ŽURNĀLS Intervija

5. Septembris 2017 /Nr.37 (991)

Šķīrējtiesu procesos svarīgi pārzināt procesuālās tiesības
Eva Kalniņa intervijā JURISTA VĀRDAM
Foto no personīgā arhīva

Latvija ver lepoties ar augsta līmeņa juristu, kuri guvuši panākumus ārpus valsts pārvaldes, pārstāvniecību Pastāvīgajā šķīrējtiesā. Kopš pavasara šādā lomā ir arī Latvijas Republikas pārstāve Pastāvīgajā šķīrējtiesā, advokāte (attorney-at-law, Ņujorka, ASV); vadošā speciāliste (Counsel) Levy Kaufmann-Kohler juridiskajā birojā Ženēvā (Šveicē) Eva Kalniņa, kura piekrita sarunai par šo amatu un šķīrējtiesām vispār.

Pastāstiet, lūdzu, par Pastāvīgās šķīrējtiesas jeb PCA tiesneša amatu. Kā radās interese par šo konkursu un kandidēšanu tajā? Kāda bija atlase?

Tieslietu ministrija izsludināja konkursu uz Pastāvīgās šķīrējtiesas tiesneša amatu, izvirzot konkrētas prasības. Konkurss notika divas kārtās. Kandidātiem bija jāatbilst noteiktām prasībām – autoritāte starptautisko tiesību jautājumos, angļu un franču valodas prasme, profesionālā pieredze šajā jomā, izpratne par procesuālajām normām, laba reputācija un gatavība pildīt pienākumus.

Pirmais solis bija motivācijas vēstules un CV nosūtīšana. Otrajā kārtā notika intervija ar Tieslietu ministrijas izveidotu žūriju, kuras sastāvā bija atzīti starptautisko tiesību speciālisti no Augstākās tiesas, Ārlietu ministrijas, Tieslietu ministrijas, Valsts kancelejas un Latvijas Universitātes.

Jānorada, ka konkrētajā gadījumā runa nav par pastāvīgu šķīrējtiesneša amatu kā tādu. Faktiski tā ir tikai iekļaušana sarakstā, kas negarantē iecelšanu par šķīrējtiesnesi kādā konkrētā lietā. Nonākšanu PCA sarakstā var pielīdzināt iekļaušanai Starptautiskā investīciju strīdu izšķiršanas centra (ICSID) sarakstā, kurš darbojas pēc tāda paša principa. Atrašanās šādos sarakstos nodrošina lielāku atpazīstamību un iespēju tikt ieceltam par šķīrējtiesnesi kādā konkrētā lietā.

Katrai valstij ir tiesības PCA sarakstā iekļaut četrus šķīrējtiesnešus. Latvija šo iespēju ir izmantojusi, efektīvi un caurskatāmi noorganizējot šo konkursu. Protams, man ir liels gandarījums par konkursa iznākumu un iekļaušanu šajā saraksta līdzās tādiem starptautisko tiesību speciālistiem kā Ineta Ziemele, Egils Levits un Mārtiņš Paparinskis. Ar I. Ziemeli un M. Paparinski esam seni kolēģi, ilgus gadus pazīstami, un M. Paparinskis ir arī mans kursabiedrs.

Šobrīd esmu iesaistīta vienā Pastāvīgās šķīrējtiesas lietā. Tas ir investīciju tiesību strīds, kas balstīts uz divpusējo investīciju aizsardzības līgumu starp Ukrainu un Krieviju. Strīda būtība ir ekspropriācijas, kas notikušas Ukrainā sakarā ar Krimas aneksiju. Tas ir ļoti politisks strīds, kas vienlaikus izraisa vairākus sarežģītus, bet ļoti interesantus starptautisko tiesību jautājumus.

Kura puse ierosināja šo procesu?

Tie bija Ukrainas investori, kas vērsās pret Krieviju. Pamatproblēma ir par to, vai šis divpusējais līgums vispār var tikt piemērots attiecībā uz Krimas teritoriju, jo šī līguma noslēgšanas brīdī Krima nebija Krievijas, bet gan Ukrainas teritorijas sastāvdaļa. Līdz ar to rodas jautājums par juridiskajām sekām, kas izriet no Krievijas de facto kontroles pār Krimas teritoriju. Ir arī vairāki citi nopietni juridiskie jautājumi, kurus nevaru plašāk komentēt, jo lieta ir konfidenciāla.

Kādas vēl tiesību nozares bez starptautiskajām publiskajām tiesībām būtu jāpārzina šādos strīdos? Gan šajā lietā, gan Pastāvīgās šķīrējtiesas procesos vispār?

Prasības šajā lietā ir līdzīgas kā visās lietās.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Inese Baikovska
Skaidrojumi. Viedokļi
Administratīvā pārkāpuma lietas atjaunošana sakarā ar jaunatklātiem apstākļiem
Administratīvo pārkāpumu lietas, kurā spēkā stājies nolēmums – atjaunošana sakarā ar jaunatklātiem apstākļiem, garantē taisnīga nolēmuma pieņemšanu un administratīvi sodītās personas tiesības uz taisnīgu nolēmumu. Tomēr ...
1 komentāri
Dita Svārupa
Skaidrojumi. Viedokļi
Likumdevēja gribas nozīme un tās skaidrošana
Likumdevēja gribas noskaidrošana un tās nozīme mūsdienu tiesiskajā sistēmā ir būtisks un tai pašā laikā padziļināti neizpētīts jautājums. Likumdevēja griba kā viens no tiesību normu interpretētāju palīglīdzekļiem ir vērā ...
1 komentāri
Tiesību politika
Tieslietu ministrs – par tieslietu nozares prioritātēm valsts budžetā
1 komentāri
Datu valsts inspekcija
Tiesību politika
Komerciāli paziņojumi e-pastā un viedtālrunī: no datu valsts inspekcijas skatpunkta
Datu valsts inspekcija Informācijas sabiedrības pakalpojumu likuma 12. panta pirmajā daļā un 13. panta pirmajā daļā noteiktās kompetences ietvaros norāda, ka paziņojumu, kas atbilst minētā likuma 1. panta 3. punktā noteiktajam, ...
Tieslietu ministrija
Tiesību politika
Ārvalstu konstitucionālo tiesību aktualitātes (II)
Šajā numurā publicēta Tieslietu ministrijas sagatavotā ārvalstu konstitucionālo tiesību jomas aktualitāšu apskata otrā – noslēdzošā daļa. Atgādinām, ka raksta pirmajā daļā tika sniegts ieskats Itālijas, Lietuvas un ...
AUTORU KATALOGS