Tā kā Saeimā šobrīd aktuāls ir jautājums par nāves soda pilnīgu atcelšanu Latvijā, ir nepieciešams veikt skaidrojumu par pašreizējo situāciju un plānotajiem grozījumiem. Jānošķir jautājums par nāves soda atbalstīšanu vai atteikšanos no tā piemērošanas un jautājums par formālu atteikšanos no likumā paredzētā nāves soda kara laikā. Kāpēc starptautisku dokumentu, kuru Latvija ir parakstījusi jau 2002. gadā, tā nav ratificējusi, un kādēļ starptautiski Latvija pozicionē sevi vienā veidā, bet valsts iekšienē izturas citādi?
Vispirms nepieciešams saprast pašreizējo regulējumu normatīvajos aktos attiecībā uz nāves sodu. Krimināllikums pašreizējā redakcijā paredz nāves sodu, un tas ir visbargākais soda veids. Krimināllikuma 37. pants nosaka, ka nāves sodu – nošaušanu – var piespriest vienīgi par slepkavību sevišķi pastiprinošos apstākļos un tas piemērojams vienīgi tad, ja noziegums izdarīts kara laikā. Nāves sods nav piemērojams personām, kuras līdz nozieguma izdarīšanai nav sasniegušas astoņpadsmit gadu vecumu, un sievietēm. Tātad šobrīd Latvijā nāves sods ir paredzēts tikai īpašos gadījumos ļoti šauram personu lokam – pilngadību sasniegušiem vīriešiem, kas izdarījuši slepkavību sevišķi pastiprinošos apstākļos kara laikā. Miera laikā Latvijā nāves sods nav piemērojams un izpildāms.
Šāds regulējums Krimināllikumā ir spēkā kopš 2000. gada 15. jūnija, kad norma papildināta ar nosacījumu, ka nāves sods piemērojams vienīgi tad, ja noziegums izdarīts kara laikā. Tas izdarīts atbilstoši 1950. gada 4. novembra Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas 6. protokolam par nāves soda atcelšanu, kuram Latvija pievienojusies 1999. gada 1. jūnijā.
Attiecībā uz kara laiku gan jāatzīmē, ka Latvijai kā Ziemeļatlantijas līguma organizācijas (NATO) dalībvalstij ir saistošs Ziemeļatlantijas līgums.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes