ŽURNĀLS Notikums

29. Jūlijs 2014 /Nr.29 (831)

Šā gada Bīriņu aktualitātes: Satversme un informācijas tehnoloģijas
5 komentāri
Sannija Matule
Jurista Vārds 
Šogad jau vienpadsmito reizi notika Publisko tiesību institūta rīkotais konstitucionālās tiesībpolitikas seminārs Bīriņos, kurā tradicionāli pulcējās tiesību zinātnieki, praktiķi, politiķi u.c.
Boriss Koļesņikovs

Šis gads nav izņēmums, un no 23. līdz 25. jūlijam vienpadsmito reizi notika Publisko tiesību institūta rīkotais konstitucionālās tiesībpolitikas seminārs Bīriņos, kurā tradicionāli pulcējās tiesību zinātnieki un praktiķi, politiķi un citu nozaru lietpratēji. Šī gada semināra tēmas bija saistītas ar privātās dzīves aizsardzību, tajā skaitā viendzimuma partnerattiecībām un to reģistrāciju, tiesiskās iekārtas mērķi, sabiedrības vērtībām un Latvijas sabiedrības pamatvērtību izgaismojumu Satversmes ievaddaļā. Semināru atbalstīja Latvijas Komercbanku asociācija, Sorosa fonds – Latvija, zvērinātu advokātu biroji "Eversheds Bitāns" un "Borenius", kā arī Latvijas Zvērinātu notāru padome.

Atklājot Bīriņu semināru, tieslietu ministre Baiba Broka savā uzrunā norādīja uz simbolisko sakritību, ka tieši dienu pirms šī semināra sākuma, 22. jūlijā, stājās spēkā Satversmes preambula, aicinot diskusijās izvērtēt, kas ir vērtības sabiedrībā, par kurām būtu jāiestājas, piemēram, kāda ir ģimenes vērtība, un vai viendzimuma partnerattiecībām ir vieta Latvijas tiesību sistēmā.

Soroso fonda – Latvija valdes loceklis Ivars Ijabs savukārt aicināja semināra dalībniekus pārdomāt privātās dzīves aizsardzības nozīmi mūsdienu tehnoloģijas laikmetā, minot, ka privātās dzīves aizsardzība Rietumu kultūrā saistīta ar nepieciešamību katram cilvēkam nodrošināt savu telpu, kur viņš var pieņemt lēmumus par to, kas ir labi vai slikti. Tādēļ privātums joprojām ir viena no atvērtas sabiedrības pamatvērtībām.

 

Privātās dzīves aizsardzība internetā

Semināra pirmajā dienā Eiropas Savienības Tiesas tiesnesis Egils Levits, Eiropas Komisijas Tieslietu ģenerāldirektorāta datu aizsardzības nodaļas eksperts Francis Svilāns un Datu valsts inspekcijas direktore Signe Plūmiņa izvērtēja privātās dzīves aizsardzības aspektus internetā.

E. Levita ieskatā, tādu esošo tiesību aizsardzības līdzekļu sabalansēšana kā preses un vārda brīvība un tiesības uz privāto dzīvi vairs nav pietiekami mehānismi privātuma aizsardzībai moderno tehnoloģiju laikmetā, tādēļ likumdevējam – valstīm un ES – būtu jāattīsta jauna tiesību apakšnozare. Šis jautājums būtu jārisina politiski atbildīgajam likumdevējam, nevis tiesām caur esošo tiesību institūtu interpretāciju.

No vienas puses, interneta radītās priekšrocības ir ievērojamas – tas veicina cilvēku pašnoteikšanās iespēju, kas ir atkarīga no sabiedrībā pieejamās informācijas, demokrātisko līdzdalību, piemēram, interneta vietne manabalss.

komentāri (5)
5 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Liene K.
29. Jūlijs 2014 / 14:11
3
ATBILDĒT
Hehe :))) Atcerējos šo: "Oficiālā kapacitātē konsultējot "Jurista Vārdu" qua lasītāko juridisko nedēļrakstu par excellence, kura performance un legal reasoning padara to par capo di tutti capi Latvijas juridisko izdevumu starpā, lasītāji, samaksājot abonentmaksu, iegūst quid pro quo vērtīgu juridisku informāciju, kas neaprobežojas ar likumdošanas bāzes četriem stūriem; ergo, viens systemic fault neattaisno žurnāla izdošanas pārtraukšanu, id est, apturēšanu." (Rudevskis J., Zirneklis, skudra, bite un citi: skats uz dažādiem juristu tipiem. JV, 01.04.2014, Nr. 13(815).
Jurčiks
29. Jūlijs 2014 / 10:21
0
ATBILDĒT
Man ļoti patika, kā Stankevičs atbildēja Paparinskim uz jautājumu - vai Stankevičs piekrīt Dvorkina tēzei par Dieva eksistences iekļaušanu siloģisma mazajā premisā, nevis lielajā. Uz ko Stankevičs atbildēja, ka viņa lielā premisa ir runāt visiem saprotamā valodā :)))
Boss > Jurčiks
29. Jūlijs 2014 / 14:04
0
ATBILDĒT
Jā, taisnība – žetons arhibīskapam, ka nolika zēnu pie vietas!
Arī biju tur > Jurčiks
29. Jūlijs 2014 / 10:45
0
ATBILDĒT
Jā, es arī to pamanīju! Vienīgi man šķiet, ka Stankeviča piezīme par prasmi runāt citiem saprotamā valodā bija viņa mazā premisa. :-)
Jurčiks > Arī biju tur
29. Jūlijs 2014 / 13:06
0
ATBILDĒT
Taisnība
visi numura raksti
Jānis Kārkliņš, Andris Strazds
Skaidrojumi. Viedokļi
Izņēmumi no personīgās atbildības modeļa lietās par konkurences noteikumu pārkāpumiem
Ideja šim rakstam tika gūta, izlasot kādu nesen publicētu rakstu internetā,1 kurā, lai gan samērā tendenciozā veidā, tomēr tiek minēta kāda interesanta Konkurences padomes lieta. Proti, šajā lietā Konkurences padome administratīvā ...
3 komentāri
Ainārs Persidskis
Skaidrojumi. Viedokļi
Noziedzīgu nodarījumu reālā kopība kā atbildību pastiprinošs apstāklis
2013. gada 1. aprīlī kā atbildību pastiprinošs apstāklis Krimināllikumā (turpmāk – KL) tika iekļauts apstāklis "ja noziedzīgais nodarījums veido noziedzīgu nodarījumu reālo kopību", bet pēc A. Judina priekšlikuma un Saeimas ...
1 komentāri
Roberts Bērziņš
Skaidrojumi. Viedokļi
Šķīrējtiesnešu saraksta problemātiskie aspekti

Raksta mērķis ir vērst uzmanību uz to jautājumu būtību, kas rodas ar termina "šķīrējtiesnešu saraksts" ieviešanu līdzšinējā šķīrējtiesas procesa regulējumā.

Sannija Matule
Juridiskā literatūra
Izdoti Paziņošanas likuma komentāri
Lakoniskā Paziņošanas likuma 11 panti tagad ir pieejami arī plašākā tvērumā jeb aptuveni 90 lappušu komentāru izdevumā, kura autors ir Augstākās tiesas Administratīvo lietu departamenta tiesnesis, Latvijas Universitātes Juridiskās ...
Tieslietu ministrija
Tiesību politika
Krimināllietu tiesu palātas likvidācijas ietekme uz tiesvedību krimināllietās
Redakcijas piebilde. Šī materiāla ievads - pieteikums žurnāla iznākšanas dienā, 29. jūlijā, ir precizēts, tādēļ tas atšķiras no "Jurista Vārda" drukas versijas. Tajā precizējums tiks publicēts nākamajā, tas ir, 5. augusta ...
AUTORU KATALOGS