Pirms mēneša Latvijas Sertificēto maksātnespējas procesa administratoru asociācija rakstveidā vērsās pie tieslietu ministra, to aicinot sasaukt Maksātnespējas jautājumu konsultatīvo padomi, lai izstrādātu ieteikumus maksātnespējas administratoru institūta turpmākai attīstībai. Taču jau dažas dienas vēlāk, 25. septembrī, bez garām diskusijām Saeima trešajā lasījumā pieņēma grozījumus Maksātnespējas likumā, tostarp atbalstot priekšlikumu, ka maksātnespējas administratori turpmāk ir pielīdzināmi valsts amatpersonām. Bija tādi, kas cerēja – Valsts prezidents grozījumus varētu neizsludināt, tomēr 15. oktobrī tie bija izlasāmi oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis". Sakritības dēļ tieši šajā dienā notika arī "Jurista Vārda" saruna ar minētās asociācijas valdes priekšsēdētāju Olavu Ceru.
Jāizstrādā un jāzina noteikumi
Esat asociācijas biedrs kopš tās dibināšanas 2003. gadā. Kā ir mainījušies asociācijas mērķi un loma šajos vienpadsmit pastāvēšanas gados?
Nenoliedzami, ka asociācijas loma kopš tās dibināšanas ir pieaugusi. Sākotnēji bija mazāks biedru skaits, kas ir audzis līdz ar gadiem, bet ne tas vien ir izšķirošs rādītājs. Būtisks pavērsiens asociācijas lomā un mērķos bija 2009. gads, kad valsts mums deleģēja funkciju – sertificēt jaunos administratorus un veikt pārsertifikāciju jau esošajiem. Tajā brīdī asociācijas loma pieauga un tā kļuva par nopietnu spēku.
Jau no organizācijas pirmsākumiem tika strādāts pie profesionālās ētikas kodeksa, kurš vairākkārt ticis uzlabots, kā arī mums ir sava Ētikas komisija. Tā ik gadu izskata diezgan daudz lietu, un uz katru biedru kopsapulci gatavo pārskatu par sūdzībām, kad kolēģu darbībā saskatīti profesionālās ētikas pārkāpumi. Šie lēmumi, tos anonimizējot, apkopotā veidā tiek izsniegti biedriem, un šādi norādām kolēģiem ceļu situācijās, kas ne vienmēr ir skaidras.
Pēdējais nozīmīgais pavērsiens, kas asociāciju ir padarījis noderīgāku gan tās biedriem, gan trešajām personām, ir vēl četru komisiju izveide. Pašlaik bez minētās Ētikas komisijas asociācijas paspārnē jau pāris gadus darbojas arī Maksātnespējas likuma pilnveides, Normatīvo aktu piemērošanas, Sadarbības un komunikācijas un Finanšu jomas normatīvo aktu pilnveides komisijas.
Maksātnespējas likuma pilnveides komisija apkopo problēmjautājumus un izstrādā priekšlikumus, kas vērsti konkrēti uz šo likumu. Kad Saeimā tas ir "atvērts", mūsu komisija gatavo savus grozījumu priekšlikumus un visbiežāk caur Tieslietu ministriju tos iesniedz likumdevējam.
Biedriem īpaši pieprasīta ir Normatīvo aktu piemērošanas komisija, jo daudzas tiesību aktu normas ir pretrunīgas. Nav noslēpums, ka tiesneši dažādās tiesās vai pat dažādi tiesneši vienā tiesā normas interpretē atšķirīgi. Tas gan attiecas ne tikai uz maksātnespējas jomu. Tāpēc, pastāvot pretrunīgiem tiesu nolēmumiem līdzīgās lietās, asociācijas biedri meklē skaidrību.
Mūsu skaidrojumiem, saprotams, nav saistoša spēka, vienīgi ieteikuma raksturs, taču likuma piemērošanā ir svarīgi veidot vienotu izpratni par to, kurā virzienā un kā domāt. Šim nolūkam kopš 2014. gada vasaras Normatīvo aktu piemērošanas komisija rīko kopējas sanāksmes ar Maksātnespējas administrāciju. Tās speciālisti piedalās mūsu komisijas sēdēs, un mēs kopā mēģinām, uz vietas diskutējot, saprast, kā pareizi būtu piemērojama viena vai otra norma. Tas ir ļoti svarīgi, jo dažkārt, kad Maksātnespējas administrācija soda administratorus vai tiem uzliek tiesisko pienākumu, jākonstatē, ka runa nav tik daudz par pārkāpumu, kā atšķirīgu likuma interpretāciju. Tādēļ mēģinām ar iestādi, kas mūs uzrauga, kopīgi veidot vienotu praksi.
Tāpat ļoti aktīvi piedalāmies arī citās aktivitātēs un norisēs, pārstāvot administratoru pozīciju, piemēram, Saeimā.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes