ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

9. Augusts 2011 /Nr.32 (679)

Līgumsoda tiesiskie aspekti patērētāju tiesībās
8 komentāri
Mg.iur.
Zanda Nore
Patērētāju tiesību aizsardzības centra juriskonsulte 

Šā raksta mērķis ir noformulēt un piedāvāt pakalpojumu sniedzējiem un patērētājiem, kā arī citiem tiesību subjektiem, kuriem tas ir aktuāli, iespējamos līgumsoda apmēra noteikšanas (vērtēšanas) kritērijus. Līdz ar to rakstā tiks analizēta līgumslēdzējpušu savstarpēji neapspriestas1 līgumsoda klauzulas, kas pašlaik Latvijā ir viens no aktuālākajiem saistību pastiprinājumiem pakalpojumu sniedzēju un patērētāju tiesiskajos darījumos, atbilstība samērīguma un proporcionalitātes principiem.

I. Ievads

Laikā, kad liela daļa Latvijas sabiedrības izjūt 2008. gada finanšu krīzes radītās sekas2, ir aktualizējies jautājums par patērētāju ekonomiskajām iespējām izpildīt vai pienācīgi izpildīt ar patērētāju līgumiem (piemēram, patērētāju kreditēšanas līgumiem, elektronisko sakaru pakalpojumu līgumiem u. c.) uzņemtās saistības pret kreditoru, tas ir, ražotāju, pakalpojuma sniedzēju vai pārdevēju.3 Līgumsodu plaši izmanto Latvijas līgumu praksē4, un tas ir populārs saistību izpildes nodrošinājums arī patērētāju līgumos.

Iepazīstoties ar Latvijas normatīvo aktu regulējumu, secināms, ka tajā nav atspoguļoti konkrēti un skaidri kritēriji, kurus pakalpojuma sniedzēji un patērētāji varētu izmantot par pamatu līgumsoda apmēra noteikšanai. Līdz ar to var veidoties situācijas, kad, piemēram, labticīgs pakalpojuma sniedzējs līgumā ir paredzējis noteikta apmēra līgumsodu par patērētāja līgumsaistību neizpildi, bet tiesas vai Patērētāju tiesību aizsardzības centra (turpmāk – PTAC) ieskatā tas var tikt atzīts par neproporcionālu un nesamērīgi lielu.

Šī tiesiskā noregulējuma neesamība neveicina stabilitāti patērētāju tiesisko interešu aizsardzībā, jo patērētājiem bez juridiskās palīdzības puses nav iespējams pirmšķietami izvērtēt viņiem piemērotā līgumsoda apmēra samērīgumu. Tādējādi, ņemot vērā minētās problēmas aktualitāti, šī darba mērķis ir noformulēt un piedāvāt pakalpojuma sniedzējiem un patērētājiem, kā arī citiem tiesību subjektiem, kuriem tas ir aktuāli, iespējamos līgumsoda apmēra noteikšanas (vērtēšanas) kritērijus. Līdz ar to rakstā tiks analizēta līgumslēdzējpušu savstarpēji neapspriestas5 līgumsoda klauzulas, kas pašlaik Latvijā ir viens no aktuālākajiem saistību pastiprinājumiem pakalpojumu sniedzēju un patērētāju tiesiskajos darījumos, atbilstība samērīguma un proporcionalitātes principiem.

 

II. Līgumsoda tiesiskā daba patērētāju tiesībās

Saskaņā ar Civillikuma (CL) 1717. pantu "līgumsodu var pievienot katram līgumam, un to var noteikt ne vien naudā, bet arī citās vērtībās. Līgumsoda apmēru noteic līdzēji, un tas nav aprobežots ar zaudējumu lielumu, kādi paredzami no līguma neizpildīšanas".6 Līdz ar to secināms, ka līgumsoda apmēru nosaka, līgumslēdzējpusēm savstarpēji vienojoties, un tā apmērs nav atkarīgs no nodarītajiem zaudējumiem. Minētais izriet arī no līguma brīvības principa, kas ir privātautonomijas nozīmīgākā izpausme.7 Tādējādi profesors Kalvis Torgāns norāda, ka teorētiski par pārkāpumu, kas vispār nerada zaudējumus vai rada nelielus zaudējumus, var būt noteikts bargs līgumsods.8

Pēdējo gadu laikā Latvijas tiesu praksē palēnām nostiprinās viedoklis par piemērotā līgumsoda apmēra ierobežošanu, ņemot vērā samērīguma un proporcionalitātes principus. Tomēr joprojām ir jāsaskaras ar tiesas nolēmumiem, kur bez apdomāšanas un iedziļināšanās lietas būtībā tiesnesis ir pieņēmis lēmumu apmierināt kreditora prasību, piedzenot no parādnieka (patērētāja) nesamērīgi lielu līgumsoda summu. Piemēram, īpaši aktuāls un plašu popularitāti presē bija ieguvis kāds 2008.

komentāri (8)
8 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
tā ...
21. Novembris 2011 / 15:39
0
ATBILDĒT
nu re mums PROCENTS arī pateica: \"līgumsodi kreditoriem tomēr kalpo par sava veida kopējo zaudējumu komnpensēšanas mehānismu ! tur tā lieta, kas nemaksā tas nemaksā, bet tas kurš cenšas un maksa, tas maksā par visiem ! Līgumsodam ir cits mērķis!!! sodīt un mūdināt parādnieku maksāt, nevis likt viņu bezizejas un bezcērīgā stāvoklī !
XXX
14. Augusts 2011 / 20:16
0
ATBILDĒT
Liels lūgums palīdzēt šādā jautājumā:


Vai uz nesamierīgi lielo sodu var aprēķināt līgumsodu. "Rīgas ūdens" definē to, kā parāds, bet soda aprēķina pareizību pamatot nevar.
Anna
11. Augusts 2011 / 10:22
0
ATBILDĒT
Tur jau tā nelaime, ka visu visu laiku vienkārši raksta par līgumsodiem, bet tādas reālas receptes vai vadlīniju to aprēķinam un piemērošanai nav.
Lauķis
10. Augusts 2011 / 15:18
0
ATBILDĒT
Man drīzāk liekas, ka visi šie raksti par līgumsodiem jau Latvijas juristu videi ir piegriezušies!
JBK
10. Augusts 2011 / 13:48
0
ATBILDĒT
Pacta sunt servanda. Šis princips attiecas arī uz patērētājiem, jo slēdzot līgumu, katrai līgumslēdzējai pusei ir pienākums izvērtēt vai spēs pildīt ar līgumu uzņemtās saistības. Tāpēc nepiekrītu autores viedoklim par līgumsoda ierobežošanu, jo līdz ar ierobežojumu zudīs līgumsoda jēga. Zinot, ka sods nepalielināsies un piedziņas process ir dārgs un ilgstošs, patērētājs bez lieka stresa vienkārši nepildīs pienākumus.

Tomēr rakstā ir arī interesantas, vērā ņemamas domas, piem., par daudziem un dažādiem līgumsodiem, kuri iekļauti līgumā (parasti kreditēšanas līgumos). Ir redzēti līgumi, kur tiešām tiek uzlikti nesamērīgi sodi par niecīgu pārkāpumu pie tam līguma punkts interpretējams un no kredīta ņēmēja puses neatkarīgi no viņa gribas nav izpildāms.

Problēma ir arī tā, ka faktiski patērētājam nav iespēju ietekmēt vai mainīt līguma noteikumus.

Kas attiecas uz praksi par līgumsodiem, tā veidojas un, manuprāt, visai sakarīga. Protams, pie mums neiztiks arī bez Jūrmalas tiesas spriedumam līdzīgiem gadījumiem. Tā drīzāk ir tiesneša nekompetence nevis kopējā iezīme.
Procents
10. Augusts 2011 / 12:07
0
ATBILDĒT
paldies, tieši pie tā arī strādāju. Domāju jau šonedēļ redakcijai iesniegt arī savu piedāvajumu, tik biju cerējis, ka te notiks lielāka aktivitāte un diskusijas. Bet izskatās, ka latvijas juristu videi šis jautājums nav svarīgs.
Procentuāls
10. Augusts 2011 / 11:33
0
ATBILDĒT
Un kas Tev liedz pielabot un piekoriģēt???
Procents
9. Augusts 2011 / 11:27
0
ATBILDĒT
Nesaku, ka autores veikums nekam neder, jo tas ir solis pretim vismaz kaut kādiem centieniem tikt pie skaidrības... Tomēr man kā juristam, kurš ikdienā ir saistīts ar ātro aizdevumu izsniegšanu, tajos priekšlikumos būtu ļooti daudz ko palabot, piekoriģēt. Kur taisnība un līdzsvars? kāpēc ir jārūpējas tikai par vienas līgumslēdzējpuses interesēm? vai nevienu neuztrauc, ka no 10 aizņēmējiem tikai divi trīs kārtīgi un laikā atmaksā savus parādus.. Tāpēc šie līgumsodi kreditoriem tomēr kalpo par sava veida kopējo zaudējumu komnpensēšanas mehānismu.
visi numura raksti
Jekaterina Lapina
Skaidrojumi. Viedokļi
Aresta uzlikšana mantai
Latvijas Republikas Satversmes 105. pants paredz, ka ikvienam ir tiesības uz īpašumu. Īpašumu nedrīkst izmantot pretēji sabiedrības interesēm. Īpašuma tiesības var ierobežot vienīgi saskaņā ar likumu.1 Kriminālprocesa likuma 28. ...
1 komentāri
Jānis Pleps
Skaidrojumi. Viedokļi
Cilvēktiesību ierobežošana izņēmuma stāvoklī
Saeimas atlaišanas laikā sabiedrības uzmanību piesaistīja Ministru kabineta sagatavotais likumprojekts "Par ārkārtējo situāciju un izņēmuma stāvokli".1 Likumprojekts izstrādāts ar mērķi "nodrošināt valsts augstāko amatpersonu un ...
Irēna Kalniņa
Nedēļas jurists
Irēna Kalniņa
3 komentāri
Tiesību prakse
Attaisnojuma dokumentu noformēšanas prasību neievērošanas sekas
Tas, ka kādā no attaisnojuma dokumentiem nav kāda no likuma "Par grāmatvedību" 7. pantā norādītajiem rekvizītiem, nav pamats neatzīt šo dokumentu par attaisnojuma dokumentu, ja vien attiecīgā rekvizīta trūkums nerada šaubas par ...
Tiesību prakse
Par kolīziju normām
Izšķirot jautājumu par ārvalsts likumu piemērošanu, tiesai vispirms ir nepieciešams noteikt izskatāmās prasības priekšmetu. Tiesa nedrīkstēja interpretēt ārvalsts likumu ar Civillikuma 1415. panta palīdzību, jo tas ir pretrunā ar ...
AUTORU KATALOGS