ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

9. Janvāris 2024 /Nr.01/02 (1319/1320)

Azartspēļu fenomena tiesiskā reglamentācija romiešu tiesībās
Dr. iur.
Allars Apsītis
Rīgas Stradiņa universitātes Juridiskās fakultātes doc. p.i. 
Dr. hab. iur.
Osvalds Joksts
Rīgas Stradiņa universitātes Juridiskās fakultātes vadošais pētnieks 

Rakstā atspoguļoti autoru veiktā romiešu tiesību pirmavotu pētījuma rezultāti attiecībā uz azartspēļu fenomena tiesisko reglamentāciju senromiešu sabiedrībā. Pētījuma ietvaros realizēta tā sauktās Justiniāna kodifikācijas (pazīstama arī ar nosaukumu Corpus Iuris Civilis) daļās Codex Iustinianus (Justiniāna kodekss, 534. AD)1 un Digesta seu Pandectae (Sakārtojums vai sakopojums, 533. AD)2 ietvertās informācijas izpēte un analīze, izmantojot induktīvo, deduktīvo un salīdzinošo metodi.

Azartspēļu regulējuma vēsturiski tiesiskie aspekti

Iepazīstoties ar romiešu tiesību avotos atrodamo normatīvo regulējumu, nākas konstatēt, ka gluži kā mūsdienās arī senromiešu sabiedrība cietusi no dažādu azartspēļu izplatības negatīvās ietekmes. Cēlušies ekonomiska rakstura zaudējumi, veidojušās sociāli nepatīkamas situācijas, personiskas traģēdijas u.c. Spēlmaņu neapdomīgas un pārlieku azartiskas rīcības rezultātā tikuši zaudēti ievērojami finanšu līdzekļi, citi materiālie resursi – dārgmetāli, dārgakmeņi, tehnoloģiskais aprīkojums. Šādi vairojusies sociālā spriedze un atsevišķu indivīdu neapmierinātība.

Vienlaikus avoti norāda uz azartspēļu izplatības fenomena mūžseno dabu un patiesi internacionālo, multikulturālo raksturu, kā arī īpašo popularitāti atsevišķu sociālo grupu un profesiju pārstāvju (piemēram, karavīru) vidū: "Kauliņu/laimes spēle sena lieta ir, un [karavīriem] ārpus karošanas darbiem atļauta, patiesi no laika [gala] radījusi ir [vien] asaras, tūkstošus cittautu nosaukumu nesot. Daži patiesi [tā] spēlējuši, nedz [pašu] spēli zinoši/izprotoši, bet [tās] nosaukumu vienīgi, [ka] savas bagātības zaudējuši ir, dēļ dienas un nakts spēlēšanas uz sudrabu, darbarīkiem/aprīkojumu, dārgakmeņiem un zeltu. Rezultātā tāpēc no šīs nekārtības [izejot], [Dievu] zaimot mēģina un [parādu] instrumentus/parādrakstus taisa"3 (C 3.43.1. pr.).

Azartspēļu spēlēšanas vietām bijusi raksturīga visai saspringta kriminogēnā situācija. Avoti runā par vardarbīgām laupīšanām – gan pašu spēlmaņu starpā ("Ja [vardarbīgas] laupīšanas pastrādātas būs starp pašiem spēlmaņiem"4), gan azartspēļu organizētāju – spēļu vietu turētāju vardarbīgas aplaupīšanas gadījumiem (D 11.5.1.1).

Tāpat neizpalika arī cita veida vardarbība – azartspēļu organizētāju piekaušana, nodarot tiem attiecīgu kaitējumu (D 11.5.1. pr., D 11.5.1.2), vardarbīgas darbības pret spēlmaņiem (D 11.5.1. pr., D 11.5.1.4), arī piespiešana (D 11.5.1.4) uz spēlēšanu: "Paraduši/mēdz patiesi daži arī piespiest [citus] uz spēlēšanu, vai no [paša] sākuma vai [vēlāk spēlē] sakauti, kamēr [mēģina atspēlēties] [tos] aiztur"5 (D 11.5.2. pr.) u.c.

Līdzīgi bija izplatītas zādzības6 (D 11.5.1.3), tai skaitā azartspēļu organizēšanas vietu turētāju apzagšana (D 11.5.1.2), krāpnieciskas darbības – viltus pielietošana (D 11.5.1. pr.) u.c.

Ņemot vērā minētos apstākļus, romiešu valsts vara nonākusi pie secinājuma par nepieciešamību azartspēļu spēlēšanu likumiski regulēt. Šai sakarā Justiniāna kodeksā (Codex Iustinianus, 529./534. AD) atrodama paša kodeksa izdevēja Austrumromas jeb Bizantijas imperatora Justiniāna I (Flavius Petrus Sabbatius Justinianus Augustus, 483.–565. AD) norma – konstitūcija7 no 529. AD, kas cita starpā satur visai ambiciozas deklarācijas: "Ne [tikai] vienīgi karus patiesi labi izrīkojam un lietas sakrālas, bet arī šīs…"8 (C 3.43.1.4); "Par ērtībām attiecīgi [mūsu] pavalstnieku gādāt vēloties, šo kā vispārēju likumu nosakām, ka nevienam lai atļauts [nav] iekš privātām vai publiskām vietām [azartspēles] spēlēt…"9 (C 3.43.1.1).

Te gan jāpiemin, ka, spriežot pēc avotos atrodamā, mēģinājumi nodarboties ar azartspēļu regulēšanu bijuši arī pirms Justiniāna. Tā, piemēram, avoti satur norādi uz jau iepriekš pastāvējušu Romas Senāta izdotu normatīvu aktu par aizliegumu spēlēt uz naudu: "Senāta lēmums/padoms10 aizliedz uz naudu spēlēt"11 (D 11.5.2.1).

Ar azartspēlēm saistītus jautājumus risinājuši romiešu pretori,12 izdodot atbilstošus ediktus13 savas administratīvi tiesiskās varas realizācijas ietvaros (skat.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Aleksejs Dimitrovs
Skaidrojumi. Viedokļi
Eiropas Savienība, quo vadis?
Liene Neimane
Skaidrojumi. Viedokļi
Probācijas uzraudzība nosacītas notiesāšanas vietā: vai būs mazāk vienošanās procesu
Andrejs Ņikiforovs
Skaidrojumi. Viedokļi
Valdes locekļa atbrīvošana no atbildības ar dalībnieka lēmumu
Egils Levits
Tiesību politika
Valoda latviešiem ir svarīgākais nācijas identitātes elements
Publikācija tapusi, balstoties uz priekšlasījumu "Par valodu – un ne tikai" Saeimas un 4. maija kluba kopīgi rīkotajā konferencē, kas bija veltīta latviešu valodai un notika Saeimā 2023. gada 16. oktobrī. Konferencē nolasītā runa ...
Ineta Ziemele
Tiesību politika
Eiropas Savienības Tiesas spriedumu lasāmība
AUTORU KATALOGS