ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

7. Aprīlis 2020 /Nr.14 (1124)

Dzīvokļu īpašnieku kopības līgums ar pārvaldnieku un no pārvaldīšanas līguma izrietošo saistību un lietu nodošana
Mg. iur.
Ieva Keterliņa
Zvērināta advokāte 

Pārvaldīšanas līgumi tiek slēgti divos dažādos veidos – kā koplīgums vai kā individuāli līgumi ar katru dzīvokļa īpašnieku. Ievērojot Augstākās tiesas jaunākajā judikatūrā paustās atziņas, pārvaldīšanas līgums būtu slēdzams starp dzīvokļu īpašnieku kopību un pārvaldnieku, nevis katru dzīvokļa īpašnieku un pārvaldnieku. Rakstā tiks ilustrēti līdzšinējās pieejas praktiskie un tiesiskie aspekti, kā arī iespējamā problemātika attiecībā uz pārvaldīšanas līguma slēgšanu starp dzīvokļu īpašnieku kopību un pārvaldnieku.

Dzīvojamās mājas kopīpašnieki, pieņemot lēmumu atsaukt pārvaldīšanas uzdevumu esošajam mājas pārvaldniekam, nereti saskaras ar to, ka nav iespējams pārņemt mājas uzkrājumu fondu. Publikācijā tiks skaidrota problemātika normatīvajos tiesību aktos un to interpretācijā, kas rada šādas situācijas. Tā kā dzīvokļu īpašnieku kopība ir atzīstama par tiesību subjektu,1 drīzumā varētu mainīties līdzšinējā prakse attiecībā uz pārvaldīšanas uzdevuma nodošanu un pieņemšanu.

 

Dzīvokļu īpašnieku vai dzīvokļu īpašnieku kopības pienākums noslēgt pārvaldīšanas līgumu

Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma2 10. panta otrā daļa paredz, ka "dzīvojamās mājas īpašnieks uzdod pārvaldniekam pārvaldīšanas uzdevumu, rakstveidā noslēdzot ar viņu dzīvojamās mājas pārvaldīšanas līgumu (turpmāk – pārvaldīšanas līgums). Dzīvokļu īpašnieki pārvaldīšanas līgumu slēdz saskaņā ar dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu, kas pieņemts Dzīvokļa īpašuma likumā noteiktajā kārtībā. Noslēgtais pārvaldīšanas līgums ir saistošs ikvienam dzīvokļa īpašniekam". Ar dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu tiek nolemts, vai pārvaldīšanas līgums tiks slēgts individuāli ar katru dzīvokļa īpašnieku vai kā koplīgums. Lai arī normatīvais regulējums tieši neparedz duālu veidu, kādā pārvaldīšanas līgums ir slēdzams, tas izriet no prakses, kā arī netieši no Rīgas domes saistošo noteikumu Nr. 43 9.3. punkta, kas paredz, ka "gadījumā, ja pārvaldīšanas līgums slēgts ar katru dzīvokļa īpašnieku vai kopīpašnieku atsevišķi, papildus iesniedz informāciju par noslēgto līgumu skaitu, datumu un to noslēgušajiem īpašniekiem". Individuāli pārvaldīšanas līgumi tiek slēgti gan tāpēc, ka dažreiz apgrūtinoši ir savākt vairāk nekā 50 % dzīvokļu īpašumu pārstāvju parakstus koplīgumam, gan arī ērtāk un finansiāli izdevīgāk dzīvokļu īpašniekiem lēmumus pieņemt ir aptaujas veidā, nevis rīkojot kopsapulci.

Tas nozīmē, ka aptaujas rezultātā, vienojoties par koplīguma noslēgšanu ar pārvaldnieku, būtu jāorganizē tā parakstīšanas process, kas var izvērsties par laikietilpīgu un ilgstošu procedūru. Protams, ar dzīvokļu īpašnieku lēmumu koplīguma parakstīšanai var tikt pilnvarota viena vai vairākas personas. Tomēr pastāv risks, ka tiks celtas ierunas par pilnvarojuma esamību, ja dzīvokļu īpašnieku lēmumā "par" pilnvarojuma došanu nebūs nobalsojuši dzīvokļu īpašnieki, kuri pārstāv vismaz divas trešdaļas no visiem dzīvokļu īpašumiem atbilstoši Dzīvokļa īpašuma likuma4 16. panta otrās daļas 4. punktam un 17. panta septītajai daļai. Autores ieskatā, konkrētajā gadījumā pilnvarojuma došana parakstīt pārvaldīšanas līgumu dzīvokļu īpašnieku kopības vārdā ir saistīta ar pārvaldīšanas uzdevuma došanu un Dzīvokļa īpašuma likuma 16. panta otrās daļas 9. punktu, kam pietiekams ir vairāk nekā puses dzīvokļu īpašumu pārstāvju balsojums "par".

VĒL PAR ŠO TĒMU
komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Rihards Gulbis
Skaidrojumi. Viedokļi
Dzīvokļu īpašnieku kopība kā īpaša veida tiesību subjekts
Senāta spriedumā lietā Nr. SKC-109/20191 galvenais tiesību jautājums ir saistīts ar prasījumu noilguma termiņu noteikšanu dzīvojamo māju pārvaldnieku celto prasību gadījumā. Līdzās atbildei uz minēto tiesību jautājumu Senāts ...
Leonards Pāvils
Numura tēma
Senāts pārskata dzīvokļu īpašnieku un pārvaldnieku attiecības
Senāta Civillietu departaments ar 2019. gada 12. decembra spriedumu lietā Nr. SKC-109, kam veltīts šis "Jurista Vārda" tematiskais laidiens, būtiski pārskatīja līdzšinējās daudzdzīvokļu dzīvojamo māju īpašnieku un pārvaldnieku ...
Jurista Vārds
Tiesību politika
Likumdošanas process pandēmijas draudu novēršanai

Pagājušajā nedēļā turpinājās valdības un parlamenta darbs ārkārtējās situācijas apstākļos – ar mērķi ierobežot vīrusa Covid-19 izplatību un mazināt tā negatīvo ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību.

Linards Ābelīte
Juridiskā darba tirgus
Linards Ābelīte
Jurista Vārds
Informācija
Pastāvīgi uzraudzīs, kā dalībvalstīs ievēro tiesiskumu
Tiesiskums ir viens no svarīgākajiem priekšnoteikumiem, lai nodrošinātu efektīvu Eiropas Savienības (ES) tiesību aktu piemērošanu un dalībvalstu savstarpēju uzticēšanos, tāpēc ES ir svarīgi, lai dalībvalstīs tiesiskums, kas paredz ...
AUTORU KATALOGS