ŽURNĀLS Redaktora sleja

2. Februāris 2016 /Nr.5 (908)

Vienā virvē
7 komentāri

Šajā "Jurista Vārdā" vairākas publikācijas turpina aplūkot situāciju, kas izveidojusies saistībā ar tiesībpolitiskajām norisēm Polijā – vienā no lielākajām Eiropas Savienības dalībvalstīm un, pavisam noteikti, šīs organizācijas ietekmīgākajā Centrālās un Austrumeiropas reģiona dalībniecē. Nesen pie varas nākušā politiskā spēka īsi pirms gadumijas aizsāktās reformas sabiedrisko mediju pārraudzības sistēmā, kā arī jau mazliet senākais konflikts ap Polijas Konstitucionālās tiesas sastāvu piesaistījuši negaidīti plašu uzmanību citur Eiropā.

Reaģējot uz notikumiem Polijā, pirmo reizi iedarbināts "tiesiskuma mehānisms", kas nozīmē, ka Eiropas Komisija pašlaik veic tiesiskuma apdraudējumu novērtējumu šajā dalībvalstī un nepieciešamības gadījumā iesaka tai veikt pasākumus tiesiskuma aizsardzībai. Ja dalībvalsts tos nepilda, var sekot nākamais solis – tikt piemērots Līguma par Eiropas Savienību 7. pants, kas paredz pasākumus ES kopīgo vērtību aizsardzībai dalībvalstīs. Šī procedūra, ko var iniciēt viena trešdaļa dalībvalstu, Eiropas Parlaments vai Eiropas Komisija, var nozīmēt pat balsstiesību liegšanu "grēcīgajai" dalībvalstij.

Kādas tad ir ES kopīgās vērtības, kuru sardzē Polijā stājusies Eiropas Komisija?

Līgumā par ES lasām, ka "Savienība ir dibināta, pamatojoties uz vērtībām, kas respektē cilvēka cieņu, brīvību, demokrātiju, vienlīdzību, tiesiskumu un cilvēktiesības, tostarp minoritāšu tiesības. Šīs vērtības dalībvalstīm ir kopīgas sabiedrībā, kur valda plurālisms, tolerance, taisnīgums, solidaritāte un kur nav diskriminācijas, kā arī valda sieviešu un vīriešu līdztiesība".

Šīs vērtības – cilvēka cieņa, brīvība, demokrātija, vienlīdzība, tiesiskums un cilvēktiesības – ir pamats, uz kura būvēta ES ēka, kas diemžēl, šķiet, šobrīd sākusi bīstami irt ekonomiskās, bēgļu un migrantu, kā arī ārēju militāru krīžu iespaidā. Izveidojusies situācija, kas likās pilnīgi neticama 2004. gadā, kad Latvija priecājās par veiksmīgo pievienošanos šim pasaules stabilāko un arī pārtikušāko valstu klubam.

Nav šaubu, ka tieši šo pamatvērtību ievērošana ir arī iemesls, kādēļ ES dalībvalstis (katra atsevišķi un visas kopā) līdz šim ir bijušas tik veiksmīgas un mierpilnas, ka uz tām kā savu sapņu mājvietu lūkojas miljoniem cilvēku citos pasaules reģionos.

Diemžēl krīzes nozīmē pārbaudījumu spējai šīs pamatvērtības ievērot – līdzīgi kā grūtības pārgājienā atklāj ceļabiedru rakstura neciešamākās šķautnes. Un pārgājiena situāciju attiecinot uz ES, diemžēl arī jāsecina, ka gadījumā, ja viens (nemaz nerunājot par vairākiem!) no ceļotājiem nenoturēsies pie kopējās virves (pamatvērtībām), arī visi pārējie pārgājiena dalībnieki var bīstami sašūpoties virs haosa bezdibeņa.

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Gailīte D. Vienā virvē. Jurista Vārds, 02.02.2016., Nr. 5 (908), 2.lpp.
komentāri (7)
7 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
sm.
2. Februāris 2016 / 11:46
0
ATBILDĒT
Ko līdz mediju neatkarība, kad nav "zvērināto profesiju" pašregulācijas orgānu neatkarības gadījumā, ja šie neatkarīgie mediji izgaismo masīvas problēmas tiesu sistēmā? Tikai vairāk stiprina sabiedrības iespaidu par likuma nevaru Latvijā. Gaidīsim, vai notāre Daina Andersone tiks atcelta no amata.
:):) > sm.
2. Februāris 2016 / 12:40
8
ATBILDĒT
Kādu likumu tad ir pārkāpusi šī notāre? Varbūt šis arī vairāk ir stāsts nevis par likuma varu, bet par vērtībām un cilvāka ētisko kodolu.
sm. > :):)
2. Februāris 2016 / 15:59
0
ATBILDĒT
Ir audioieraksts, kurā zvērināts notārs piekrīt apliecināt fiktīvu mantojumu 50+ tūkstošu eiro apmērā, esot informēts, ka tas nav mantojums, bez nezināmā veidā iegūta skaidra nauda. Protams, to var neatzīt par neattiecināmu pierādījumu, jo tas nav iegūts izmeklēšanas darbību ietvaros veiktā eksperimentā, bet ir bijusi tikai izmeklējošās žurnālistikas iniciatīva. Bet tomēr – vai šis gadījums nav pietiekams, lai LZNP rīkotos likumā atļautajos veidos?

Tā nav privāta negodība, tā ir visas tiesību sistēmas nodevība. Šādi juristi balsta korupciju Latvijā un viņus stutē atbalstītāji – draugi, paziņas, ja klusēs – tad arī notāru saime.
sm. > :):)
2. Februāris 2016 / 15:39
0
ATBILDĒT
Varētu būt vairāki likumi dažādās tiesību nozarēs. Vispārīgākais laikam Notariāta likums, 40.pants: Zvērinātam notāram jāatsakās no aktu un apliecinājumu taisīšanas, ja no viņa tiek prasīta līdzdalība darbībās, kuras acīmredzami kalpo prettiesiskiem un netikumīgiem mērķiem.
sm. > sm.
5. Februāris 2016 / 08:00
0
ATBILDĒT
Pēc šīrīta intervijas LR1 ar LZNP Sandru Stīpnieci izskatās, ka tuvojas Maximas tipa iznākums, kad atbildība sairst putekļos. Zvērinātās profesijas ir bravūrīgas tad, kad jārunā par pašregulācijas stiprināšanu un to, cik tā efektīvi strādā. Kad atklājas milzu sistēmiska problēma, aste kājstarpē un „notāri nav atbildīgi”. Tad kam mums latīņu tipa notariāts mantojumiem – tas kalpo tikai „zīmoga nodokļa” iekasēšanai?

„Mēs caur mantojumu gribam legalizēt mums piederošu naudu”. Vai žurnālisti vēl skaidrāk varēja pateikt, ka runa ir par prettiesisku mērķi? „Cik ierakstīsiet, tik nomantosiet. Cik es dzirdu no sabiedriskajiem medijiem, pārbauda tikai tad, ja ir kādas aizdomas par noziedzīgu darījumu vai ir kādas sūdzības. Pretājā gadījumā neko nepārbauda. Kurš tad to spēj pārbaudīt?” tā notāre Daina Andersone.

Ir minētais NL 40.pants. Ja tāds pants ir, tad ir atbildība par tā pārkāpšanu. Notārs pārkāpj ar to, ka neatsakās taisīt apliecinājumu. Konkrētajā situācijā neatteikšanās noveda pie tā, ka tika atmazgāts no valsts budžeta nozagtais pus miljons.
:):) > sm.
6. Februāris 2016 / 13:32
0
ATBILDĒT
Jā, piekrītu! Stīpniece radio teica, ka likumu notāre nav pārkāpusi, bet disciplinārlieta ir ietrosināta par to, ka un kā publiski runājusi :):):):)
Kauns, notāri! Izklausās patiešām nožēlojami!!!!!!! Tagad visi jūsu varbūt patiesi labi domātie lobētie priekšlikumi izraisa vairāk nekā šaubas, ka tie ir sabiedrības nevis jūsu kabatas inetersēs!!
sm. > sm.
5. Februāris 2016 / 15:47
0
ATBILDĒT
Varbūt ir kāds zinošs, patiess un atklāts (jo šīs īpašības arvien vairāk nākas minēt kopā, lai norādītu uz godprātīgu cilvēku Latvijā) notārs, kurš varētu paanalizēt, kāpēc ir tā, ka Vācijā (vai citā tiesiskā valstī) notariāts strādā efektīvi, bet mums caur notāru var noziedzīgi iegūtus līdzekļus legalizēt. Problēma ir tiesību normās, LZNP darbībā, likumu interpretācijā?... Nevar būt, ka tiesiska valsts balstās vien uz amatpersonas ētisku pienākumu nenodarīt kaitējumu bez reālas iespējas pārkāpumu pierādīt un saukt personu pie atbildības.
(Atvainojos, ka komentāri par notāriem seko redaktora slejai par medijiem, jāpiesauc "ļoti liela nepieciešamība" kā universāls attaisnojums Latvijā)
visi numura raksti
Numura tēma
Meita Kaza un dēls Raspodiņš: bērna vārda došanas tiesiskie aspekti
Pagājušā gada nogalē vairākos masu medijos parādījās pārskati par Latvijā sastopamajiem retajiem un neparastajiem vārdiem. Kā interesantākie piemēri tika minēti zēnu vārdi Džihads, Žikivators, Afrikants, Aminžons, Pirāts, ...
68 komentāri
Jurista Vārds
Informācija
“Jurista Vārda” abonenti laimē 63 vērtīgas grāmatas
Pateicoties lasītājiem par interesi un uzticību, "Jurista Vārda" redakcija sadarbībā ar žurnāla izdevēju VSIA "Latvijas Vēstnesis" arī šogad rīkoja juridiskās literatūras izlozi saviem pasūtītājiem: žurnāla "Jurista Vārds" ...
Egils Levits
Skaidrojumi. Viedokļi
Valsts prezidenta aizvietošana
Valsts prezidenta aizvietošanu nosaka Satversmes 52. panta otrais teikums: "Tāpat Saeimas priekšsēdētājs izpilda Valsts Prezidenta vietu, ja pēdējais atrodas ārpus valsts robežas vai citādi aizkavēts izpildīt savu amatu."
3 komentāri
Kristīne Krūma
Eiropas telpā
Polijas masu mediju regulējums: Eiropas Savienībai ir iespējas iesaistīties
Kopš 2010. gada Komisija veic pārskatu par likuma varas ievērošanu dalībvalstīs. Tādējādi Eiropas Savienībai ir iespējas iesaistīties valsts iekšējās lietās situācijās, kad notiek sistēmiski cilvēktiesību pārkāpumi. Pašlaik, ...
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Eiropas telpā
Eiropas Komisija par tiesiskumu Polijas notikumu kontekstā
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā piedāvā skaidrojumu saistībā ar Eiropas Komisijas uzsākto pārbaudes procedūru pret Poliju, lai izvērtētu, vai grozījumi tiesību aktos (tai skaitā saistībā ar sabiedrisko raidorganizāciju ...
AUTORU KATALOGS