Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

ŽURNĀLS Numura tēma

21. Jūnijs 2016 /Nr.25 (928)

Kā runāt tiesas zālē
2 komentāri
Foto: Boriss Koļesņikovs

Neskatoties uz to, ka mutvārdu process mūsdienu tiesā ir kļuvis retāks (un tā proporcionalitāte līdz ar augstāku tiesas instanci attiecīgi sarūk), tas tomēr veido sabiedrības standarta priekšstatu par tiesas spriešanas procesu: askētiski lietišķa tiesas zāle (ar paaugstinājumu), fonā pie sienas Latvijas ģerbonis, bargs un vērīgs tiesnesis mantijā ar apzeltītu ķēdi, kurš klausās lietas dalībnieku teiktajā un kaut ko ik pa laikam pajautā un pieraksta.

šis raksts ir maksas saturs
ATVĒRT AR KODU
3
VĒL PAR ŠO TĒMU
komentāri (2)
2 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Viesturs
22. Jūnijs 2016 / 16:38
0
ATBILDĒT
Jauka sleja, kā jau uz svētkiem :)
Seskis
21. Jūnijs 2016 / 11:38
0
ATBILDĒT
Seskim vienmēr bijis ļoti bail no Tiesām, lielākoties sakarā ar visnotaļ nelielo runāšanas praksi un nespēju skaidri izteikties! Vēl būdams pionieris, pagājušā gadsimta astoņdesmito gadu beigu periodā Seskis izdomāja teoriju, ka „attīstītais sociālisms" pēc būtības ir matriarhāla valsts pārvaldes sistēma, kas tika salīdzināta ar posmkāju - skudru, zirnekļu un bišu, sabiedrības organizāciju, kur tiek apkalpota attiecīgā skudru vai bišumāte (Partija) un pārējās sabiedrības organizācija ir pakļauta pilnībā Virsmātes apgādāšanai un aizsardzībai. Posmkāju radībiņas planētu apdzīvo krietni ilgāk par cilvēku, tātad sabiedrības modelis ir dzīvotspējīgs, tām ir unikālas tehnoloģijas (zirnekļtīkls, medus, loģistika, kondicionēšanas sistēmas u.t.t), vienīgi indivīdam nav vērtības. Teorijas izklāstam klasesbiedriem sekoja Seska vecāku vizīte pie skolas direktora, pēc kuras ikreiz, kad Seskis vēlējās izteikties mājās vai skolā, sekoja atgādinājums par Arnoldonkuli, kurš arī esot runājis, ko domājis, un vienā dienā pazudis. Pavisam un uz visiem laikiem!
Kopš tā laika Seskim nav ļauts runāt, līdz ar ko vajadzība runāt atkrita, bet, tā kā tagad bieži jāiet uz Tiesām, tad Seskis cenšas izdvest artikulētas, daudzmaz dzirdes aparātam uztveramas skaņas.
Kad Seskis par savām bailēm stāsta priekšniecei, tā ievelk gaisu savās plaušās, un seko brēciens - cik ilgi tu Tiesā strādāji, maita?! Tā kā būtu laiks pierast! Neko darīt, Seskis velk kājās savas lielās Čārlija Čaplina bikses, kurās drošībai sabāž pamperus, ietaiņā kabatā lielu kabatlakatu, uz kura izšūti Makss un Morics, ņem lietas materiālus un iet uz Tiesu.
Tiesā Seskis pastiprināti svīst un uz vieglākiem jautājumiem drudžaini atbild, rokoties pa papīru kaudzi. Ja procesa dalībnieku vai Tiesas uzdotie jautājumi kļūst pārāk sarežģīti, Seskis izvelk kabatslakatu un sāk skaļi raudāt. Smagākos gadījumos Seskis imitē ģīboni, tādējādi panākot pārtraukumu Tiesas sēdē, un līdz ar to iespēju apdomāties.
Kas attiecas uz pārliecināšanas spējām, ne vienmēr pozitīvs Tiesas spriedums rada gandarījumu un padarīta darba sajūtu. Daudz svarīgāk bieži vien ir spēja ne tikai atrast juridiskos argumentus un pretargumentus, bet iedziļināties un saprast procesa dalībnieku patiesās intereses un mērķus, lai procesa gaitā atrastu kopsaucēju un panāktu izlīgumu, kas apmierina visus prāvniekus.
visi numura raksti
Inga Putra
Numura tēma
Tiesu runas kvalitāte – būtisks jurista profesionalitātes rādītājs
Neskatoties uz to, ka likumdevējs no 2013. gada 1. janvāra par prioritāru administratīvo lietu izskatīšanas procesu noteicis rakstveida procesu, rajona tiesā, skatot lietas pirmajā instancē, ne mazāk kā 2/3 no visām lietām tiek ...
22 komentāri
Ruta Vītiņa
Numura tēma
Runāt, lai pārliecinātu...
Aktiera un jurista darbā ir daudz kopīga. Kā vieniem, tā otriem noteiktā brīdī jāspēj koncentrēties, neskatoties uz satraukumu, nogurumu vai sliktu pašsajūtu. Kā aktierim jāpārvalda teksts, tā arī juristam jāzina visi lietas fakti ...
Dana Rone
Numura tēma
Gatavojoties runāt tiesā
Tiesu runas stils gadsimtu gaitā un atkarībā no valsts ir būtiski mainījies. Ir bijuši laiki, kad uzvaru tiesā varēja nodrošināt skaista un pārliecinoša runa.1 Ir bijuši laiki, kad tiesu runas ilgums un poētisms ir ticis vērtēts kā ...
Gvido Zemribo
Numura tēma
Par notiekošo tiesas zālē: tiesu runa lietas dalībnieku un tiesnešu izpildījumā
Jānis Neimanis
Numura tēma
Tiesneša tiesu runa
Ir pierasts, ka, debatējot par tiesu runas tematu, ar to saprotam lietas dalībnieku un to pārstāvju – zvērinātu advokātu – runu mutvārdu procesā tiesas sēdes laikā. Šajā diskursā atrodami vairāki ieteikumi, kā izkārtot ...
AUTORU KATALOGS