ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

24. Novembris 2009 /Nr.47 (590)

Komersanta aizturējuma tiesības
M.LL.P.
Andra Rektiņa-Hitrova
zvērinātu advokātu biroja
"Raidla, Lejiņš & Norcous" zvērināta advokāte 

Iepriekšējā gada nogalē – 2008. gada 18. decembrī – Saeima pieņēma apjomīgus grozījumus Komerclikumā (KCL), kuri stāsies spēkā ar 2010. gada 1. janvāri. Grozījumi galvenokārt saistīti ar jaunās D daļas ieviešanu KCL, kura būs piemērojama komersantu ikdienā slēdzamajiem darījumiem – komercdarījumiem.

Saistībā ar minēto Tieslietu ministrija sadarbībā ar Latvijas Universitātes Juridisko fakultāti šogad jau ir organizējusi tiesību zinātnieku un praktiķu konferenci par jauno komercdarījumu tiesisko regulējumu. Autore šajā konferencē referēja par komersanta aizturējuma tiesībām, un šajā rakstā ievietotas referātā izteiktās tēzes. Rakstā nav sniegts izsmeļošs komersanta aizturējuma tiesību satura izklāsts, bet apskatīti galvenie komersanta aizturējuma tiesību elementi.

Savukārt Līga Fjodorova un Sergejs Rudāns šajā "Jurista Vārda" numurā plašāk analizē KCL jaunās daļas regulējumu attiecībā uz ekspedīcijas līgumu un komerciālo pirkumu.

Kā jau minēts, KCL D daļa likumā ir ieviesta pilnībā no jauna, turklāt tā vēl nav stājusies spēkā. Šo iemeslu dēļ Latvijā vēl nav izveidojusies prakse attiecīgo normu piemērošanā, kā arī nav pieejami jauno normu komentāri, tāpēc dažu tiesību institūtu izpratnē (piemēram, komercdarījuma jēdziens, komerciālā pirkuma līgums, komersantu aizturējuma tiesības u. tml.) ir būtiski ņemt vērā citu valstu pieredzi līdzīgu normu piemērošanā. Tā kā Latvijas likumdevējs, izstrādājot jaunos KCL grozījumus, komercdarījumu sadaļas regulējuma ieviešanā lielākoties par paraugu ņēmis Vācijas un Austrijas tiesību normas, bez ievērības nedrīkst atstāt šo valstu komentāros iekļautās tiesību zinātnieku atziņas.

Rakstā tiks izmantots formulējums "komersanta aizturējuma tiesības", kaut arī jēdziens "komerciālās aizturējuma tiesības" nav nepareizs. Jaunajā KCL grozījumu tekstā1 tiek lietots termins "aizturējuma tiesības", bet, tā kā arī Civillikumā (CL) tiek regulēts aizturējuma tiesību institūts, korekti būtu precizēt, par kurām aizturējuma tiesībām katrā konkrētajā gadījumā tiek runāts.

 

I. Pašreizējais regulējums kreditora aizsardzībā

Komersantu ikdienas darbībā strīdi un saistību neizpilde ir bieži sastopama komercdarbības sastāvdaļa. Tādēļ komersanti, lai nodrošinātos pret otras puses saistību labprātīgu neizpildi, visbiežāk kā līgumiskos nodrošinājuma līdzekļus izvēlas komercķīlu, bankas garantiju, galvojumu, rokasnaudu, līgumsodu u.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Dina Gailīte, Sannija Matule, Ringolds Balodis, Gatis Litvins, Mārtiņš Lazdovskis, Edvīns Balševics, Māris Baltiņš
Skaidrojumi. Viedokļi
Tieslietu finanses krīzes laikā: viedokļi un statistika
Šonedēļ, 27. novembrī, Latvijas Universitātē notiks "Jurista Vārda" autoru un lasītāju konference "Krīze un tieslietas: ietekme, riski, risinājumi", kurā tiks diskutēts par valsts ekonomiskās lejupslīdes ietekmi uz tieslietu un ...
3 komentāri
Evita Jurēvica, Kristīne Drēviņa
Skaidrojumi. Viedokļi
Centrālo banku neatkarība: pašmērķis vai instruments
Eiropas Savienības dalībvalstu centrālo banku neatkarību garantē EK Dibināšana līguma (turpmāk tekstā – EK Līgums) 108. pants un Eiropas Centrālo banku sistēmas statūtu un Eiropas Centrālās bankas statūtu (turpmāk tekstā – ...
2 komentāri
Sergejs Rudāns
Skaidrojumi. Viedokļi
Komerciālā pirkuma tiesiskais regulējums

Šajā rakstā autors analizē komerciālā pirkuma tiesisko regulējumu Komerclikuma (turpmāk tekstā – KCL) jaunajā D daļā, kas būs spēkā ar 2010. gada 1. janvāri.

Kristīne Krūma
Nedēļas jurists
Kristīne Krūma
3 komentāri
Gatis Litvins
Notikums
Latvijas Tiesnešu biedrības 90. gadadiena
AUTORU KATALOGS