Publisko tiesību institūta un tā vadītāja Arvīda Dravnieka rīkotais konstitucionālās tiesībpolitikas seminārs ir juristu, politiķu, sabiedrības pētnieku un citu tiesībpolitikas interesentu tikšanās, kurā tiek analizētas tieslietu un sabiedriskās dzīves aktualitātes un spriests par Latvijas tiesiskās sistēmas un valsts attīstību. Šogad seminārs notika jau 17. reizi – augusta pēdējā nedēļā Latvijas Universitātes īpašumā "Ratnieki". Šī gada semināra galvenā tēma bija cilvēka cieņa, tai skaitā – cieņa kā vērtība Eiropā un Latvijā, cieņa demokrātiskā, tiesiskā valstī, mediji tehnoloģiju laikmetā, vārda (tai skaitā preses) brīvība, akadēmiskā brīvība, tiesību zinātnes attīstība (tostarp pirmoreiz notikušā vienotā valsts juridiskā eksāmena rezultāti).
Semināra rīkotājs A. Dravnieks par izvēlēto tematu atzina: ja kādreiz Latvijā bija jāskaidro, ka pastāv cilvēka cieņas jēdziens, tad tagad jārunā par cieņas robežām, cieņu vienam pret otru, valsts cieņu pret pilsoni. Savukārt Augstākās tiesas un Tieslietu padomes priekšsēdētājs Aigars Strupišs atgādināja par teoriju, kas uzskata, ka sabiedrība attīstās pa spirāli – vispirms ir anarhija, pēc tam despotija, kam seko demokrātija, kas – populisma ietekmē – atkal var pārvērsties par anarhiju. Cilvēka cieņas izpratne un tās respektēšana ir faktors, kas šo civilizācijas "atkritienu" atpakaļ sākotnējā anarhijas stāvoklī var novērst.
Turpinājumā "Jurista Vārds" piedāvā atsevišķas tēzes no daudzajām diskusijām, kas risinājās semināra ietvaros.
Diskusijā par cieņu kā vērtību vispirms iezīmējās, ka cilvēka cieņas jēdziens ir plašs un tā saturs – mainīgs (plašāks vai šaurāks). Ar šo jēdzienu operē reliģija, filozofija u.c. disciplīnas – katra no tām šo konceptu izprot un piemēro dažādi. Kaut arī šie koncepti ir saistīti, tomēr viens otru tie tieši neietekmē.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes