ŽURNĀLS Tiesību prakse

28. Decembris 2010 /Nr.52 (647)

Par atbilstīgu atlīdzinājumu nepamatota tiesību aizskāruma gadījumā
Augstākās tiesas Senāta Civillietu departamenta spriedums
Lietā Nr. SKC–233
2010. gada 24. novembrī
1 komentāri

Likuma "Par izziņas iestādes, prokuratūras vai tiesas nelikumīgas vai nepamatotas rīcības rezultātā nodarīto zaudējumu atlīdzināšanu" 2. pants nosaka, ka zaudējumu atlīdzināšanas tiesiskais pamats ir attaisnojošs spriedums neatkarīgi no attaisnošanas motīviem, krimināllietas izbeigšana personu reabilitējošu apstākļu dēļ un administratīvā aresta atzīšana par nelikumīgu un administratīvās lietvedības izbeigšana.

Minētais likums nav tiesiskais pamats prasījumam par atbilstīgu atlīdzinājumu nepamatota tiesību aizskāruma gadījumā, kas radies tiesvedības procesā citos gadījumos.

Tāpat kā jebkura cilvēktiesību norma, arī Satversmes 92. panta trešajā teikumā ietvertā tiesību norma ir piemērojama tieši un nepastarpināti.

Tā kā nav normatīvā regulējuma par to, kas sakarā ar indivīda prasību pārstāv valsti kā atbildētāju, tiesai par šādu pārstāvi ir pamats akceptēt valsts institūciju, uz kuru varētu attiekties tiesas nolēmums. Sadarbības valsts pārvaldē (Valsts pārvaldes iekārtas likuma 55. panta trešā daļa) iestāde var ierosināt citai iestādei sniegt tai atzinumu jautājumā, kas ietilpst atzinuma sniedzējas iestādes kompetencē.

Izšķirot strīdu par atlīdzinājumu nepamatota tiesību aizskāruma gadījumā, tiesai jāizvērtē tiesvedībā pieļautais pārkāpums pamattiesību ievērošanas aspektā.

Latvijas Republikas Augstākās tiesas Senāts šādā sastāvā: tiesas sēdes priekšsēdētājs senators referents V. Jonikāns, senatore A. Briede, senatore E. Vernuša, atklātā tiesas sēdē izskatīja civillietu sakarā ar prasītāja B.K. kasācijas sūdzību par Rīgas apgabaltiesas Civillietu tiesas kolēģijas 2009. gada 6. maija spriedumu B.K. prasībā pret Latvijas Republikas Finanšu ministriju par atlīdzības piedziņu.

Aprakstošā daļa

[1] B.K. 2006. gada 25. maijā cēlis tiesā prasību pret Finanšu ministriju, kurā, pamatojoties uz Latvijas Republikas Satversmes 92. panta trešo teikumu, Civilprocesa likuma 5. panta piekto daļu, lūdzis piedzīt atlīdzību Ls 5100 apmērā.

Prasībā norādīts, ka Administratīvās apgabaltiesas tiesnese atteikusi izsniegt prasītājam iepriekšminētās tiesas 2006. gada 30. marta lēmuma tulkojumu prasītājam saprotamā krievu valodā, tādējādi nepamatoti aizskarot prasītāja tiesības pārsūdzēt tiesas nolēmumu kasācijas kārtībā.

komentāri (1)
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Gara Speks
2. Decembris 2019 / 22:25
0
ATBILDĒT
TAS IR MANA LIETA UN MANAS KASĀCIJAS SŪDZĪBAS REZULTĀTS
visi numura raksti
Dina Gailīte, Aivars Endziņš
Intervija
Ziemassvētku noskaņās katram vajadzētu piebremzēt ambīcijas
Jau kopš pirmā Satversmes tiesas sprieduma1 tiesnešu algu lietā "Jurista Vārds" ir atspoguļojis notikumus un dažādos viedokļus ap procesiem, ko apvienojot varētu dēvēt par likumdevēja, izpildvaras un tiesu varas viedokļu atšķirībām ...
22 komentāri
Diskusija
Likumdevējs nosaka tiesnešu algas: vai strīds ir galā
Kopš pēdējā Satversmes tiesas sprieduma tiesnešu atalgojuma lietā pagājis pavisam mazs laiks (sk.: Litvins G. Trešais Satversmes tiesas spriedums tiesnešu algu lietā. Jurista Vārds, 21.12.2010., Nr. 51). Visi trīs spriedumi līdzšinējo ...
Jānis Dzanuškāns
Skaidrojumi. Viedokļi
Kā pierādīt, kurš aizskāris godu un cieņu interneta vidē
Nevienam nav noslēpums, ka interneta un informācijas tehnoloģiju attīstība sniedz aizvien jaunas iespējas, bet arī apdraud internetā veiktās darbības, jo vienmēr pastāv risks, ka kāds izmantos pieejamo informāciju ļaunprātīgos ...
3 komentāri
Ieva Višķere
Nedēļas jurists
Ieva Višķere
5 komentāri
Diskusija
Tiesnešu pamatprincipi
Eiropas Tiesnešu konsultatīvās padomes mājaslapā varam lasīt: "Tiesiskums ir viena no Eiropas Padomes atbalstītajām pamatvērtībām, un tiesu vara ir tiesiskuma stūrakmens." Lai stiprinātu tiesnešu lomu Eiropā, Ministru komiteja ir ...
AUTORU KATALOGS