Līdz ar jauna Dzīvojamo telpu īres likuma pieņemšanu 2021. gada 20. aprīlī stājās spēkā arī grozījumi Civilprocesa likumā, no kuriem daļa skar arī līdz šim vienu no komplicētākajiem jautājumiem – dzīvojamo telpu īri. Ar šiem grozījumiem, pastāvot jau esošajai strīda izskatīšanai prasības tiesvedībā, likumā noteiktos gadījumos tiek pieļauta saistību bezstrīdus piespiedu izpildīšana ar dzīvojamo telpu īri saistītajās lietās.
Privāttiesiskās attiecības, kurās nereti iesaistāmies, slēdzot līgumus vai radot faktisku vai tikai šķietamu aizskārumu kādas citas personas tiesībām vai ar likumu aizsargātām interesēm, var rezultēties ilgstošās un finansiāli dārgās tiesvedībās. Pie šādām tiesiskajām attiecībām ir pieskaitāma arī dzīvojamo telpu īre. Jebkuri jautājumi, kas izriet vai ir saistīti ar nodibinātajām dzīvojamo telpu īres attiecībām un kuru risinājums nav atrasts, izīrētājam un īrniekam savstarpēji vienojoties, rada tiesvedības riskus. Prasības tiesvedība, kas pieļauj strīda izskatīšanu vairākās tiesu instancēs, dažādu iemeslu dēļ ne vienmēr sniedz gaidīto gandarījumu pusei, kuras labā tiek taisīts tiesas spriedums. Tā iemesls var būt gan novēlots taisnīgums, kurš ilgstošā tiesvedībā radījis neatgūstamus materiālos zaudējumus kādai no pusēm, gan emocionālā spriedze, kuru strīda puses piedzīvo tiesvedības procesa gaitā.
Procesuālo problēmu risinājums nereti ir cieši saistīts ar materiāltiesisko regulējumu attiecīgajā jomā. Tādēļ kā priekšnoteikums dzīvojamo telpu īres jautājumu ātrākai izskatīšanai tiesā ir šo attiecību regulējuma jauns materiāltiesiskais regulējums atsevišķos, biežāk tiesvedībām pakļautos gadījumos, kas vērsti uz acīmredzamu saistību neizpildi, izslēdzot esošās smagnējās procedūras un atsevišķu jautājumu risināšanai likumā noteiktos ilgos brīdinājuma vai paziņojuma termiņus. Radot šādu materiāltiesisko regulējumu, vienlaikus ir jāpatur prātā, ka dzīvojamo telpu īres jautājumam ir sociālā un ekonomiskā funkcija, nodrošinot mājokļa pieejamību lielai daļai sabiedrības, kad svarīgi ir arī līdzsvarot izīrētāja un īrnieka savstarpējo tiesību un pienākumu apjomu.
Līdz ar jauna Dzīvojamo telpu īres likuma1 pieņemšanu 2021.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes