaidro KL 119. panta būtību un iespējamos risinājumus. Labi noder kā paraugs noziedzīgu nodarījumu analīzei.
xxx
29. Septembris 2008 / 10:09
0
ATBILDĒT
Manuprāt, rakstā neatbilstoši iepīta adopcija. Bērnu nevar nodot vecākiem adopcijai.
hm
23. Septembris 2008 / 20:39
0
ATBILDĒT
Un vai dipl. juristam ir precīzas ziņas, ka raksta autorei šāda augstskolas mācībspēka ieteikuma nav??
Dipl. jurists
23. Septembris 2008 / 18:25
0
ATBILDĒT
Vai "JV" nav vairs neko citu, ko publicēt kā studentu sacerējumus, kuri ir ar daudzām kļūdām? Agrāk, lai students varētu publicēt savu domrakstu "JV", vismaz bija nepieciešama atklāta rekomendācija no augstskolas docētāja, kurš tad arī bija līdzatbildīgs par raksta saturu un kurš bija atzinis par vērtīgu studenta darbu.
Silvija
23. Septembris 2008 / 14:23
0
ATBILDĒT
"jo, iespējams, nākotnē, attīstoties medicīnai, būs iespējams, ka viena persona varētu iznēsāt bērnu, bet cita - to dzemdēt".. vai tas nav pārāk utopiski novērtēts? Manuprāt, jau šobrīd apaugļot var meitas olšūnu, bet viņas māte var šo bērnu - savu mazbērnu - iznēsāt, ja tas ir medicīniski determinēts, bet iznēsāt 9 mēnešus un "pārstādīt" citai PERSONAI, lai tā laistu pasaulē??? Arī mani šis temats ir interesējis, bet citā aspektā - bieži ir gadījumi, kad ar nodomu veiktu slepkavību maskē zem KL 119.panta, pat nenozīmējot ekspertīzi. Diemžēl. Nav mums tāda valsts un NVO palīdzība kā Vācijā, kur, pie jebkādiem materiāliem, psiholoģiskiem apstākļiem jaunajām māmiņām ir iespēja vērsties TUVĀKAJĀ palīdzības centrā. Vācijā pat ir speciāls likums par šādu palīdzību. Acīm redzot, valsij (es par visu mūsu, Latvijas valsti, ja kāds jautā :-() ģimene un valsts nākotne - bērni - pagaidām maz interesē. Bet pētīt un rakstīt vajag. Un, pats galvenais, pašiem tā kārtīgi piedomāt par nopietnākām lietām nekā sezonas preču izpārdošana....
Garāmejot
23. Septembris 2008 / 08:53
1
ATBILDĒT
Nu īsts latvietis, kas otru latvieti apēdīs pat brokastīs.



Nesaptoru, vai patiešām nevar cilvēku atbalstīt un pamotivēt rakstīt vēl? Lai rodas vēlme cilvēkam attīstīties... nē, bet īsts latvietis jau nebūs latvietis, kamēr citu nenoniecinās līdz pēdējam.
Kima
23. Septembris 2008 / 08:06
0
ATBILDĒT
Vai tad vainu var pastiprināt? (!) Atbildību pastiprinošos apstākļos :)
Saito
23. Septembris 2008 / 01:52
0
ATBILDĒT
>>> Viduslaikos jaundzimuša bērna slepkavība tika atzīta par izdarītu vainu pastiprinošos apstākļos, jo sabiedrībā liela ietekme bija baznīcai un kanonisko tiesību dogmām. >>>

Kas tas ir par zvēru: \"kanonisko tiesību dogmas\" ? Vai jūs vispār zināt, ko nozīmē vārds \"dogma\"? Jūsu rakstā diemžēl sanāk tāpat kā tam varonim padomju satīriķu Iļfa un Petrova \"Divpadsmit krēslos\", kurš rakstīja, ka \"viļņi strauji kā domkrats gāžas lejup\".

Ļevam Tolstojam piedēvē šādu teicienu: \"Ja es būtu cars, tad es vispirms izdotu šādu likumu: rakstnieks, kurš lieto vārdu, kura nozīmi viņš nezina, dabū simts pletnes cirtienu un viņam uz mūžu tiek aizliegts rakstīt.\"

>>> Kanoniskās tiesības to atzina par nesodāmu tikai gadījumos, ja garīdzniecība atteicās bērnu kristīt viņa sevišķi ērmīgā izskata dēļ. Šajā gadījumā tēvam bija jāatnes jaundzimušais uz baznīcas sētu un jāierok bedrē, pirms tam uzrādot bērnu baznīcas kalpotājam.>>>

Piedodiet par aso jautājuma formu, bet no kurienes jūs ņēmāt šāda astronomiska mēroga muļķību? Tā ir tikpat muļķīga, kā kādreiz dzirdētais apgalvojums, ka latvieši esot tauta, kas dzīvojot kokos un pārtiekot no sēnēm.

Vai jūs gadījumā neminētu arī konkrētu citātu no kanonisko tiesību avotiem, kur kaut kas tamlīdzīgs būtu rakstīts?

>>> Domājams, ka šajā situācijā tikai šis vīrietis varētu piedzīvot tādu psihisku un fizioloģisku stāvokli, kas varētu pamudināt viņu uz sava bērna slepkavību, jo konkrētajā situācijā viņš iznēsā savu bērnu. Lai arī šāda iespējamība ir vērtējama ciešā saistībā ar medicīnu un diskutabls ir juridiskais pamatojums, kādēļ šāds vīrietis, kam vēl saglabājušies reproduktīvie orgāni, juridiski atzīstams par vīrieti, tomēr tas paplašina mūsu līdz šim tradicionālo izpratni par bērna mātes jēdzienu. Šajā gadījumā, skatot KL 119. pantā definēto nodarījumu, šis vīrietis nebūtu atzīstams par noziedzīgā nodarījuma subjektu, jo viņš nav māte - sieviešu dzimuma persona, lai arī iznēsā savu bērnu.>>>

Kas tad tās par nejēdzībām?! Kaut ko tādu redzu pirmoreiz.

Kādēļ tad – šajā gadījumā – šī psihiski slimā sieviete, kas ir veikusi pašsakropļošanās aktu (t.s. \"dzimuma maiņas operāciju\") vairs nebūtu bērna māte? Tāpēc, ka viņa uzskata sevi par vīrieti? Nu, bet, pieņemsim, ja šī paciente uzskata sevi par suni vai kaķi, metas četrrāpus, rej un ņaud – pēc jūsu loģikas iznāk, ka viņu var droši nogalināt, jo tad tā vairs nebūs cilvēka slepkavība?

Jāāāā... Manu studiju gados studenti vairāk cienīja veselo saprātu.
visi numura raksti
Jānis Pleps, Ivars Bičkovičs
Intervija
Lai tiesnesis var pildīt pienākumus tā, kā pieklājas
Šodien aprit tieši simts dienas, kopš Augstāko tiesu vada tās jaunais priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs. Šā gada 5. jūnijā Saeima viņu apstiprināja šajā amatā uz septiņiem gadiem, savukārt 16. jūnijs bija trešā ...
Gatis Litvins
Skaidrojumi. Viedokļi
Alternatīvais strīdu risināšanas institūts administratīvajā procesā (II)
Tiesību prakse
Par vienošanās darba līguma grozījumiem nodibināšanas brīdi
Darba devējam ar uzteikumu izsakot priekšlikumu (oferti) grozīt darba līgumu un darbiniekam šo priekšlikumu akceptējot, ir notikusi vienošanās par darba līguma grozīšanu. Darbinieka pēc dažām dienām izteikts pretējs gribas ...
Īsziņas
Vairākām tiesām būs atbilstošas telpas
Informācija
Konference par aktuāliem civilprocesa problēmjautājumiem
AUTORU KATALOGS