Līdzās izmeklēšanas uzraudzībai, kriminālvajāšanai un valsts apsūdzības uzturēšanai likumdevējs ir uzticējis prokuratūrai noteiktas funkcijas personu tiesību un valsts interešu aizsardzībai. Šajā rakstā tiek vispārīgi aplūkots, kāda ir šo prokuratūras funkciju loma Latvijas tiesību sistēmā.
Prokurora reaģēšanas līdzekļi
Likumdevējs ir paredzējis, ka viens no prokurora uzdevumiem ir konstatēt likumpārkāpumus un veikt nepieciešamās darbības to novēršanai. Prokuratūras likuma1 (turpmāk – PL) 16. pants paredz trīs situācijas, kad prokuroram ir pienākums veikt pārbaudi par personu un valsts tiesību un likumīgo interešu pārkāpumu.
Pirmkārt, saskaņā ar PL 16. panta pirmo daļu prokuroram ir pienākums izdarīt personas iesnieguma pārbaudi, ja tajā ir ziņas par mazāk aizsargātu personu tiesību un likumīgo interešu pārkāpumu. Tā, piemēram, iesnieguma pārbaudē konstatējot, ka persona ar garīgās veselības traucējumiem ir noslēgusi līgumu par vairāku simtu tūkstošu eiro aizdevumu un tādēļ uz šai personai piederošo nekustamo īpašumu tika reģistrēta piedziņas atzīme, Ģenerālprokuratūras prokurore cēla prasību tiesā par minētā līguma atzīšanu par spēkā neesošu un piedziņas atzīmes dzēšanu, kas tika apmierināta pirmajā instancē.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes