ŽURNĀLS Redaktora sleja

1. Februāris 2011 /Nr.5 (652)

Neatkarības atzīšanas celmlauži
Doc. Dr.iur.
Jānis Pleps
 

Aizvadītajā nedēļā Latvijā tika atzīmēta nozīmīga jubileja. 26. janvārī apritēja deviņdesmit gadi kopš tā brīža, kad pasaules lielvalstis atzina jaundibināto republiku de iure. Tas vainagoja smagās brīvības cīņas un nestos upurus ar starptautiskās sabiedrības atzinumu.

Latvijas Republikas de iure atzīšana nebija vienas dienas un dažu mēnešu darbs. Vairāku gadu garumā jaunās valsts sabiedriskie darbinieki bija klauvējuši pie pasaules lielvalstu durvīm un mēģinājuši pārliecināt par politiskās kartes pārmaiņu nenovēršamību Austrumeiropā. Protams, Latvijas ārpolitiskos panākumus lielā mērā personificē mūsu valsts izcilākā valstsvīra Zigfrīda Annas Meierovica ģēnijs. No šodienas raugoties, Latvijas demokrātiskais valstiskums smagāko triecienu saņēma, pāragri aizejot Z.A. Meierovicam. Un tikai vēlāk bija parlamentārisma krīze un 15. maijs.

Tomēr Z.A. Meierovica ēnā palikuši daudzi ne mazāk nozīmīgi Latvijas sabiedriskie darbinieki, kuri kopā ar izcilo ārlietu ministru strādāja pie Latvijas valsts starptautiskās atzīšanas. Ne mazums viņu vidū bija arī juristu.

Latviešu Pagaidu nacionālās padomes izsniegto pilnvaru, kuras Z.A. Meierovics iesniedza Lielbritānijas ārlietu ministram, tekstu gatavoja Arveds Bergs. Viņš arī aktīvi darbojās Parīzes miera konferencē Latvijas delegācijas sastāvā. Latvijas delegāciju Parīzē noteiktu laiku vadīja Latvijas Tautas padomes prezidents Jānis Čakste. Viņa personībai un kopdarbam ar Z.A. Meierovicu arī bija liela loma Antantes diplomātu simpātiju iegūšanā. Ne mazāk nozīmīgs diplomātijas cīņās bija arī Miķelis Valters.

Ar M. Valteru mēs neesam līdz galam tikuši skaidrībā. Talantīgi cilvēki laikam ir līdz galam neizprotami un neērti. Pirmais, kurš pieprasīja Latvijas valstiskuma veidošanu, kad citi sabiedriskie darbinieki tikai sapņoja par plašāku autonomiju Krievijas sastāvā. 18. novembra proklamēšanas akta tehnologs, kura politiķa karjeru pārtrauca Antantes iebildumi pret viņa provācisko orientāciju. Spožs diplomāts un demokrāts.

Līdz galam neesam vēl novērtējuši viņa saraksti ar Kārli Ulmani, kurā M. Valters aicina un pārliecina seno draugu atkāpties no autoritārisma maldu ceļiem. Arī trimdā M. Valtera demokrātisms daudziem nebija pieņemams. Latviešu izdevniecības pat nedrukāja viņa grāmatas – tās tika publicētas latgaliski.

Jubilejas reizēs nevajadzētu aizmirst mūsu neatkarības celmlaužus. Un mēģināt samērot, kādi mēs esam šodien un vai esam viņu sapņu un darbu vērti.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Inese Luste
Notikums
Nozīmīgas izmaiņas normatīvo aktu sistematizācijas nodrošināšanā
Ar 2011. gada 1. februāri Tieslietu ministrija normatīvo aktu sistematizācijas funkciju nodrošinās VSIA "Latvijas Vēstnesis" izveidotajā un uzturētajā bezmaksas tiesību aktu vortālā www.likumi.lv un pārtrauks šo funkciju pildīt ...
7 komentāri
Andris Pešudovs, Viesturs Vitovskis
Skaidrojumi. Viedokļi
Saistību bezstrīdus piespiedu izpildīšanas problēmas
Saistību bezstrīdus piespiedu izpildīšanā (turpmāk – SBPI) koncentrētā veidā izpaužas procesuālās ekonomijas princips. Civilprocesa likuma (CPL)1 50. nodaļā paredzētajā kārtībā kreditors darījuma formas dēļ, kas prasījumam ...
28 komentāri
Anda Smiltēna
Skaidrojumi. Viedokļi
Ministru un autonomo iestāžu ārējie normatīvie akti
Atbilstoši Latvijas Republikas Satversmei (turpmāk – Satversme) tiesības izdot ārējos normatīvos aktus ir tautai un Saeimai. Tomēr šie nav vienīgie subjekti, kas faktiski izdod ārējos normatīvos aktus. Šobrīd ārējos normatīvos ...
11 komentāri
Inese Luste
Nedēļas jurists
Inese Luste
1 komentāri
Sannija Matule
Akadēmiskā dzīve
Sekmīgi aizstāvēti divi promocijas darbi
Aizvadītajā nedēļā, 25. janvārī, Latvijas Universitātē savus promocijas darbus tiesību doktora zinātniskā grāda iegūšanai sekmīgi aizstāvēja Zane Pētersone un Vadims Mantrovs.
AUTORU KATALOGS