ŽURNĀLS Eiropas telpā

30. Augusts 2011 /Nr.35 (682)

Dibināšanas un pakalpojumu sniegšanas brīvība apdrošināšanas nozarē
Eleonora Zelmene
zvērināta advokāte birojā "LAWIN Kļaviņš & Slaidiņš" 

Pašreizējo apdrošināšanas darbību reglamentējošo režīmu Latvijā galvenokārt nosaka Eiropas Savienības (ES) normatīvie akti, kuros ieviesta vienotās licences sistēma (single licence system), kas ļauj vienā Eiropas ekonomikas zonas (EEZ) valstī dibinātai un licencētai apdrošināšanas sabiedrībai dibināt filiāles vai sniegt apdrošināšanas pakalpojumus saskaņā ar ES deklarēto pakalpojumu sniegšanas brīvības principu citās dalībvalstīs.

Latvijas apdrošināšanas tirgū darbojas desmit nacionāla mēroga nedzīvības apdrošināšanas sabiedrību un četras nacionāla mēroga dzīvības apdrošināšanas sabiedrības. Pēc tam, kad 2004. gada maijā Latvija kļuva par ES dalībvalsti, Latvijas apdrošināšanas tirgum pievienojās deviņas jaunas EEZ valstu apdrošināšanas sabiedrību filiāles, tostarp piecas no Latvijā līdz šim strādājušajām dzīvības apdrošināšanas sabiedrībām reorganizēja savu juridisko statusu, sākot darbību Latvijā ar Eiropas komercsabiedrības (SE) filiāles starpniecību. Vairāk nekā 370 EEZ valstu apdrošināšanas sabiedrību Latvijā darbojas saskaņā ar ES pakalpojumu sniegšanas brīvības principu.

Šajā rakstā galvenokārt tiks pētīti dažādi aspekti, kas saistīti ar dibināšanas brīvības un pakalpojumu sniegšanas brīvības īstenošanu, piemēram, vienotās licences (single licence) izcelsme, starpība starp pakalpojumu sniegšanas brīvību un dibināšanas brīvību, paziņošanas kārtība un citi jautājumi, kas rodas, īstenojot minētās ES brīvības.

 

Vienotās licences izcelsme un raksturojums

Apdrošinātāja tiesības veikt komercdarbību visā Eiropā kopumā izriet no Līguma par Eiropas Savienību. Vienotās licences darbību nosaka dažādas ES direktīvas, kuru prasības ir iestrādātas dalībvalstu nacionālajos likumos.

Viens no Līguma par Eiropas Savienību (turpmāk arī – Līgums) pamatmērķiem, kā norādīts minētā Līguma 3. panta 3. punktā, ir iekšējā tirgus izveidošana. Līguma 49. pants paredz vienā dalībvalstī dibināta uzņēmuma tiesības izveidot filiāli citā dalībvalstī. Savukārt līguma 56. pants paredz vienā dalībvalstī dibināta uzņēmuma tiesības sniegt pakalpojumus citā dalībvalstī.

Pirmā direktīva (73/239/EEK) nedzīvības apdrošināšanas jomā un Pirmā direktīva (79/267/EEK) dzīvības apdrošināšanas jomā ieviesa pirmās vispārīgās apdrošinātāju licencēšanas normas. Ar Otro direktīvu (88/357/EEK) nedzīvības apdrošināšanas jomā un Otro direktīvu (90/619/EEK) dzīvības apdrošināšanas jomā tika atceltas noteiktās robežas jeb šķēršļi attiecībā uz pakalpojumu sniegšanu starpvalstu līmenī.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Māris Leja
Skaidrojumi. Viedokļi
Neuzmanīga līdznodarīšana krimināltiesībās
Turpinot ieskatu par raksturīgākajām problēmām noziedzīgos nodarījumos aiz neuzmanības,1 šajā rakstā galvenā uzmanība tiks veltīta šādiem jautājumiem: kā noteikt, kuras no kopīga darba procesā dalību ņēmušām personām ...
3 komentāri
Elza Jākobsone
Skaidrojumi. Viedokļi
Ulmaņa apvērsuma juridiskā analīze
Šobrīd aktuāls ir jautājums par grozījumiem Latvijas Republikas (turpmāk – Latvija) 1922. gada 15. februāra1 Satversmē (turpmāk – Satversme) saistībā ar Valsts prezidenta institūtu. Sabiedrībā izskan dažādi viedokļi, kas nereti ...
18 komentāri
Inguna Preisa
Nedēļas jurists
Inguna Preisa
2 komentāri
Dina Gailīte
Notikums
Astoņi ļoti prātīgi juristi

Augusta vidū noslēdzās atbilžu iesūtīšana "Jurista Vārda" rīkotajai lasītāju viktorīnai, un šajā žurnāla numurā mēs paziņojam astoņu konkursa uzvarētāju vārdus.

6 komentāri
Tiesību prakse
Tiesas pienākums izlemt, vai mirusī apsūdzētā persona konkrētā lietā ir vai nav izdarījusi noziedzīgu nodarījumu
Kriminālprocesa likuma 23. pantā ietvertais kriminālprocesa pamatprincips jāinterpretē sistēmiski ar Kriminālprocesa likuma 377. panta 5. punktu, kas nosaka, ka uzsāktais kriminālprocess ir jāizbeidz, kad persona, kura saukta pie ...
AUTORU KATALOGS