ŽURNĀLS Redaktora sleja

19. Oktobris 2010 /Nr.42 (637)

Privātā apsūdzība krustcelēs
3 komentāri

Stāsts ir par tiesību regulējumu, kas praksē nerealizējas adekvātās tiesiskajās attiecībās. Saeimas Juridiskā komisija pagājušajā nedēļā pirms trešā lasījuma pauda atbalstu grozījumiem Kriminālprocesa likumā, ar kuriem paredzēts atteikties no privātās apsūdzības kriminālprocesā.

Atceroties Kriminālprocesa likuma izstrādi, jāsecina, ka tāpat kā toreiz, arī šobrīd viens no būtiskākajiem, taču joprojām nesasniegtajiem likuma mērķiem ir prioritāšu noteikšana un tām atbilstoša resursu sadale, atrodot vismazāk darbietilpīgo, lētāko un ātrāko ceļu mazāk bīstamu nodarījumu izlemšanai, lai izbrīvētu resursus smago noziegumu atklāšanai.

Viens no kādreiz šī mērķa sasniegšanai izvēlētajiem rīkiem – privātā apsūdzība – sevi nav attaisnojusi. Praksē tā rada problēmas un apsūdzības uzturētāju nostāda nevienlīdzīgā situācijā. Cieš arī kriminālprocesa kvalitāte un tiek aizskartas apsūdzētā intereses, jo apsūdzības pierādīšana privātajos procesos, kuros bieži vien nepiedalās profesionāli juristi, mēdz būt neprofesionāla, juridiski nepietiekami pamatota, bet tiesu debates – nekvalitatīvas un neargumentētas. Tādēļ tiek plānots, ka no 2011. gada 1. janvāra apsūdzību visās krimināllietās valsts vārdā uzturēs prokurors.

Šobrīd visbiežāk tieši žurnālisti, izpildot savu profesionālo darbu, nokļūst uz apsūdzēto sola privātās apsūdzības lietās, nereti tādējādi kļūstot par īstajiem “cietušajiem”. Privātā apsūdzība tiek izmantota nevis kā tiesību aizsardzības instruments, bet kā līdzeklis žurnālista iebiedēšanai, kad galvenais apsudzības uzturētāja – privātpersonas – mērķis ir gadu garumā pielīdzināt žurnālistu kriminālnoziedzniekam un likt justies nožēlojami.

No vienas puses, iecere likvidēt privātapsūdzību palielinās prokuratūras darbu un paildzinās tiesību aizsardzību, no otras puses, tas procesu padarīs kvalitatīvāku un novērsīs ļaunprātīgu tiesību izmantošanu.

Likums nevar kļūt par laupīšanas rīku. Tam jākalpo tiesiskuma un taisnīguma nodrošināšanai visas sabiedrības interesēs. Galvenais iemesls, kāpēc šis tiesību institūts nesasniedza savu mērķi, ir sabiedrības tiesiskās kultūras un apziņas neatbilstība pozitīvajām tiesībām. Likumdevējs bija aizsteidzies priekšā sabiedrības briedumam. Daļa indivīdu nespēj saprātīgi izsvērt savu interešu aizskārumu un adekvātu aizsardzību. Ir nepieciešams kāds cits, kas viņa vietā izvērtē apstākļus un pieņem atbildīgu lēmumu.

Konstatējot tiesību realitātes neatbilstību pozitīvajām tiesībām, likumdevējam jāizšķiras par šī regulējuma grozīšanu vai ietekmēšanas līdzekļu meklēšanu, lai piespiestu iedzīvotājus ievērot regulējumu. Šoreiz ir izvēlēts radikālākais no variantiem – izslēgšana. Tomēr bija iespējama arī cita reakcija uz problēmu. Alternatīvais risinājums varētu būt tāds, ka valsts sākotnējā stadijā kontrolētu, vai noziedzīga nodarījuma (ja tāds vispār ir bijis) kvalifikācija un vainas forma ir pietiekami kvalitatīvi definēta, vai pastāv pamats kriminālprocesa ierosināšanai. Prokurors uzraudzītu apsūdzības kvalitāti, savukārt, stiprinot līdzdalību kriminālprocesā, privātpersona uzturētu apsūdzību tiesā pati vai kopā ar prokuroru.

Izmaiņas noteikti ir nepieciešamas, tomēr risinājumam ilgtermiņā jābūt saprātīgam.

komentāri (3)
3 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Livux
26. Oktobris 2010 / 16:14
0
ATBILDĒT
Es ar savu komentāru gribēju pateikt, ka mana iekšējā sajūta ir tāda, ka žurnālisti šeit nav minēti tikai kā piemērs, bet, manuprāt, ir jūtams raksta autora aizvainojums par to, ka viņus var iesūdzēt jebkurš. Un aiz prieka, ka drīzumā tas viss vairs nebūs tik vienkārši, tika radīta šī sleja ;) tīri tāds mans subjektīvais viedoklis :) Bet, manuprāt, ir pareizi, ka var iesūdzēt cilvēku, kurš kādam ceļ neslavu vai aizskar godu, tādējādi izdarot noziedzīgu nodarījumu.

Par to personu nokaunināšanu es domāju tā, ja žurnālists būs nepamatoti iesūdzēts tiesā (tas būs atzīts ar spēkā stājušos tiesas spriedumu), tad žurnālists varēs publiski knābāties. Līdz ar to nākošreiz personas, kas tiešām apzināti gribēs ieriebt žurnālistiem un celt nepamatotas prasības, šādu rīcību apdomās vairāk. Kaut kas jau uz taliona principa pusi ir ;) bet nu kaut kā jau preventīvi ir jāmāca tie nepamatoto prasību cēlāji ;)
Gunārs
20. Oktobris 2010 / 07:56
0
ATBILDĒT
Jūs gribat teikt, lai tiek atjaunots taliona princips: ja tu man knābā acī (iesūdzi tiesā), es tev arī tā pat (izmantojot savu žurnālista statusu, "izvazāšu" pa avizēm). Kolēģi, noteikti tas nav tas, uz ko būtu jāmudina un jāaicina. vai izveidoties apburtais loks. Turklāt, rakstā žurnālisti ir pieminēti tikai kā piemērs.
Livux
19. Oktobris 2010 / 17:45
0
ATBILDĒT
Manuprāt, raksts pamatā vērsts uz to, ka nabaga žurnālistiņus visu laiku kāds aizskar, tāpēc labi vien ir, ka tāda netaisnība beidzot tiks novērsta. Ja cēla neslavu kāds, tad lai arī atbild par to. Labi, ka ne tādu iemeslu dēļ šīs privātās apsūdzības drīz vairs nebūs.

Par tiem, kas tiešām nepamatoti ir cēluši šādas priv. aps. - manuprāt, cilvēkam, kas nolēmis kļūt par žurnālistu, tajā brīdi ir vienkārši jāapzinās, ka tā būs, ka viņa darbam pretosies. Un tieši to pašam žurnālistam ir jāmāk izmantot savā labā, vēl vairāk afišējot un nokauninot tādas personas. Tad arī lieki neviens tiesāties neies.
visi numura raksti
Gatis Litvins
Notikums
Kas ir judikatūra un kāda ir tās nozīme  
Augstākā tiesa kļuvusi par vienu no retajām institūcijām, kura Latvijā organizē lielas tiesību konferences. Līdz šim tās bieži vien bija saistītas ar kādu nozīmīgu jubileju: 2007. gadā bija konference "Augstākā tiesa ...
Māris Leja
Skaidrojumi. Viedokļi
Krimināltiesību normu interpretācija
Krimināllikumā, tāpat kā citos likumos, tiek lietoti termini ar dažādu abstrakcijas pakāpi. Jo vispārīgāki ir šie termini, jo sarežģītāks kļūst tiesību normas interpretācijas process. Šajā procesā nozīmīga vieta ir gan ...
4 komentāri
Ginta Sniedzīte
Skaidrojumi. Viedokļi
Atsevišķi tiesnešu tiesību normu piemērošanu ietekmējošie faktori
Tiesnešu tiesību juridiskā spēka līmenis ir jāidentificē robežās starp likumdevēja radīto rakstīto tiesību normu formāli vispārsaistošo spēku un vienkāršu tiesu nolēmumu kā tiesību piemērošanas aktu obligāto spēku pret ...
Līga Krapāne
Nedēļas jurists
Līga Krapāne
20 komentāri
Tiesību prakse
Kriminālprocesa likuma 83. panta pirmās daļas 1. punkta pārkāpums

Apelācijas instances tiesa, nepilngadīgajam apsūdzētajam nenodrošinot aizstāvja piedalīšanos tiesas sēdē, pārkāpusi Kriminālprocesa likuma 83. panta pirmās daļas 1. punktu, nenodrošinot apsūdzētā tiesības uz aizstāvību.

AUTORU KATALOGS