ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

21. Februāris 2023 /Nr.8 (1274)

Juridiskais referents Eiropas Savienības Vispārējā tiesā
LL.M
Vineta Bei
ES Vispārējās tiesas juridiskā referente tiesneses Ingas Reines birojā 

Eiropas Savienības Vispārējā tiesa (turpmāk – Vispārējā tiesa) ir izsludinājusi pastāvīgu aicinājumu pieteikties šīs tiesas tiesnešu juridisko referentu amatiem, lai izveidotu datubāzi, kas tiktu izmantota brīžos, kad Vispārējai tiesai rodas vajadzība pastāvīgi vai uz laiku aizpildīt šos amatus.1 Aicinājumā nav noteikts konkrēts termiņš kandidatūru izvirzīšanai, lai varētu piesaistīt pēc iespējas plašāku kandidātu loku.

Šajā rakstā ieskicēšu Vispārējās tiesas tiesneša juridiskā referenta amatā veicamos pienākumus un šim amatam vajadzīgās kompetences, kā arī profesionālās izaugsmes iespējas. Dažas tēzes būs arī par šī amata nosaukumu un par pieņemšanas darbā šajā amatā regulējumu, kuras neaprobežosies vienīgi ar Vispārējo tiesu. Juridiskā referenta amats pastāv arī Eiropas Savienības Tiesā (turpmāk – Tiesa). Juridiskais referents ir viens no Eiropas Savienības (turpmāk – ES) tiesu tiesnešu un ģenerāladvokātu birojos strādājošajiem tiesu darbiniekiem.

Rakstā paustais varētu būt noderīgs potenciālajiem kandidātiem no Latvijas – gan tiem, kuri vēlētos atsaukties minētajam aicinājumam, gan arī tiem, kuri nav izslēguši savu profesionālo jurista karjeru kādreiz saistīt ar darbu Vispārējā tiesā. Tāpat raksts atklās Eiropas juristam vajadzīgās prasmes, kurām būtu jābūt jebkuram Latvijas augstskolu pabeigušam juristam. Visbeidzot, kā izzinošu materiālu salīdzinošai analīzei šajā rakstā minēto varētu izmantot tie, kuri strādā pie tiesneša palīga institūta attīstības Latvijā.2

 

Kāpēc juridiskais referents?

Vispārējās tiesas darba valodā – franču valodā – juridiskā referenta amatu sauc par référendaire. Šāds amata nosaukums tiek izmantots arī atsevišķu ES frankofono valstu tiesās. Beļģijā šajā amatā var strādāt tiesību zinātņu maģistra vai doktora grādu ieguvusi persona visu instanču tiesās, sniedzot atbalstu tiesnešu juridiskajā darbā saskaņā ar to norādēm, bet neveicot tiesas kancelejas pienākumus.3 Luksemburgā ir līdzīgs amats référendaire de justice, ieviests pavisam nesen, ar 2022. gadu, lai šīs valsts tiesās aizpildītu tiesnešu un attaché de justice (principā nākamie tiesneši)4 vakantās amata vietas.5 Savukārt Francijas Kasācijas tiesā strādā conseillers référendaires, kas ir vispārējās jurisdikcijas tiesu tiesneši, kuri uz desmit gadiem ir iecelti Kasācijas tiesā dialoga starp šīm tiesām īstenošanas nolūkā un kuriem principā ir vienīgi konsultatīva balss, ja vien viņi nav ziņotāji lietā.6 Tāpat personas référendaire amatā juridisko atbalstu tiesnešiem sniedz arī ANO Starptautiskajā tiesā.7 Citās starptautiskajās tiesās, piemēram, Eiropas Cilvēktiesību tiesā Strasbūrā8 un Starptautiskajā krimināltiesā Hāgā,9 šīs personas, burtiski tulkojot to amatu nosaukumus, sauc par juristiem vai juridiskajiem padomniekiem.

Vai ES tiesu référendaire ir tas pats, kas Latvijas tiesās "tiesneša palīgs"? Jā un nē. Latvijas tiesu tiesnešu palīgi ar augstāko juridisko izglītību, kuri sniedz juridisku atbalstu tiesnesim viņa izskatāmajās lietās, būtu noteikti pielīdzināmi référendaire amatam ES tiesās. Ar tiesneša vai tiesas darbu saistītu administratīvo pienākumu veicēji vai kancelejas darba aizstājēji būtu cita veida "tiesneša palīgi".

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Anatolijs Kriviņš
Skaidrojumi. Viedokļi
Saeima un demokrātija: tiesībfilozofiskas piezīmes

Šajā rakstā autora mērķis ir veikt mūsdienu izaicinājumu tiesībfilozofisku analīzi demokrātiskuma un satversmības kontekstā, kā arī iezīmēt iespējamos risinājumus.

1 komentāri
Jānis Geks
Tiesību prakses komentāri
Senāta aktuālās atziņas publisko iepirkumu lietās
Šā raksta mērķis ir sniegt konspektīvu ieskatu Senāta Administratīvo lietu departamenta nolēmumos, kuri pērn – 2022. gadā – tika pieņemti publisko iepirkumu lietās. Citiem vārdiem, palūkoties uz aizvadītajā gadā pieņemtajiem ...
Linda Lielbriede
Tiesību politika
Publicēts pētījums par obligātuma principa nozīmi kriminālprocesa efektivizācijā
Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes pētnieki sadarbībā ar Tiesu administrāciju 2022. gadā projekta "Justīcija attīstībai" ietvaros izstrādājuši pētījumu "Kriminālprocesa obligātuma principa ietekme uz kriminālprocesa ...
Sannija Matule
Tiesību politika
20 secinājumi un ieteikumi neiecietības novēršanai un apkarošanai Latvijā
Nesen ir noslēdzies pāris gadus ilgušais Eiropas Komisijas līdzfinansētais projekts "Kapacitātes veidošana un izpratnes paaugstināšana neiecietības novēršanai un apkarošanai Latvijā" (Capacity building and awareness rising to prevent ...
Dimitrijs Trofimovs
Mūsu autors
Iepazīstieties: JV autors Dimitrijs Trofimovs
Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs. Līdz šim "Jurista Vārdā" publicēti seši viņa raksti, pirmais – 2005. gadā. Visas autora publikācijas pieejamas Autoru katalogā portālā juristavards.lv.
AUTORU KATALOGS