ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

12. Septembris 2017 /Nr.38 (992)

Labticīgais ieguvējs un zemesgrāmatu ieraksta publiskā ticamība
8 komentāri
Prof. Dr. iur.
Jānis Rozenfelds
 

"Ar īstu mīlu ir tāpat kā ar garu parādīšanos – visi par to runā, bet maz ir tādu, kas to pieredzējuši."1 – Fransuā VI de Larošfuko

1. Labticīgais ieguvējs

Labticīga ieguvēja jēdziens Latvijas tiesībās ir kā Fransuā VI de Larošfuko aprakstītā īstā mīlestība – "visi par to runā, bet maz ir tādu, kas to pieredzējuši".

Labticīga ieguvēja jēdziens nav definēts Latvijas likumā. Tā aptuvens raksturojums izriet no Civillikuma (turpmāk – CL) 122. panta: "persona (..) atzīstama par lietas labticīgu ieguvēju (..), ja tā nav zinājusi vai tai nav vajadzējis zināt, ka lieta pieder otram laulātajam (..) un ka tā atsavināta vai ieķīlāta pret otra laulātā gribu".

Šis labticīga ieguvēja raksturojums var attiekties gan uz kustamu, gan uz nekustamu lietu.

Labticīgais nekustamā īpašuma ieguvējs ir šķietams ieguvējs. Ieguvējs ir persona, kas ierakstīta zemesgrāmatā kā nekustamā īpašuma īpašnieks (CL 994. pants). Šķietams ieguvējs ir persona, kas ierakstīta kā nekustamā īpašuma īpašnieks, bet nav ieguvusi īpašuma tiesības.

Labticīgais nekustamā īpašuma ieguvējs ir šķietams ieguvējs, ja ieguvis nekustamo īpašumu no personas, kas nav īpašnieks (CL 987. panta otrā daļa), kam nav bijis tiesības vai gribas atsavināt nododamo lietu (CL 988. pants), vai arī ja ir notikusi maldība par nododamo lietu (996. panta pirmā daļa).

Nekustamā īpašuma šķietams ieguvējs ir labticīgs nekustamā īpašuma ieguvējs, ja uz to brīdi, kad viņa tiesības ierakstītas zemesgrāmatā (CL 994. pants), viņš nezina un nevar zināt, ka patiesībā nav ieguvis īpašuma tiesības iepriekš, t.i., CL 987.–988. un 996. pantā norādīto šķēršļu dēļ.

Apstākļi, kuru dēļ labticīgais ieguvējs nav ieguvis īpašuma tiesības, jeb šķēršļi īpašuma tiesību iegūšanai var būt subjektīvi vai objektīvi. Subjektīvs šķērslis īpašuma tiesību iegūšanai ir, piemēram, nodevēja svarīga maldība (CL 1445. pants). Subjektīvs šķērslis īpašuma tiesību iegūšanai kļūst ieguvējam zināms tikai tad, kad attiecīgais darījums tiek apstrīdēts. Objektīvs šķērslis īpašuma tiesību iegūšanai ir, piemēram, ja lietu atsavinājusi persona, kurai nav bijusi tiesība atsavināt nododamo lietu (CL 988. pants).

Labticīgais nekustamā īpašuma ieguvējs pēc tam, kad viņš uzzina par to, ka viņa iegūtā īpašuma tiesība ir tikai šķietama, joprojām ir labticīgs ieguvējs. Taču pēc tam, kad ieguvējam kļūst zināmi apstākļi, kas padara viņa ieguvumu par šķietamu, labticīgais ieguvējs vairs nav labticīgs valdītājs un nevar atsaukties uz labticīgu valdīšanu kā priekšnoteikumu nekustamā īpašuma iegūšanai, ja vien uz brīdi, kad ieguvējs par šiem šķēršļiem uzzinājis, ieilgums jau nav iestājies.

Kā nekustamā īpašuma labticīgs valdītājs labticīgais nekustamā īpašuma ieguvējs var kļūt par nekustamā īpašuma īpašnieku uz ieilguma pamata (CL 998.–1029. pants), ja viņš nezināja un nevarēja zināt par kādu no iepriekš minētajiem šķēršļiem nekustamā īpašuma iegūšanai pa visu ieilguma laiku (CL 1013. pants).

Ar brīdi, kad nekustamā īpašuma šķietams ieguvējs kļūst nekustamā īpašuma īpašnieks uz ieilguma pamata vai arī nodevējs vai cita persona atprasa nekustamo īpašumu no labticīgā ieguvēja, apstāklis, ka viņš bijis labticīgs nekustamā īpašuma ieguvējs, zaudē juridisku nozīmi.

Ja tiesisks darījums, uz kuru īpašuma pāreja dibinās, ir aizliegts ar likumu (CL 989. pants), tad persona, kas nekustamo īpašumu ieguvusi uz šāda darījuma pamata, nav atzīstama par labticīgu ieguvēju. Darījums, kas ar likumu ir aizliegts, jeb pretlikumīgs darījums (CL 1415. pants) ir tāds darījums, kas ir pretējs likumam pēc sava satura.2 Nevienam nav tiesību aizbildināties ar likuma nezināšanu, un līdz ar to nevienam nav tiesību uzskatīt sevi par labticīgu ieguvēju, ja viņš savu tiesību pamato ar šādu darījumu. Piemēram, nekustamā īpašuma nodošana pretēji likumiskam aizliegumam nav spēkā (CL 1077. pants). Ieguvējam nav pamata uzskatīt, ka viņš ieguvis nekustamo īpašumu, ja nodošana notikusi laikā, kad pastāvējis atsavināšanas aizliegums. Šāds atsavinājums ir absolūti spēkā neesošs.

Šis gadījums norobežojams no tāda, kad atsavinātājam nav bijis īpašuma tiesību uz atsavināto nekustamo īpašumu vai arī viņš nav bijis spējīgs atsavināt.3

Darījums, kas neatbilst likumam, ir tāds, kura pretlikumīgais raksturs nevar būt nezināms ieguvējam. Turpretim tiesību neesamība uz atsavināmo nekustamo īpašumu vai atsavinātāja gribas defekti darījuma noslēgšanas brīdī ir darījuma iekšējs trūkums, uz kura nelabvēlīgo seku novēršanu tieši vērsta labticīga ieguvēja aizsardzība.

Labticīgais nekustamā īpašuma ieguvējs ir nekustamā īpašuma valdītājs vai nu tieši (CL 876. panta pirmā daļa, 882. pants), vai caur vietnieku (CL 876. panta otrā daļa, 887. pants).

Labticīga nekustamā īpašuma iegūšana pati par sevi nevar būt pamats iegūšanai ar ieilgumu, jo tā attiecas tikai uz iegūšanas brīdi, nevis uz visu likumā noteikto nepieciešamo labticīgas valdīšanas laiku. Labticīgais nekustamā īpašuma ieguvējs, kurš uzzinājis vai kuram vajadzēja uzzināt par šķēršļiem, kuru dēļ viņš, kaut arī ierakstīts zemesgrāmatā kā īpašnieks, tomēr nav ieguvis nekustamo īpašumu, pārstāj būt labticīgais valdītājs, taču viņš joprojām ir labticīgais nekustamā īpašuma ieguvējs.

VĒL PAR ŠO TĒMU
— likumi.lv —
Civillikums  
komentāri (8)
8 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Raimo
23. Septembris 2017 / 19:18
5
ATBILDĒT
Prof. Dr. iur., kurš ir arī zvērināts advokāts (nezin kāpēc profesors kautrējas to norādīt), ir izdarījis tirgus tantiņu līmeņa secinājumus, ka Latvijā arī saistībā zemesgrāmatu publiskās ticamības institūtu valda BARDAKS! Interesanti, kad profesors pie šādas atklāsmes ir nonācis! Un ko profesors ir darījis, lai šo bardaku samazinātu! Vai varbūt profesoram kā zverinātam advokātam šāds bardaks ir izdevīgs...
Tirgus tante > Raimo
25. Septembris 2017 / 22:26
0
ATBILDĒT
Profesors ir runājis un rakstījis par šo problēmu gadiem ilgi (tas ir arī vienīgais jebkura profesora ietekmes veids). Turpretī tieslietu politikas veidotāja Tieslietu ministrija ir bijusi kurla un darījusi visu, lai šo, kā jūs, Raivo sakāt, BARDAKU, tikai pavairotu! Lūk, kā tas ir.
Un viss kļūs tikai trakāks, kad bankām un ātrajiem kreditētājiem tiks piešķirtas tiesības uzlikt un noņemt hipotēkas, tātad faktiski darboties kā zemesgrāmatu tiesnešiem.
Mūs gaida gaiša nākotne, kad visi karos ar visiem un uzvarēs stiprākais, jo valsts no tiesiskās stabilitātes garanta funkcijām būs atteikusies pavisam.
Seskis
15. Septembris 2017 / 10:26
1
ATBILDĒT
Šogad Seskis veselas trīs reizes darba darīšanās ir vērsis Zemesgrāmatu uzmanību uz apstākli, ka ieraksti Zemesgrāmatā acīmredzami nesakrīt ar Valsts Zemes dienesta datiem. Visas trīs reizes Zemesgrāmata ir atzinusi Seska argumentu pamatotību un labojusi ierakstus. Un tagad padomājiet - vai jūs uzticētos publiskam ierakstam, kas izdarīts pēc Seska norādītajiem argumentiem un iesniegtajiem dokumentiem? Seskis neuzticētos! Vēl viena sfēra ir nekustamā īpašuma reģistrēšana būvniecības ieceres realizācijas ceļā. Piemēram, Seska kaimiņienei Vancenītei daudzdzīvokļu mājā pieder dzīvoklis. Vancenīte pilnvaro būvfirmu izstrādāt būvprojektu, firmas pārstāve aiztipina uz būvvaldi, kur iesniedz projektu uzbūvēt reģipša starpsienu dzīvoklī. Būvvalde tādam sīkumam neprasa kopīpašnieku piekrišanu, bet būvfirma uzbliež starpsienu un atdalīto telpu reģistrē Kadastra reģistrā uz ieraksta Zemesgrāmatā uz sava vārda. Tagad Zemesgrāmatā ir divi dzīvokļa īpašumi, no kuriem viens ir reģistrēts bez tiesiska pamata (uz pilnvaras pamata būvdarbu veikšanai), lai gan dabā ir tikai viens īpašums. Līdzīgi triki ir ar dabā neesošām mājām. Būvvaldē ierodas Buņģa kungs, kurš lūdz pagarināt 1959.gadā izdotu būvatļauju. Būvinspektori dodas uz apbūves vietu, bet tur tikai putni čivina un biklas stirniņas skraida, mājas nav, bet Zemesgrāmatā lepni stāv ieraksts, ka tur ir 2- stāvu dzīvojamā māja un vēl saimniecības ēkas. Valsts Zemes dienests savukārt norāda, ka izmaiņas kadastra informācijā var veikt, ja ir izziņa par būvju neesību dabā, bet tāda izziņa jāiesniedz īpašniekam, kurš spītīgi apgalvo, ka māja tur esot, un būvvaldes pienākums ir pagarināt 1959. gada būvatļaujas termiņu. No minētajiem un līdzīgiem gadījumiem Seskis ir secinājis, ka publiska ticamība aprobežojas ar to, ka var noskaidrot, ka personai A pieder īpašums B. Publiskais ieraksts neapliecina ne to, ka nekustamais īpašums ir iegūts tiesiski, ne arī to, ka korroborrrētais īpašums dabā pastāv.
Drama queen
15. Septembris 2017 / 09:04
0
ATBILDĒT
Baumo, ka Saeimā strauji virzās priekšlikums, kas ļaus bankām un kredītu firmiņām hipotēkas nekustamajam uzlikt un noņemt pašiem, bez notāra vai zemesgrāmatu tiesneša klātbūtnes.
Kāpēc gan arī Tieslietu ministrijas funkcijas pie viena nenodot privātā sektora, piemēram, Komercbanku asociācijas vai Darba devēju konfederācijas ziņā?
Laika ekonomijas nolūkos - kā projektiņš izstrādāts, tā bez liekām formalitātēm pa taisno uz Saeimu? Liekais starpposms (TM) jāatmet.
Arī tiesas ir novecojis tiesiskas valsts relikts - to vietā jau drīzumā stāsies šķīrējtiesas, vēl labāk - parādu piedziņas firmas vai linča tiesas.
Publiskā privātā partnerība tīrā veidā!
Kas maksā, tas pasūta mūziku.
Korekcija > Drama queen
15. Septembris 2017 / 11:57
0
ATBILDĒT
Nepareizi baumo! Jo šī "gaišā" doma strauji virzās uz priekšu Tieslietu ministrijā, nevis Saeimā. Kolēģi, kas tur ir darba grupā, stāsta, ka TM ir atsaukusies banku lobija aicinājumam kredītiestādes pasargāt no nomokošajiem notāru pakalpojumiem, jo bankas pašas spējot būt "vienas pieturas aģentūras". Šī ideja likumdevējam tūliņ tiks pienesta uz paplātas ātrai pasniegšanai.
vājprāts > Korekcija
15. Septembris 2017 / 15:24
1
ATBILDĒT
Antinkonstitucionāls murgs.
Tiesu varas privatizācija šauras komersantu grupas (bankas, nekustamo īpašumu attīstītāji, ātrie kreditētāji) interesēs, kas ir radikāli pretējas tiesiskajai drošības un stabilitātei.
Pēteris
14. Septembris 2017 / 22:25
2
ATBILDĒT
Šī joma ir katastrofa! ST tikai parādīja, ka ta stāv uz kraujas.
Magone
12. Septembris 2017 / 14:38
4
ATBILDĒT
Liels paldies, profesor, par rakstu! Pilnībā Jums pievienojos.
Atceros 2010.gadā Jums bija raksts JV par līdzīgu tēmu, par kuru izteicu Jums atzinību, bet no daudziem saņēmāt arī kritiku.
Kas par šiem gadiem ir mainījies uz labo pusi? Pilnīgi nekas. Tieši otrādi, dažkārt ir baisi lasīt tiesu, t.sk. arī Satversmes tiesas spriedumus par šo tēmu (bet laikam neko nevar gaidīt, ja Satvermes tiesā bija A.Laviņš).
visi numura raksti
Intervija
Oficiālais izdevējs mūsdienās: starp informācijas pieejamību un drošību
Nākamajā gadā "Latvijas Vēstnesis" svinēs 100 gadus, kopš Latvijas valstī dibināts oficiālais izdevums, kura galvenais mērķis ir īstenot tiesību aktu pieņemšanas pēdējo fāzi – izsludināšanu, bez kuras tiesību akts nevar ...
Sandra Lielbārde
Skaidrojumi. Viedokļi
Regulējums par konteineru verificētās bruto masas noteikšanu starptautiskos jūras pārvadājumos
2014. gada 21. novembrī Starptautiskās Jūrniecības organizācijas (turpmāk – IMO) Kuģošanas drošības komiteja pieņēma 1974. gada Starptautiskās konvencijas par cilvēku dzīvības aizsardzību uz jūras grozījumus (turpmāk – SOLAS ...
Tiesību politika
Valsts kontroles secinājumi par naudas sodu piemērošanas praksi VID
Šovasar līdztekus vēl pāris citām revīzijām Valsts kontrole (VK) ir nākusi klajā ar revīzijas ziņojumu par naudas sodu piemērošanas praksi Valsts ieņēmumu dienestā (VID). Apkopojot un analizējot revīzijā iegūto informāciju, VK ...
Līga Pauliņa
Informācija
Latvijas sabiedrība ir gana nobriedusi, lai atteiktos no nepilsoņa statusa
7. septembrī Valsts prezidents Raimonds Vējonis aicināja uz diskusiju "Nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšana Latvijas Republikā", lai apspriestu iniciatīvu dot iespēju Latvijā jaundzimušiem nepilsoņu bērniem kļūt par Latvijas ...
Dace Šulmane
Juridiskā literatūra
Grāmata par kritisko tiesību skolu Centrāleiropā
Oksfordas izdevniecībā Counterpress 2016. gadā klajā nākusi pirmā apjomīgā grāmata angļu valodā, kas veltīta kritiskās tiesību skolas novirzienam Centrāleiropā. Tajā iekļauti deviņu Polijas, Čehijas un citu Centrāleiropas valstu ...
AUTORU KATALOGS