ŽURNĀLS Redaktora sleja

30. Augusts 2011 /Nr.35 (682)

Monstrs – nabadziņš
5 komentāri

Masu slepkavība, ko Norvēģijā nesen izdarīja pašpasludinātais nācijas un Eiropas glābējs, bet patiesībā acīmredzami psihopātisks sadists, šajā valstī ir raisījusi diskusijas par kriminālsodu politiku. Šādas sarunas norvēģu traģēdijas iespaidā, protams, notiek arī Latvijā. Atliek uz mirkli iedomāties – kādā izmisumā bija uz salas iesprostotie pusaudži, kad saprata, ka nav kur glābties un ka slepkava metodiski apšauj visus pēc kārtas, vai iztēloties, kā jūtas upuru vecāki, – lai Rietumu pasaulē izkoptais uzskats par to, ka nāves sods nav pieļaujams un ka kriminālsods principā nedrīkst būt nežēlīgs un cilvēka cieņu pazemojošs, pēkšņi liktos diezgan vāji pamatots.

Sabiedrības niknuma ogles vēl karstākas uzpūš norvēģu monstra žēlabas, ka pret viņu, nabadziņu, lūk, nežēlīgi izturoties, jo tiesnesis izlēmis pagarināt viņa turēšanu vieninieka kamerā un liedzot kontaktēties ar ārpasauli. Pat cietuma bibliotēku zinātkārais jauneklis nevarot apmeklēt! Interesanti, ko gan viņš tur gribētu lasīt? Ņemot vērā, ka slepkavnieks esot izmeklētājiem jautājis, cik plaši medijos aprakstīti viņa “varoņdarbi” un viņš pats, šādas ziņas droši vien būtu viņa galvenā lasāmviela. (Jāsaka, šī bija īstā reize, kad mediji, kopīgi vienojoties, būtu varējuši “sist ar klusumu” – nepublicēt slepkavas nedabiski iestudētās fotosalona bildes, neaprakstīt viņa personisko dzīvi un detalizēti neatreferēt murgainos sacerējumus! Tādējādi neļaujot viņam sasniegt vienu no galvenajiem šāda tipa noziedznieku mērķiem – kļūt par “zvaigzni”, kā arī neveicināt noziedznieka sekotāju rašanos.)

Cieņu un apbrīnu raisa nesen redzētie dokumentālie kadri, kur simtiem tūkstošu cilvēku apmeklētos upuru piemiņas pasākumos Oslo un citās Norvēģijas pilsētās vairākkārt izskanēja apgalvojums, ka pat šāda traģēdija nesalauzīs tautas garu un uzticību vispārcilvēciskām vērtībām un ka vienīgā atbilde uz vardarbību būs miers un mīlestība.

Taču, atklāti runājot, domāju, ka lielākajai daļai upuru ģimeņu vienīgais, kas ļauj samierināties ar nāvessoda (un pat mūža ieslodzījuma!) neesamību par šāda mēroga noziegumiem Norvēģijā, ir doma, ka ilgstošs ieslodzījums patiesībā ir mokošāks nekā lode pakausī. Un ka mirušie bērni apciemos savu slepkavu gan dienu, gan nakti visās šim ne-cilvēkam atlikušajās dzīves stundās. Un ka gala beigās viņš pieredzēs elles mokas – ja ne šajā, tad citā saulē, par kuras esamību viņš pats kā fundamentāls kristietis taču nešaubās.

komentāri (5)
5 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Campbell
31. Augusts 2011 / 09:40
0
ATBILDĒT
Cilvēks, kurš novēl slepkavam nāvi, pats pielīdzinās tam, jo abi ir vienisprāt, ka nogalināšana ir pieļaujama un samērīga metode noteiktos gadījumos.



Kad divi suņi plēšās, kā noteikt, kurš ir vainīgs? Tas, kurš sāka pirmais? Nav vainīgs tas, kurš nepiedalās kautiņā.



Demokrātija uzreiz zaudē visas savas vērtības, ja tā piekāpjas, kad iestājas grūts brīdis. Cilvēkam, kurš tic demokrātijas un cilvēkas cieņas ideāliem, jābūt gatavam tos aizstāvēt arī kara laikā. (par to starp citu labi uzrakstīts A.Baraka grāmatā \"Judge in a Democracy\", ko ieteica J.Pleps nedēļas jurista intervijā).
jurists
30. Augusts 2011 / 16:51
0
ATBILDĒT
Mums, juristiem, būtu jāraugās, lai vainīgais uz šīs zemes saņem taisnīgu, likumiem atbilstošu sodu, nevis jāpaļaujās uz kādiem reliģijā balstītiem apsvērumiem, jo, kā zināms, pat LR Satversmes 99.pants nosaka baznīcas šķirtību no valsts. Savādāk ir pamats uzskatīt, ka kaut kas tomēr nav kārtībā ar sodu sistēmu.
Voldemārs
30. Augusts 2011 / 10:21
0
ATBILDĒT
Citāts:

Cieņu un apbrīnu raisa nesen redzētie dokumentālie kadri, kur simtiem tūkstošu cilvēku apmeklētos upuru piemiņas pasākumos Oslo un citās Norvēģijas pilsētās vairākkārt izskanēja apgalvojums, ka pat šāda traģēdija nesalauzīs tautas garu un uzticību vispārcilvēciskām vērtībām un ka vienīgā atbilde uz vardarbību būs miers un mīlestība.
Anonīms lietotājs
30. Augusts 2011 / 10:09
0
ATBILDĒT
Man radās iespaids, ka autore ir par to, lai Norvēģijā šajā gadījumā piemērotu nāvessodu.
Francis Ksavers
30. Augusts 2011 / 00:46
0
ATBILDĒT
Visam autores teiktajam var piekrist, izņemot pēdējo teikumu:

\"Un ka gala beigās viņš pieredzēs elles mokas - ja ne šajā, tad citā saulē, par kuras esamību viņš pats kā fundamentāls kristietis taču nešaubās.\"

Te nu gan autore ir mazliet pāršāvusi pār strīpu. Elles mokas viņsaulē nevienam nedrīkst novēlēt; pat visšausmīgākajam ļaundarim ne – tas nozīmētu Dieva tiesas uzurpēšanu un Dieva žēlastības noliegšanu. Pat par Kainu un Jūdasu nevar simtprocentīgi teikt, ka viņi atrodas ellē. Starp citu, ir viens žilbinošs pretpiemērs, par kuŗu ir skaidri zināms, ka viņš NAV ellē – tas ir viens no krustā sistajiem laupītājiem, kuŗam Jēzus expressis verbis apsolīja debesu valstību (Lk 23:39-43). Šeit jāatgādina arī sv. Augustīna teiktais, ka upē lecošam pašnāvniekam atstatums starp tilta margām un upes virsmu ir pilnīgi pietiekams, lai apdomātos un patiesi nožēlotu. Kur nu vēl Breivīkam, kuŗam, jādomā, stāv priekšā daudz ilgāks laiks.

Nekad nevajag otru cilvēku (dzīvu vai mirušu) apriori likt ellē, lai kas viņš nebūtu.
visi numura raksti
Eleonora Zelmene
Eiropas telpā
Dibināšanas un pakalpojumu sniegšanas brīvība apdrošināšanas nozarē
Pašreizējo apdrošināšanas darbību reglamentējošo režīmu Latvijā galvenokārt nosaka Eiropas Savienības (ES) normatīvie akti, kuros ieviesta vienotās licences sistēma (single licence system), kas ļauj vienā Eiropas ekonomikas zonas ...
Māris Leja
Skaidrojumi. Viedokļi
Neuzmanīga līdznodarīšana krimināltiesībās
Turpinot ieskatu par raksturīgākajām problēmām noziedzīgos nodarījumos aiz neuzmanības,1 šajā rakstā galvenā uzmanība tiks veltīta šādiem jautājumiem: kā noteikt, kuras no kopīga darba procesā dalību ņēmušām personām ...
3 komentāri
Elza Jākobsone
Skaidrojumi. Viedokļi
Ulmaņa apvērsuma juridiskā analīze
Šobrīd aktuāls ir jautājums par grozījumiem Latvijas Republikas (turpmāk – Latvija) 1922. gada 15. februāra1 Satversmē (turpmāk – Satversme) saistībā ar Valsts prezidenta institūtu. Sabiedrībā izskan dažādi viedokļi, kas nereti ...
18 komentāri
Inguna Preisa
Nedēļas jurists
Inguna Preisa
2 komentāri
Dina Gailīte
Notikums
Astoņi ļoti prātīgi juristi

Augusta vidū noslēdzās atbilžu iesūtīšana "Jurista Vārda" rīkotajai lasītāju viktorīnai, un šajā žurnāla numurā mēs paziņojam astoņu konkursa uzvarētāju vārdus.

6 komentāri
AUTORU KATALOGS