Jau 1951. gadā Alans Tjūrings brīdināja: "Kādā brīdī mums vajadzētu sagaidīt, ka mašīnas pārņem kontroli."1 Vai varam gaidīt, ka mašīnas pārņems tiesu varu?
Mustafas Sulijmana un Maikla Baskara grāmatas "Nākamais vilnis" prologā mākslīgajam intelektam (turpmāk – MI) tiek vaicāts: "Ko cilvēcei nozīmē nākamais tehnoloģiju vilnis?"
MI atbild: "No vienas puses, šo tehnoloģiju potenciālie ieguvumi ir milzīgi un dziļi. Ar MI mēs varētu atslēgt visuma noslēpumus, izdziedināt slimības, kuras neesam spējuši izārstēt, un radīt jaunas mākslas un kultūras formas, kas sniedzas pāri iztēles robežām. Taču, no otras puses, šo tehnoloģiju potenciālais apdraudējums ir tikpat liels un nopietns. Izmantojot MI, mēs varētu radīt sistēmas, kas ir ārpus mūsu kontroles, un nonākt tādu algoritmu varā, kurus mēs nesaprotam. Cilvēces liktenis ir pakļauts riskam, un lēmumi, ko pieņemsim turpmākajos gados un desmitgadēs, noteiks, vai mēs spēsim pārvarēt šo tehnoloģiju radītos izaicinājumus vai arī kļūsim par to draudu upuriem."2
Tehnoloģiskā attīstība nav nedz iepriekš noteikta, nedz nenovēršama. Tas, kā mēs izmantojam tehnoloģijas, ir atkarīgs no indivīdu, uzņēmumu un valdību izvēles. Jautājums ir par to, vai cilvēks valdīs pār MI, vai arī MI pārvaldīs cilvēku. "Cilvēks pēc savas būtības ir tehnoloģiska suga. Jau no paša sākuma mēs nekad neesam nošķirti no neskaidrās tehnoloģijas, ko radām. Mēs attīstāmies kopā – simbiozē."3 Palīdzēt cilvēkiem kļūt produktīvākiem un radošākiem vai aizstāt viņus – tās ir izvēles, kas būs jāizdara, nevis nolemtība.
Izmantojot MI tieslietu nozarē, iespējams uzlabot administratīvo un tiesvedības procesu efektivitāti un lietderību, pilnveidot tiesu nolēmumu kvalitāti un tiesu prakses vienveidību, padarīt tiesas pieejamākas un pārredzamākas iedzīvotājiem.4 MI nav par budžeta samazināšanu, aizstājot juristus un citus darbiniekus ar mašīnām, bet gan iespēja tiem palīdzēt. MI var sniegt atbalstu tiesu sasniedzamības uzlabošanā, modernizējot informācijas pieejamību, automatizējot vienkāršus uzdevumus tiesu darbā un administratīvajās jomās. Tāpat tas paver jaunas iespējas juridiskajā izpētē, kā arī rakstiskajā un mutiskajā tulkošanā. MI var arī veicināt tiesu spriedumu un nolēmumu efektīvāku meklēšanu, izmantojot labāku atslēgvārdu indeksēšanu un meklēšanas iespējas.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes