Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

10. Septembris 2019 /Nr.36 (1094)

Administratīvā pārkāpuma atzīšana par maznozīmīgu
4 komentāri
Ēriks Smuļko
Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes maģistrants 

Tiesību normu piemērošanas procesā ir jātiecas sasniegt pēc iespējas taisnīgāku un lietderīgāku rezultātu, kas atbilstu tiesību sistēmai kopumā.1 Demokrātiskā tiesiskā valstī valsts pārvaldei ir jātiecas nodrošināt taisnīgumu un nav pieļaujama formāla tiesību normu piemērošana, ignorējot faktiskos apstākļus, ja tie konkrētu gadījumu būtiski atšķir no citiem gadījumiem, kuros likumdevējs ir paredzējis noteiktu valsts varas izmantošanas veidu. Tādēļ netipiskajos gadījumos iestādei ir tiesības atkāpties no likumā noteiktās tiesisko seku īstenošanas, šādu atkāpi pamatojot ar īpašiem, uzrādāmiem un pārliecinošiem argumentiem.2 Viens no tādiem netipiskiem gadījumiem ir tiesību piemērotāja iespēja atbrīvot personu no administratīvās atbildības maznozīmīga pārkāpuma gadījumā.

šis raksts ir maksas saturs
ATVĒRT AR KODU
18
komentāri (4)
4 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Viedoklis
25. Septembris 2019 / 16:51
3
ATBILDĒT
1. Autorpāt aizrādījums, tāpat kā jebkāda lietvedības izbeigšana, nerada nekādas tiesiskās sekas. Tas neatbilst patiesībai, ka aizrādījums nerada sekas. Autors nav rūpīgi izstudējis citus likumus, kas rada un diezgan ievērojamas sekas dienestā esošām amatpersonām: policija, robežsardze, ugunsdzēsēji, NBS. Ja amatpersona tiek atzīta par vainīgu administratīvā pārkāpuma lietā un tai izteikts aizrādījums, seko civiltiesiskā atbildība par nodarītajiem zaudējumiem, kas var izmaksāt pat tūkstošs eiro. Tāpat seko disciplinārlieta ar atbilstošu sodu un sankcijām, kas liedz amatpersonai saņemt apbalvojumus, prēmijas, kārtējo dienesta pakāpi, paaugstinājumu amatā, un tml.
Līdz ar to aizrādījums būtu pārsūdzams, lai novērstu gadījumus, kad protokoli tiek sastādīti, lai parādītu iestādes/amatpersonas, kas noformē protokolu, "labu" darbu.
Tādējādi nav atbalstāms priekšlikums vairs nevarēs pārsūdzēt aizrādījumu. Tāda norma būs prettiesiska un pārkāps LR Satversmi. Līdz ar to būs sagaidāmas sūdzības Satversmes tiesā.
Normunds Šlitke
11. Septembris 2019 / 11:07
1
ATBILDĒT
Paldies autoram par rakstu. Izcils pētījums, pamatoti secinājumi. Pārkāpuma atzīšana par maznozīmīgu ietver sevī arī secinājumu, ka pārkāpums nav pienācīgi konstatēts (in dubio pro civis jeb šaubas par labu cilvēkam) un, iespējams, nemaz nav noticis, tā atbrīvojot arī valsti (nodokļu maksātājus) no pieradīšanas nastas un ar to saistītajiem resursiem (izdevumiem).
Publiskajās tiesībās, ciktāl tas ir privātpersonai nelabvēlīgi, analoģijas piemērošana nav pieļaujama. Tāpēc Kriminālprocesa likuma normas par reabilitējošu vai nereabilitējošu nolēmumu nav piemērojamas. Jo vairāk tāpēc, ka arī Kriminālprocesa likumā tās ir acīmredzami aplamas un pirmšķietami neatbilst cilvēktiesībām un valsts pamatlikumam, piemēram, attiecībā uz noilgumu un atšķirīgajām tiesiskajām sekām atkarībā no tā, kādā secībā ir pieņemti procesuālie lēmumi, kad noilgums ir iestājies un kad tas ir konstatēts.
ai_bi
10. Septembris 2019 / 08:53
7
ATBILDĒT
"..pēc autora domām, iztulkojot LAPK normatīvo aktu visumā, reabilitējošiem vai nereabilitējošiem apstākļiem nav nozīmes.."
Rodas jautājums: Gadījumā, ja cietušais rodas lietā pēc lēmuma apstrīdēšanas un tad, kad vainīgajam piemērots LAPK 21. vai AAL 11.pants. Vai nesanāk ta, ka tiesiskās sekas var iestāties cietušajam?
Jur. Eksperts > ai_bi
10. Septembris 2019 / 13:57
6
ATBILDĒT
Tieši tā!
visi numura raksti
Intervija
ANO iespējas cīņā pret brīvības prettiesisku atņemšanu
2016. gada oktobrī Apvienoto Nāciju Organizācijas (turpmāk – ANO) Cilvēktiesību padome ANO Darba grupas par prettiesisku brīvības atņemšanu (turpmāk – darba grupa) sastāvā apstiprināja Elīnu Šteinerti, kura bija pirmā ...
Aptauja
Daži jautājumi par uzņēmuma līguma izpratni
Viktors Šadinovs
Viedoklis
Vai Konkurences padome tiešām ir tiesīga ierobežot likumā noteikto pašvaldības rīcības brīvību, ierosinot piemērot pagaidu noregulējumu?
Rīgas dome šogad lēma uz nākamajiem 20 gadiem visu atkritumu apsaimniekošanu uzticēt vienam operatoram – vairāku uzņēmumu veidotai akciju sabiedrībai "Tīrīga". Secīgi noslēgtajam līgumam ar Rīgas domi, rīdzinieki tika aicināti ...
5 komentāri
Normunds Šlitke
Viedoklis
Par atvasināto un publisko tiesību autonomo subjektu pārvaldes institūciju vēlēšanām
Pēdējā laika notikumi liek uzdot jautājumu, vai problēmas ar augstāko amatpersonu ievēlēšanu ir tikai Latvijas Universitātei (turpmāk – LU). Vai tomēr tā ir "bumba ar laika degli" visiem pašpārvaldes publisko tiesību autonomiem ...
Jurista Vārds
Tiesību politika
Parakstīta Deklarācija par Starptautiskās tiesas obligātās jurisdikcijas atzīšanu Latvijā
Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs 30. augustā Ārlietu ministrijā parakstīja Deklarāciju par Starptautiskās tiesas obligātās jurisdikcijas atzīšanu (Deklarācija), kas apstiprināta Ministru kabineta 2019. gada 27. augusta sēdē1 ...
AUTORU KATALOGS