Februārī mirušais tiesnesis Skalija 30 gadu garumā ASV Augstākajā tiesā stāvēja sardzē par konservatīvām vērtībām un sevišķi konservatīvām tiesību piemērošanas metodēm.
Pasaulē nav daudz praktizējošu juristu, kuru aiziešanai tik lielu uzmanību pievērstu visu kontinentu masu mediji. Iemesls skaidrs: tiesnesis Skalija bija viens no deviņiem pasaules varenākās valsts ietekmīgākās tiesu institūcijas locekļiem, un tādējādi viņa viedoklim bija ārkārtīga liela ietekme, kas netiešā veidā pletās pat ārpus ASV robežām. Turklāt viņš bija slavens ar savu galēji konservatīvo tiesībpolitisko orientāciju.
Šobrīd sākusies cīņa par Skalijas pēcteci amatā, jo līdz ar viņa pēkšņo nāvi (par kuru jau sākušas klīst sazvērestības teorijas) negaidītā kārtā "atvērusies vakance" dod iespēju demokrātam Obamam šim amatam izvirzīt liberāli noskaņotu tiesnesi, kurš tādējādi izjauktu ilggadējo spēku samēru ASV Augstākajā tiesā (četri liberāļi un pieci konservatīvi noskaņoti tiesneši). Tas savukārt desmitgadēm uz priekšu ietekmētu un mainītu ASV tiesību un politikas virzību, tai skaitā homoseksuālu laulību, abortu, ieroču aprites, veselības aprūpes sistēmas u.tml. sensitīvos jautājumos.
Tomēr Senātā, kuram jāapstiprina prezidenta priekšlikums, vairākums vietu ir republikāņu rokās, kas nozīmē nepārvaramu šķērsli Obamas izvirzītā kandidāta ceļā. Politikas komentētāji diskutē par to, vai ASV prezidentam tomēr izdosies pierādīt, ka arī gadu pirms termiņa beigām viņš patiešām vēl "ir" ASV vadītājs un spēj panākt sava kandidāta apstiprināšanu. Citi spekulē ap variantiem, kā Obama varētu piedāvāt Senātam "nenoraidāmu" kandidātu, piemēram, kādu juristu no nacionālajām un reliģiskajām minoritātēm, pret kuru republikāņi pirmsvēlēšanu laikā nevarētu nenobalsot aiz bailēm vairot "tikai balto cilvēku" partijas stereotipisko imidžu un tādējādi zaudēt "krāsainos" vēlētājus.
Šīs debates mums atkal atgādina, ka jurisprudence atšķirībā no eksaktām nodarbēm ir vērtību piemērošanas māksla. Labojot laikrādi, pulksteņmeistara ētiskie uzskati un politiskā pārliecība nav būtiski. Ar tiesnesi, it īpaši konstitucionāla līmeņa tiesā, ir gluži pretēji. Savukārt šādas tiesas vairākuma viedoklis rezonē visas tieslietu sistēmas un līdz ar to arī valsts mērogā.
Par tiesnesi Skaliju un viņa tiesībfilozofisko pārliecību – arī šodienas "Jurista Vārdā".