ŽURNĀLS Tiesību politika

30. Aprīlis 2013 /Nr.17 (768)

Turpinās diskusijas par Augstākās tiesas nosaukuma maiņu
5 komentāri
LL.M. merit
Edijs Poga
 

"Jurista Vārds" jau informējis par iecerētajiem grozījumiem likumā "Par tiesu varu", kas citastarp paredz izmaiņas Augstākās tiesas struktūrā, likvidējot Augstākās tiesas Civillietu tiesu palātu un Krimināllietu tiesu palātu. Iecerēti arī grozījumi Augstākās tiesas struktūrvienību nosaukumos, atsakoties no līdzšinējā vārda "Senāts" lietošanas, turpmāk Senāta departamentus saucot par Augstākās tiesas departamentiem.

"Jurista Vārds" iepriekš publicējis prof. Dr.iur. Dr.h.c. Romāna Apsīša, Linarda Muciņa un prof. Dr.iur. Sanitas Osipovas atzinumus (JV, Nr. 42 (741), 16.10.2012.), kā arī Tieslietu padomes lēmumu šajā sakarā (JV, Nr. 46 (745), 13.11.2012.).

Šajā "Jurista Vārdā" – Latvijas tiesību institūta Memorands par Latvijas augstākās tiesu instances nosaukumu, kas nosūtīts Saeimas Juridiskajai komisijai, Saeimas Juridiskās komisijas Tiesu politikas apakškomisijai, Augstākajai tiesai, Tieslietu ministrijai un Tieslietu padomei, kā arī zv. advokāta un Latvijas Juristu biedrības viceprezidenta Gvido Zemrībo vēstule.

Memorands par Latvijas augstākās tiesu instances nosaukumu: atskats vēsturē un secinājumi

1. Ievērojot to, ka pašlaik Latvijas Republikas Saeimā tiek apspriests jautājums par Latvijas Republikas Augstākās tiesas struktūras reformu, Augstākās tiesas Senāta un tā Administratīvo lietu, Civillietu un Krimināllietu departamentu vietā izveidojot analogus trīs Augstākās tiesas departamentus, tādējādi izslēdzot no Latvijas augstākās tiesu instances nosaukuma vārdu "Senāts" (likumprojekts "Grozījumi likumā "Par tiesu varu"" (Nr. 223/Lp11)), biedrība "Latvijas tiesību institūts", reģistrācijas numurs: 40008182538, saskaņā ar tās statūtu 10. panta § 2 (d) noteikumiem ir sagatavojusi šo memorandu1 par Latvijas augstākās tiesu instances nosaukuma vēsturi un no tās izrietošajiem secinājumiem. Biedrība "Latvijas tiesību institūts" lūdz ņemt vērā šo memorandu, lemjot par šo jautājumu.

 

Atskats Latvijas augstākās tiesu instances nosaukuma vēsturē

[a] Latvijas augstākās tiesu instances nosaukums pirmsokupācijas periodā

2. Latvijas Republikas pirmsokupācijas tiesu iekārtu noteica Latvijas tiesu sistēmas pirmais pamatlikums – 1918. gada 6. decembra Latvijas Tautas padomes "Pagaidu nolikums par Latvijas tiesām un tiesāšanas kārtību", ar kuru arī tika nodibināta pirmā Latvijas Republikas augstākā tiesa – Latvijas Senāts,2 kā arī spēkā atstātais3 un pārveidotais 1864. gada 20. novembra Tiesu iekārtas likums4 un pie tā saturiski piederošais Senāta iekārtas likums.5 Līdz ar to pamatā tika saglabāta no Krievijas impērijas mantotā tiesu iekārta,6 un arī pats Senāta nosaukums tika aizgūts no Krievijas impērijas Valdošā Senāta nosaukuma (krievu val. – Правительствующий Cенат), kam pēc 1864. gada imperatora Aleksandra II tiesu iekārtas un procesa likumu spēkā stāšanās Krievijā piekrita augstākās kasācijas tiesas funkcijas Baltijā (izņemot Latgali).

VĒL PAR ŠO TĒMU
komentāri (5)
5 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
ķēkša
2. Maijs 2013 / 14:59
0
ATBILDĒT
Varētu jau nosaukt par ķēķi, vismaz vairāk atbilstu reālajai dzīvei!
Velta
1. Maijs 2013 / 16:27
0
ATBILDĒT
Ļoti interesanti, līdz šim nebija dzirdēts nekas pārāk daudz par Senāta nosaukuma vēsturi!
xx
30. Aprīlis 2013 / 21:03
0
ATBILDĒT
Senāts ar trīs departamentiem ir jāsaglabā (nevis trīs Senāti, kā izgudrojusi Tieslietu padome). Senāts - tā ir tradīcija un mantojums, no kuras nedrīkst tāpat vien atteikties, jo esam taču tā pati Latvija, kas bija pirms okupācijām. Taču jāsaglabā arī Senāta gudrība un inteliģence, kāda bija toreiz, un nedrīkst Senātu pārpludināt ar pelēko Augstākās tiesas tiesu palātu tiesnešu masu. Viņiem nav jākļūst par senatoriem tāpēc vien, ka tiesu palātas likvidēs.
TT
30. Aprīlis 2013 / 12:16
0
ATBILDĒT
Diez vai minētie svarīgie iemesli pastāv, lai mainītu Senāta nosaukumu, vismaz par tādiem nekas nav dzirdēts līdz šim!
jumis
30. Aprīlis 2013 / 10:54
0
ATBILDĒT
Senāts - ļoti skanīgs un cieņpilns vārds, tāpat kā senators. Ikdienas sarunvalodā un arī cilvēku uztverē tam jau ir izveidojies daudz dziļāks saturs, tāpēc tas nav tikai jautājums par nosaukumu. Tas ir jautājums par tradīcijām un zināmā mērā arī par augsto uzticības kredītu kasācijas instancei, ko tā darbojoties ar nosaukumu Senāts iemantojusi. Lai ir vienkāršāk un visiem saprotamāk, ar ko nodarbojas likumdevējs, varētu pārsaukt arī Saeimu par parlamentu. Nosaukumam ir dziļāks spēks, tāpat kā latvju zīmēm uz jaunajām hokejistu formām.
visi numura raksti
Rasma Zvejniece
Juristu likteņi
Vladimirs Bukovskis – Latvijas civilprocesa klasiķis  
Katras valsts tiesām ir sava seja, kas tikai daļēji atspoguļojas tiesu iekārtas likumos un tiesu spriedumos. Tā ir tiesu garīgā seja, ko veido tie, kuri pilda tiesneša amatu šajās tiesās. Starpkaru posma Latvijas Senāta (1918–1940) ...
Vladimirs Bukovskis
Domu mantojums
Par pierādīšanu civilprocesā
2 komentāri
Inese Tenberga
Skaidrojumi. Viedokļi
Par tiesību ekonomiskās analīzes metodes piemērošanas iespējām strīdu izskatīšanā
Raksta ideja autorei radās, Sanktpēterburgas Valsts universitātes Juridiskās fakultātes aspirantūras studiju programmas ietvaros izlasot vairākas publikācijas šobrīd vienā no populārākajiem izdevumiem ekonomikas un tiesību jomā "The ...
Erlens Kalniņš
Domu mantojums
Par pierādīšanas pienākuma iztirzājumu Vladimira Bukovska "Civīlprocesa mācības grāmatā"
2 komentāri
Jānis Baumanis
Skaidrojumi. Viedokļi
Prettiesiskās labumu došanas kaitīgums

Līdz ar Krimināllikuma grozījumiem, kas stājās spēkā 2013. gada 1. aprīlī, Latvijā tiek kriminalizēts vēl viens uzpirkšanas veids – prettiesiskā labumu došana.

AUTORU KATALOGS