ŽURNĀLS Tiesību politika

11. Jūnijs 2019 /Nr.23 (1081)

Valstij nav vajadzīgi tiesneši, kuri spēj izskatīt tikai maza apmēra prasības
4 komentāri
Jānis Neimanis
Satversmes tiesas tiesnesis  

Diskusijas par ekonomisko tiesu izveidi pamatā ir atšķirīgi uzskati par to, kā uzlabot tieslietu sistēmas darbību, lai samazinātu lietu izskatīšanas ilgumu un paaugstinātu tiesu nolēmumu stabilitāti. Šāda diskusija ir vietā, jo tiesa ir sabiedrības kopējais resurss. Kā tāds tas ir ierobežots – finansiālā, personāla u.c. ziņā. Atbilstoši Eiropas Komisijas datiem jau šobrīd tiesnešu skaits Latvijā attiecībā pret iedzīvotāju skaitu ir ievērojams, bet izskatīto lietu skaits neliels. Tātad ir pamats uzskatīt, ka šis sabiedrības resurss būtu izmantojams efektīvāk.

VĒL PAR ŠO TĒMU
komentāri (4)
4 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Dace Milberga
14. Jūnijs 2019 / 18:01
1
ATBILDĒT
Paldies Neimaņa kungam par vienkāršu un saprātīgu viedokli. Šo, manuprāt, var attiecināt uz katru juristu tiesu varā: "Būtiskāk ir, lai jurists spētu orientēties tiesību nozares pamatprincipos, bet detalizētu informāciju zinātu kur un kā iegūt. Līdzīgi arī ikvienam tiesnesim neatkarīgi no tā, vai ikdienā viņš skata administratīvās lietas vai civillietas, ir jābūt zināšanām krimināltiesībās un otrādi."

Jo augstāka būs mūsu kvalitātes latiņa, jo lielāka iespēja, ka to sasniegsim.
BOSS
12. Jūnijs 2019 / 11:28
0
ATBILDĒT
Pievienojos autora viedokli. Tomēr vēlos papildināt, ka citur eiropā nav tādas problēmas ar krimināllietu atlikšanām kā tas ir pie mums. Kaut vai kaimiņos Lietuvā,Čehijā, Zviedrijā šāda situācija nav iedomājama. Respektīvi būtu jābūt tā - ja advokāts nevar ierasties uz tiesas noteikto sēdi, tad advokāts sūta savu palīgu, vai kolēģi, vai izvērtē, kurš no viņa klientiem ir primārs attiecībā pret otru. Tas, kas notiek šobrīd krimināllietu izskatīšanā ir absurdi, nākamo tiesas sēdi nosaka advokāts nevis tiesnesis. Manā ieskatā, pie tik ievērojojamā advokātu skaita Latvijā tā nedrīkst būt.
ZAB Amicus Curiae SIA
11. Jūnijs 2019 / 20:54
2
ATBILDĒT
Šoreiz (nespēju pats sev noticēt) pilnībā pievienojos Neimaņa kungam. Gandrīz pilnībā, jo uzskatu, ka tiesnešu iecelšana amatā uz mūžu ir novecojie tiesnešu neatkarības nodrošināsanas mehānisms.
Uzskatu, ka par tiesnešiem ir jāstrādā labākajiem no labākajiem - ar attiecīgu algu un sociālajām garantijām. Ar vienkāršām procedūrām, kuras papildina t.s. advokāta process un no tā izrietošās advokāta papildus tiesības, tostarp, nopratināt lieciniekus, komunicēt ar tiesnesi konkrētā formātā un apstākļos, piemēram, saskaņot tiesas sēdes datumu, procesa veidu, saņemt rezolūcijas veidā pieņemta nolēmuma motivācijas mutisku izklāstu, u.t.t. Procesiem jābūt vienoāršiem un efektīviem.
Tikai ne jaunas tiesas!
Normunds Šlitke > ZAB Amicus Curiae SIA
11. Jūnijs 2019 / 21:13
1
ATBILDĒT
Atvainojos autoram un lasītājiem par nejaušu daļējo anonimitāti. Elektronika un steiga dara savu.
visi numura raksti
Intervija
Vispārējie tiesību principi un cilvēces sirdsapziņa kā starptautisko tiesību pamats
No 2019. gada 13. maija līdz 14. maijam pēc Satversmes tiesas aicinājuma oficiālā vizītē Latvijā viesojās Starptautiskās tiesas tiesnesis Antoniu Augūštu Kansādu-Trindāde (Antônio Augusto Cançado Trindade). ...
Saulvedis Vārpiņš
Atsaucoties uz publicēto
Turpinot diskusiju par un ap tiesnešu neatkarību saistībā ar profesora K. Torgāna rakstu
35 komentāri
Mārcis Krūmiņš
Atsaucoties uz publicēto
Tiesneši ir pakļauti tikai likumam
24 komentāri
Jurista Vārds
Tiesību politika
Būt vai nebūt ekonomisko lietu tiesai Latvijā
1 komentāri
Tiesību politika
Tieslietu ministrijas konceptuāls ziņojums "Par ekonomisko lietu tiesas izveidi"
AUTORU KATALOGS