ŽURNĀLS Redaktora sleja

8. Novembris 2022 /Nr.45 (1259)

Satversme – ne tikai juristiem, Satversme – ne tikai Rīgai

Pirms gadsimta "Latvijas tauta savā brīvi vēlētā Satversmes sapulcē" nolēma, ka Latvija ir neatkarīga demokrātiska republika (Satversmes 1. pants) , valsts vara pieder Latvijas tautai (2. pants) un valsts teritoriju veido Vidzeme, Latgale, Kurzeme un Zemgale (3. pants).

Šī gada 7. novembrī pulksten 12.00 apritēja tieši 100 gadi kopš 1922. gada 15. februārī pieņemtās un 30. jūnijā "Valdības Vēstnesī" oficiāli izsludinātās Satversmes spēkā stāšanās, kas notika saskaņā ar "Likumā par Latvijas Republikas Satversmes spēkā stāšanos un ieviešanu" noteikto kārtību, proti, līdz ar pirmās Saeimas sanākšanu uz pirmo sēdi.

Līdz ar Satversmes spēkā stāšanās gadadienu novembrī noslēdzas arī mūsu valsts konstitūcijas simtgadei veltītie pasākumi, kas ritēja kopš 15. februāra un bija vērsti gan uz profesionāļu – politiķu un juristu – auditoriju, gan uz maksimāli plašu sabiedrības iesaisti (skat. satversme100.lv informāciju un šajā žurnālā publicēto pārskatu).

Arī "Jurista Vārds" Satversmes gada ietvaros ir centies iziet ārpus sava parastā lasītāju loka: gan eseju krājums par Satversmes jēdzieniem, gan izglītojošā filma "Atver Satversmi" bija projekti, ko apzināti veidojām, lai par konstitūcijas nozīmi tiesiskā un demokrātiskā valstī un tās ietekmi uz katra pilsoņa dzīvi aizdomātos ne tikai juristi.

Turklāt esam pārliecināti, ka ne tikai juristi var izglītot citus sabiedrības locekļus par tiesību jautājumiem, bet ļoti bieži ir iespējams un arī nepieciešams pretējs process (par to cita starpā plaši runā tiesību socioloģija).

Uz šī žurnāla vāka ir Dr. Vairas Vīķes-Freibergas portrets un viņas publikācijas pieteikums – "Viens likums visiem. Par tiesībām un taisnīgumu". Reizes, kad "Jurista Vārds" publicē nejurista rakstus, ir ļoti retas, bet šī bijušās Latvijas prezidentes publikācija noteikti būs vērtīga lasāmviela mūsu profesionālajai auditorijai, jo ar plaši domājošas un pieredzes bagātas zinātnieces un izcilas politiķes analītisko skatījumu ļaus palūkoties uz tiesībām no "ārpuses" un plašākā kontekstā – uz tiesiskumu un taisnīgumu kā demokrātijas pastāvēšanas un starptautiskā miera, tātad arī Latvijas valsts eksistences, nosacījumu.

Šis žurnāla laidiens ceļos līdzi redakcijai uz Daugavpili un Rēzekni, kur 9. novembrī "Jurista Vārds" rīko "Satversmes svētkus Latgalē". Pasākuma ietvaros atkal centīsimies skaidrot Latvijas valsts konstitucionālos pamatus un popularizēt Satversmes vērtības plašai auditorijai, īpaši studentiem un skolu jaunatnei. Notiks Dr. iur. Jāņa Plepa lekcija, tiks demonstrēti izglītojošās filmas "Atver Satversmi" fragmenti, kā arī būs iespēja piedalīties viktorīnā par Latvijas un citu valstu konstitūcijām.

Pandēmijas iekšējo satricinājumu un Krievijas agresijas pret Ukrainu radīto ārējo satricinājumu laikā Latvijas tautas vienota uzticība Satversmes vērtībām ir īpaši nozīmīga. To nepieciešams stiprināt ne tikai Rīgā, bet arī visos Latvijas novados. Tikai tad Satversme spēs veiksmīgi darboties arī savā otrajā simtgadē.

Svinēsim Satversmi kopā!

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Gailīte D. Satversme – ne tikai juristiem, Satversme – ne tikai Rīgai. Jurista Vārds, 08.11.2022., Nr. 45 (1259), 2.lpp.
komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Vaira Vīķe-Freiberga
Viedoklis
Viens likums visiem. Par tiesībām un taisnīgumu
Laila Medina, Žaneta Mikosa
Notikums
Tiesības, vērtības un kultūra – Eiropas Savienību vienojošie elementi  
Godinot Latvijas Satversmes simtgadi, Eiropas Savienības Tiesā (EST) šogad notika pasākums, kas atspoguļoja Latvijas vēsturi, tās ciešo saikni ar Eiropas vērtībām un kultūru, kuru nes gan tās pamatlikumā ieliktie fundamenti, gan ...
Ineta Ziemele
Viedoklis
Latvijas Republikas Satversmes 100 gadu ieguldījums kopējās Eiropas vērtībās
Kūns Lēnartss
Viedoklis
Kāpēc demokrātijai, taisnīgumam un cilvēka cieņai vajadzīga tiesa
Jānis Pleps
Viedoklis
Satversme un kultūra
AUTORU KATALOGS