ŽURNĀLS Redaktora sleja

17. Februāris 2015 /Nr.07 (859)

Likumdošanas negatīvie simptomi
14 komentāri

Pēdējo gadu laikā Latvijā likumdošanā novērojami vairāki negatīvi simptomi. Šī jautājuma kontekstā un vēl jo vairāk ņemot vērā, ka šogad ir dzejnieka Raiņa 150. dzimšanas diena, pavisam vietā ir minēt viņa atziņu: "Pastāvēs, kas pārvērtīsies." Tomēr, lai varētu saprast, kam ir jāpārvēršas, jākonstatē trūkumi.

Likumdošanā ir konstatējami dažādi simptomi, kuri neļauj atzīt, ka Latvijā likumdošana ir efektīva. Minēšu dažus piemērus.

Jauno Būvniecības likumu pieņēma 2013. gada 9. jūlijā, tomēr tas stājās spēkā tikai 2014. gada 1. oktobrī. Spēkā stāšanās datumu atlika divas reizes, un līdz spēkā stāšanās brīdim Saeima grozīja likumu trīs reizes.

2014. gada 25. septembrī pieņēma grozījumus Maksātnespējas likumā, paredzot, ka pēc tās mantas (mājoklis) pārdošanas, kas kalpojusi par nodrošinājumu, nodrošinātais kreditors zaudē savas prasījuma tiesības un atlikušās parādnieka saistības starp kreditoru un parādnieku līdz ar izsoles akta apstiprināšanu tiek dzēstas. "Nolikto atslēgu" grozījumiem jāstājas spēkā pavisam drīz – 1. martā. Tomēr, atkārtoti novērtējot grozījumu sekas, likumdevējs steidzamības kārtā pašreiz maina pieņemto likumu.

Savukārt 2014. gada 3. jūlijā Saeima pieņēma grozījumus likumā "Par zemes privatizāciju lauku apvidos", kas stājās spēkā pagājušā gada 1. novembrī, ieviešot izmaiņas lauksaimniecības zemes tirdzniecībā. Pagāja apmēram divi mēneši, un Latvijas Pašvaldību savienība vērsās Saeimā, lūdzot mainīt jauno kārtību. Pašvaldību skatījumā, jaunā kārtība tikai bojā dzīvi vietējiem iedzīvotājiem un rada garas administratīvas procedūras. Pašvaldībām šis regulējums rada papildu slodzi un izdevumus.

Iepriekš minētie piemēri ir atsevišķi gadījumi, tomēr likumdevēja darba kārtībā ir arī patstāvīgi jautājumi, kuri nezaudē aktualitāti nevienā Saeimā. Gadu garumā jautājumi tiek apspriesti, tomēr diskusijas nekad nav noslēgušās ar stabilu atbildi. Šādi "mūžīgi aktuālie" jautājumi ir vairāki – Valsts prezidenta vēlēšanu kārtība, īpašumu restitūcija ebreju organizācijām, publisko iepirkumu kārtība, dalītais īpašums u.tml. Ir arī tādi jautājumi, kuru apspriešanas ilgums nav tik ilgs kā iepriekšējiem, tomēr arī šajos gadījumos atbildes formulēšana vai aktīva rīcība tiek atlikta – gāzes tirgus liberalizācija, atbilstoša finansējuma piešķiršana valsts aizsardzībai u.tml. Ir arī jautājumi, kas apspriesti, bet pat pēc Augstākās tiesas mudinājuma atbilde nav sniegta – lietā Nr. SA-5/2006 un atkārtoti lietā Nr. SA-5/2014 par tiesas kompetenci pārbaudīt Saeimas vēlēšanu norises tiesiskumu un lietā Nr. SKA-5/2008 par personas dzimuma maiņas atzīšanas kārtību.

Uzskaitījumu varētu turpināt, tomēr šīs slejas apjoms to neļauj. Tomēr arī no iepriekš minētajiem piemēriem var secināt, ka likumdošanā ir trūkumi. Lēmumi netiek balstīti izvērstā analīzē, un nereti tie ir emocionāli, tāpēc likumdevējam, mainoties noskaņojumam, pie viena un tā paša jautājuma jāatgriežas vairākkārt. Vairāku jautājumu ilgstoša aktualitātes uzturēšana ir saistīta ar izlēmības, atbildības un aktīvas rīcības trūkumu.

Rezultātā pārsteidzīgi pieņemti, atlikti vai nepieņemti lēmumi rada jaunas problēmas, kas prasa laika un finanšu resursus, kā arī rada nestabilitāti un nedrošību. Likumdevējam politiski jāizvērtē problēmas risinājuma varianti, kam ierēdņi un eksperti sagatavojuši izvērstu tiesisku, ekonomisku un sociālu novērtējumu. Likumdevēja lēmumiem jāatbilst vairākām īpašībām – pamatotībai, tālredzībai, atbildībai un stabilitātei.

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Litvins G. Likumdošanas negatīvie simptomi. Jurista Vārds, 17.02.2015., Nr. 07 (859), 2.lpp.
komentāri (14)
14 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Jurijs
18. Februāris 2015 / 17:24
0
ATBILDĒT
Rets gadījums, kad nav ko iebilst.
Johans
18. Februāris 2015 / 11:21
0
ATBILDĒT
Šajā JV numurā par TP lēmumiem vēl viens lielisks piemērs. Bez Senāta nosaukuma spējām izdzīvot tikai dažus mēnešu :) Tomēr atjaunosim, ko tikai nesen nolikvidējām!
Baraks Osama > Johans
18. Februāris 2015 / 11:51
0
ATBILDĒT
Te gan noteikti jāuzdod jautājums, cik argumentēts un pārdomāts bija sākotnējais lēmums no tā atteikties.
Johans > Baraks Osama
18. Februāris 2015 / 12:01
0
ATBILDĒT
Noteikti ir jautājams, cik sākotnējais lēmums bija pamatots. Tomēr, vai nevarētu teikt, ja reiz toreiz tika pieņemts šāds lēmums, tad jādzīvo tālāk, jo šīs jautājums nav prioritārs? Tas tāpat kā viens priekšnieks nopērk zaļus krēslus, nākamajm priekšniekam zālā krāsa nepatīk, viņš nopērk sarkanus. Ja pieļauj šādu nebeidzamu stāstu, tad citi jautājumi, kas tiešām ir svarīgi cilvēkiem, paliek novārtā!
Baraks Osama > Johans
18. Februāris 2015 / 13:00
1
ATBILDĒT
Atzīšu - nekad neesmu augstu vērtējis argumentu "citas lietas ir svarīgākas", ko regulāri dzird, piemēram, no parlamenta nacionālistiem un internacionālistiem. Tas būtu pamatots, ja likumdevēja kapacitāte būtu ierobežota un likumdošanas jautājumi būtu spiesti prioritārā rindā gaidīt savu kārtu. Savukārt, ja normatīvajā aktā jau tāpat paredzēti grozījumi, nesaskatu lielu skādi, ja pie reizes novēršam arī iepriekš sastrādātās ģeķības.
Johans > Baraks Osama
18. Februāris 2015 / 14:18
0
ATBILDĒT
Piekrītu! Garām ejot, ar dziļi noliektu galvu, var izlabot arī vecās kļūdas. Tomēr pavisam savādākai attieksmei būtu jābūt, ja šis jautājums speciāli tiek celāts un labots. Jebkurā gadījumā, "mētāšanās" lieki iztērēti resursi.
Dīvainības
17. Februāris 2015 / 16:43
0
ATBILDĒT
Varbūt beidzot jāpadomā par likumdevēja vecuma ierobežojuma noteikšanu. Kā 25-gadīgs deputāts var balsot par visai valstij svarīgu likumu? Arī likumprojektus jāsagatavo kvalificētiem speciālistiem, nevis jauniem puišiem un meitenēm ministrijās. Viņiem taču nav nekādas dzīves pieredzes un prakses!
Jurčiks > Dīvainības
18. Februāris 2015 / 09:52
0
ATBILDĒT
Ne tikai vecuma. Derētu arī psihiskās veselības un godīguma tests...
Jurčiks
17. Februāris 2015 / 08:16
0
ATBILDĒT
P.S. PVN likums - spēkā no 01.01.2013, grozīts jau 5 reizes; likums par nodokļiem un nodevām - pagājušajā gadā vien grozīts 7 reizes, bet 2013.gadā - 6 reizes; šogad mēneša laikā JAU paspēts grozīt; Civilprocesa likums - 2014.gadā grozīts 7x, 2013.gadā - 4x, 2012.g - 5x....

Tiesiskums, ko neteiksi...
Baraks Osama > Jurčiks
19. Februāris 2015 / 09:12
0
ATBILDĒT
Grūti komentēt par katru konkrēto gadījumu, bet principā, ja kāds konkrēts likums tiek grozīts ar ārkārtīgu regularitāti, vai tas teorētiski nevarētu būt neefektīvas tiesību sistēmas organizācijas simptoms? Proti, ka vienā likumā vai nu ir salikts ārkārtīgi plašs regulējums, ko pareizāk būtu daļēji regulēt ar speciālajiem likumiem, vai arī regulējums ir pārāk kazuistisks (nodokļu tiesībās gan bez kazuistikas nevar, jo nodokļu likumdošana lielos vilcienos nav nekas cits kā shēmotāju uzieto likuma robu lāpīšana). Varbūt visi grozījumi tiešām bija nepieciešami, bet, tā kā tie ir vienā tiesību aktā, rodas iespaids par masveidīgu un haotisku likuma grozīšanu.
Jurčiks > Baraks Osama
19. Februāris 2015 / 12:47
0
ATBILDĒT
Nodokļu likumos vajadzētu sākt ar to, ka izteš no Finmina darba grupām auditorkompāniju pārstāvjus, kuri ir mantiski ieinteresētas nesakaidrā regulējumā un robu atstāšanā...
Jurčiks
17. Februāris 2015 / 08:09
1
ATBILDĒT
Tas ir tiesiskums "tiesiskuma koalīcijas" izpildījumā...
:) > Jurčiks
20. Februāris 2015 / 12:57
0
ATBILDĒT
Varētu padomāt, ka pirms "tiesiskuma koalīcijas" bija citādi :)
Jurčiks > :)
20. Februāris 2015 / 15:24
0
ATBILDĒT
Bija citādi. Likumus tik bieži negrozīja. Piem., ap 2006.gadu CPL tika grozīts ap 3-4x gadā, PVN likums - vidēji 2x gadā. Ar Repši ieviesās revolucionārā sirdsapziņa, ko vēlāk pārņēma Vienotība, kas ar tiesiskumu uz lūpām tiesiskumu mīda kājām. Reāli sanāk, ka mīda savu muti :)))).
visi numura raksti
Uldis Ķinis
Skaidrojumi. Viedokļi
Krimināllikuma 193. un 193.1 panta piemērošanas teorētiskās un praktiskās problēmas
Liriska atkāpe juridiskā kontekstā. Ātro kredītu kompāniju piedāvātie pakalpojumi ir radījuši jaunu noziedznieku kategoriju. Viņu galvenais mērķis ir tikt pie ātrā kredīta, izmantojot citai personai piešķirtas tiesības, un ...
1 komentāri
Krista Bērziņa
Skaidrojumi. Viedokļi
Nejaušs notikums un tā sekas
Civiltiesiskajās attiecībās kādai no pusēm var rasties zaudējumi, kuru cēlonis var būt gan kādas personas darbība vai bezdarbība, gan objektīvi apstākļi, kas nav atkarīgi ne no vienas personas rīcības. Zaudējumi var būt gan ...
15 komentāri
Sannija Matule
Informācija
Maksātnespējas likuma saturs joprojām ir neskaidrs
Tikai nepilnas trīs nedēļas pirms Maksātnespējas likuma grozījumu spēkā stāšanās Saeima, atsaucoties Latvijas Bankas un komercbanku atkārtotajam aicinājumam, bet bez ievērības atstājot citu institūciju, piemēram, Latvijas ...
1 komentāri
Tiesībsarga birojs
Tiesību politika
Aicina Satversmē nostiprināt tiesībsarga institūcijas statusu un neatkarību
Tiesībsargs Juris Jansons pirms dažām nedēļām Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai un Juridiskajai komisijai nosūtījis konkrētu priekšlikumu un argumentus nepieciešamībai Latvijas Republikas Satversmi papildināt ar ...
Ginta Sniedzīte
Jurista vizītkarte
Ginta Sniedzīte
AUTORU KATALOGS