ŽURNĀLS Redaktora sleja

29. Jūlijs 2014 /Nr.29 (831)

Par tiesām un tiesnešiem
2 komentāri

Divas nedēļas Rīgā notika lielisks muzikāls pasākums – Pasaules koru olimpiāde. Dziesmas parkos un koncertzālēs un smaidīgie cilvēki pamodināja pilsētu. Vērmaņdārzs bija viena no vietām, kurā pulcējās dziedātāji un klausītāji, kā arī tirgotāji. Arī es ne tikai klausījos koncertus, bet iepirkos divu eiro vērtībā. Pārskatot tirgotāja kastē saliktās vecās grāmatas, uzgāju interesantu izdevumu. Redzot tās nosaukumu, man iemirdzējās acis – "Par tiesām un tiesnešiem". Grāmatas sastādītājs, ievada un komentāru autors ir M. Haritonovs. Grāmatu latviešu valodā izdevusi izdevniecība "Zinātne" 1979. gadā.

Ja šā gada 3. jūnija redakcijas slejā rakstīju par 2013. gada decembrī izdoto Londonas advokāta Greiema Viljamsa (Graeme Williams) grāmatu "Maza grāmata par sliktiem tiesnešiem" (A Short Book of Bad Judges), tad pavisam nejauši atrastajā M. Haritonova grāmatā "Par tiesām un tiesnešiem" apkopotas dažādu laiku un dažādu tautu leģendas, pasakas, fabulas un anekdotes par strīdiem, prāvošanos, tiesām un tiesnešiem, asprātīgām izmeklēšanām un dīvainiem spriedumiem. Stāsti sadalīti tematiskās grupās: (1) par strīdiem un prāvošanos (strīdi bērnu dēļ; prāvošanās par mantu un laupījumu, zaudējumu atlīdzināšanu, līgavām un līgavaiņiem u.tml.), (2) par tiesāšanu (vainīgā meklēšanu un netīšu atzīšanos, pēdām, pierādījumiem un tiesnešu attapību, tiesnešu un prāvnieku viltībām, lieciniekiem un viltus lieciniekiem, "Dieva tiesām"), (3) par spiedumiem (vainīgo sodīšanu un nevainīgo apbalvošanu, soda mēru un atlīdzību) un (4) par spriedumu sekām.

Folklorā atsegta tautu ikdienas dzīve, to tikumi, paražas, priekšstati par morāli un darījumu attiecību raksturs, kā arī atsegti vēstījumi par tiesām un tiesnešiem. Šajos stātos spilgti atspoguļotas katras tautas kultūra un attiecību veidošanās pamatprincipi. Taisnīguma izpratne arī atšķiras. Senebreju stāstā par Zālamana tiesu bērnu piespriež īstajai mātei (māte vienmēr paliek māte), savukārt osetīnu pasakā "Putnu ķērājs un valdnieks" bērnu piespriež nevis sievietei, kas to dzemdējusi, bet tai, kas to uzaudzinājusi. Šie stāsti vēlreiz vērš uzmanību uz to, cik rūpīgi vērtējama un aizgūstama ārvalstu pieredze.

Folklora atspoguļo arī reālo tiesvedības praksi, kas pastāvējusi dažādos laikos. Piemēram, senajā Ēģiptē cietušais pats norādīja sodu un atlīdzības apmēru, kādu, pēc viņa domām, pelnījis vainīgais.

Diemžēl latviešu tautas stāsti nav iekļauti šajā grāmatā. Latviešu tautasdziesmās, stāstos un citos avotos arī slēpjas atziņas par taisnīgumu un tiesām, kuras diemžēl nav pietiekami pētītas un uzskatāmāk atklātas.

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Litvins G. Par tiesām un tiesnešiem. Jurista Vārds, 29.07.2014., Nr. 29 (831), 2.lpp.
komentāri (2)
2 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Magone
29. Jūlijs 2014 / 11:35
0
ATBILDĒT
Varu redakcijai aizsūtīt nelielu pētījumu par "Taisnīguma un tiesas atspoguļojumu latviešu tautas pasakās", kurā esmu piedalījusies. Ja, protams, ir tāda interese.
Redakcija > Magone
29. Jūlijs 2014 / 11:37
0
ATBILDĒT
Interese ir! Sūtiet: sannija.matule@lv.lv
visi numura raksti
Jānis Kārkliņš, Andris Strazds
Skaidrojumi. Viedokļi
Izņēmumi no personīgās atbildības modeļa lietās par konkurences noteikumu pārkāpumiem
Ideja šim rakstam tika gūta, izlasot kādu nesen publicētu rakstu internetā,1 kurā, lai gan samērā tendenciozā veidā, tomēr tiek minēta kāda interesanta Konkurences padomes lieta. Proti, šajā lietā Konkurences padome administratīvā ...
3 komentāri
Sannija Matule, Ilze Dubava, Gatis Litvins
Notikums
Šā gada Bīriņu aktualitātes: Satversme un informācijas tehnoloģijas  
Šis gads nav izņēmums, un no 23. līdz 25. jūlijam vienpadsmito reizi notika Publisko tiesību institūta rīkotais konstitucionālās tiesībpolitikas seminārs Bīriņos, kurā tradicionāli pulcējās tiesību zinātnieki un praktiķi, ...
5 komentāri
Ainārs Persidskis
Skaidrojumi. Viedokļi
Noziedzīgu nodarījumu reālā kopība kā atbildību pastiprinošs apstāklis
2013. gada 1. aprīlī kā atbildību pastiprinošs apstāklis Krimināllikumā (turpmāk – KL) tika iekļauts apstāklis "ja noziedzīgais nodarījums veido noziedzīgu nodarījumu reālo kopību", bet pēc A. Judina priekšlikuma un Saeimas ...
1 komentāri
Roberts Bērziņš
Skaidrojumi. Viedokļi
Šķīrējtiesnešu saraksta problemātiskie aspekti

Raksta mērķis ir vērst uzmanību uz to jautājumu būtību, kas rodas ar termina "šķīrējtiesnešu saraksts" ieviešanu līdzšinējā šķīrējtiesas procesa regulējumā.

Sannija Matule
Juridiskā literatūra
Izdoti Paziņošanas likuma komentāri
Lakoniskā Paziņošanas likuma 11 panti tagad ir pieejami arī plašākā tvērumā jeb aptuveni 90 lappušu komentāru izdevumā, kura autors ir Augstākās tiesas Administratīvo lietu departamenta tiesnesis, Latvijas Universitātes Juridiskās ...
AUTORU KATALOGS