Šā gada 9. oktobrī Eiropas Padomes Parlamentārā asambleja paziņoja par savas 2013. gadā nodibinātās Vāclava Havela cilvēktiesību balvas 2017. gada laureātu. Tas ir Murats Arslans – kopš 2016. gada ieslodzījumā (apsūdzība par saistību ar valsts apvērsumu) esošs turku tiesnesis. Viņš bija par neatkarīgu atzītās Turcijas tiesnešu un prokuroru asociācijas (YARSAV), ko pašreiz var uzskatīt par likvidētu, priekšsēdētājs, kā arī bijušais Konstitucionālās tiesas pārstāvis. Apbalvojums viņam piešķirts, novērtējot M. Arslana ieguldījumu cīņā par neatkarīgu tiesu varu Turcijā un pasaulē. Apbalvošana nav notikusi saskaņas pilnā atmosfērā, jo, kā ziņo mediji, Turcijas pārstāvji, uzzinot par rezultātiem, esot pametuši zāli. Tās pašas dienas vakarā Turcijas ārlietu ministrs izplatīja šādu paziņojumu: "Izdarot šādu kļūdu zem organizācijas, kas aizstāv demokrātiju, cilvēktiesības un tiesiskumu, jumta, ir sagrauta uzticība Eiropas Padomes Parlamentārajai asamblejai." Tādējādi pašreiz nevar droši apgalvot, ka personīgi tiesnesim M. Arslanam apbalvojums nāks par labu viņa turpmākajā dzīvē un karjerā. Jāpieļauj, ka arī viņam piešķirto naudas balvu 60 000 eiro apmērā tiesnesis nesaņems uzreiz, lai ļautu iepirkties cietuma veikalā (ja tādi Turcijā pastāv).
Savukārt kādai citai ļoti prestižai balvai – Eiropas preses balvai – šajā gadā tika nominēts Vācijas Federālās tiesas tiesnesis Tomass Fišers (Thomas Fischer), kurš ir liela krimināltiesību autoritāte, kā arī pasniedzējs Vircburgas Universitātē. Plašākai Vācijas sabiedrībai viņš kļuvis pazīstams kā Zeit Online iknedēļas komentāru sērijas "Fišers par tiesībām" (Fischer im Recht) autors, kuros tiesnesis dalījās pārdomās par Vācijā notiekošo. Šā gada maijā ar 118. epizodi T. Fišers šo savu publicistikas darbu beidza.
Ne vienmēr apskatāmie jautājumi skāra jurisprudenci, drīzāk otrādi – T. Fišers aktīvi, asi un pat sarkastiski vērtēja dažādus politiskos notikumus un amatpersonu izteikumus. Teksti bieži ietvēra jautājumus pašiem politiķiem, kā arī lasītājiem. Katru nedēļu rakstītajam parādījās 1000–2000 komentāru.
Vēlme, prasme un drosme paust viedokli mūsdienās, šķiet, piemīt vai katram. Tomēr juristam tikt nominētam starptautiskiem apbalvojumiem, konkurējot ar profesionāliem žurnālistiem un rakstniekiem, nozīmē profesijas augsto prestižu.
Arī Eiropas Advokātu un juristu apvienību padome (CCBE) jau 10 gadus piešķir savu Cilvēktiesību balvu. 2016. gadā to saņēma četri drosmīgi Turcijas juristi un advokāti, kas cīnījušies par cilvēktiesībām (arī iesniedzot prasības ECT pret Turcijas valsti), kā arī aizstāvot tiesnešus un juristus, kas tikuši arestēti apsūdzībās par pretvalstisku darbību. Šā gada balvas ieguvējs tiks noskaidrots novembra beigās.