ŽURNĀLS Tiesību politika

9. Aprīlis 2013 /Nr.14 (765)

Līgumsoda reforma Civillikumā pavirzījusies vēl tālāk
2 komentāri

Aizvadītajā ceturtdienā Saeima otrajā lasījumā pieņēma likumprojektu par grozījumiem Civillikumā, kur starp citām iecerētajām novitātēm ir iekļauts arī jauninājums attiecībā uz līgumsodu. Lai gan šis institūts dažādās diskusijās ir bieži minēts, īpašu aktualitāti un reformas steidzamību tas ieguvis, risinot problēmas, kas izriet no tā dēvētajiem ātrajiem kredītiem, tostarp nesamērīgi lielos līgumsodus, ko plānots ierobežot ar konkrētu apmēru.

Par likumdevēja mērķiem un arī atšķirīgajiem apsvērumiem līdzšinējā līgumsoda regulējuma maiņai uzskatāmi liecina Saeimas deputātu debates pirms attiecīgā likumprojekta pieņemšanas otrajā lasījumā.

Klāvs Olšteins. Šis priekšlikums, kas pēc savas būtības nosaka to, ka tiek ierobežots līgumsods, manuprāt, paredz daudz plašāku regulējumu, nekā tas ir domāts varbūt no priekšlikuma iesniedzēja puses un arī varbūt no sabiedrībā aktualizētā jautājuma, kas ir saistīts ar nebanku kreditēšanu.

Es gribu runāt par tiem darījumiem, kas tiek slēgti, piemēram, būvniecības sektora jomā, kur tiek noslēgti līgumi par, pieņemsim, kādu nozīmīgu ēku būvniecību un atrunāts līgumsods par darba neizpildi. Ja mēs pieņemsim šo priekšlikumu, tad šajā gadījumā varam rēķināties ar to, ka darbu izpildītājs varēs skaidri un gaiši pateikt, ka viņam varbūt citās reizēs ir daudz izdevīgāk to darbu vienkārši nepildīt un samaksāt 10 procentus līgumsodu nekā izpildīt laikus.

Uz šo šis priekšlikums attiecas. Kā reiz šis priekšlikums neattiecas uz nebanku kreditēšanu, jo, kā zināms, nebanku kreditēšanu regulē patērētāju tiesību normas, un šinī gadījumā Civillikuma normas ir vispārējas normas pret speciālo patērētāju tiesību normām.

Ir gadījumi, kuros arī mēs redzam, ka divi komersanti, piemēram, par preču piegādi lielā apjomā ir noslēguši līgumu un kādu saistību neizpildes rezultātā var nonākt pie situācijas, ka vienkārši, redzot, ka 10 procentu maksājums ir izdevīgāks, vienkārši saistību neizpildīt. [..]

Vakar izdevās sazināties arī ar kolēģiem, kuri bija piedalījušies Tirdzniecības un rūpniecības kameras speciāli sasauktajā sēdē par šo jautājumu. Arī Tirdzniecības un rūpniecības kamera, cik man zināms, skaidri un gaiši, ar uzņēmējiem tai skaitā, ir izteikusi savu viedokli, ka šāda norma nebūtu atbalstāma.

komentāri (2)
2 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Pipars
15. Aprīlis 2013 / 09:07
0
ATBILDĒT
Manuprāt, ja Saeima lemj par to, kā samazināt pieļaujamā līgumsoda apmēru līdz 10% no parāda, tad vienlaicīgi ir jālemj arī par parādu piedziņas civillietu paātrinātas izskatīšanas kārtību, lai kreditors maksimāli ātri var saņemt tiesas nolēmumu pamatsummas parāda un lietošasnas procentu piedziņai, un iesniegt to izpildei, nepavadot iztiesāšanas stadijā aptuveni gadu.
Plutarhs
10. Aprīlis 2013 / 17:41
0
ATBILDĒT
Personīgi man šķiet, ka Lībiņa Egnere maldina (drīzāk jau gan, ka melo) par maksimālo 10 % robežu!

Kur tad ir tā Senāta prakse par 10 %? Muļķības!

Kuri tad tiesību zinātnieki ir tikuši uzklausīti un kurā valstī maksimālā līgumsoda robeža ir 5 %? Brīnos, ka tā var maldināt ne tikai tautu, bet arī 100 \"gudrās galvas\". Te komentāri lieki. tie daži deputāti, kas kaut ko domā un iebilst, netiek uzklausīti.

Tas, ka viens senators K.Torgāns ko tādu ir iniciējis un citi nekritiski skrien pakaļ, plaukstiņas sizdami, ir vienkārši nožēlojami.

Pēc būtības tā tiek grauts tiesiskums, ekonomika un normāla komercdarbības vide.

Vienīgais, kur būtu jāpiekrīt (bet ne jau tas jādara ar grozījumiem Civillikumā), ka svarīgi ir aizsargāt patērētāju intereses un papildus jāregulē kreditēšanas tirgus (Tik nevajag tās bankas tik klaji lobēt :).
visi numura raksti
Laura Šileikiste
Skaidrojumi. Viedokļi
Tiesības uz cerību: mūža ieslodzījums Latvijā
Izpētot mūža ieslodzījuma regulējumu starptautiskajos dokumentos, kā arī mūža ieslodzījuma izpildi ārvalstīs Eiropas Padomes Komitejas spīdzināšanas un necilvēcīgas vai pazemojošas rīcības vai soda novēršanai (turpmāk – CPT) ...
Aleksandrs Berjozkins
Skaidrojumi. Viedokļi
Valsts atbildības par ES tiesību pārkāpumu principa piemērošana Latvijā
Lietā Francovich1 nodibinātais valsts atbildības par Eiropas Savienības (turpmāk – ES) tiesību pārkāpumu princips ir uzskatāms par vienu no fundamentāliem pavērsieniem ES Tiesas (turpmāk – EST) judikatūrā, kam ir būtiska un ...
Anda Valdmane
Skaidrojumi. Viedokļi
Sertificētas ārstniecības personas, ārsta rezidenta un ārsta stažiera kompetence
Strādājot medicīnas tiesību jomā, autorei ir bijis jāsaskaras ar gadījumiem, kad tiek dažādi tulkota ārsta rezidenta un ārsta stažiera kompetence veikt konkrētas ārstnieciskās darbības. Dažkārt ne tikai ārstniecības personu ...
Tiesību prakse
Tiesības iesniegt apelācijas protestu
Kriminālprocesa likuma 551. panta piektajā daļā noteikts, ka prokuroram ir pienākums iesniegt protestu par nelikumīgu vai nepamatotu tiesas nolēmumu. Prokurors, kas piedalījies pirmās instances tiesā, ir tiesīgs iesniegt protestu tikai ...
Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padome
Informācija
Izmaiņas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomē

2013. gada 22. martā notika Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju (LZTI) kolēģijas gadskārtējā kopsapulce, kurā tika izlemti vairāki zvērināta tiesu izpildītāja profesijai būtiski jautājumi.

AUTORU KATALOGS